Mazda RX-7 I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Poznaj legendę motoryzacji, która nawet po latach wzbudza podziw – Mazda RX-7 I. To nie tylko ikona stylu, ale i technologiczne dzieło sztuki, które zrewolucjonizowało postrzeganie sportowych samochodów. Zanurz się w świecie danych technicznych, odkryj tajniki wymiarów, silników oraz spalania, które definiują ten model. Dowiedz się, dlaczego po latach Mazda RX-7 I wciąż jest synonimem ekscytującej jazdy i co sprawia, że entuzjaści motoryzacji na całym świecie pragną ją posiadać.

Dane techniczne i wymiary Mazda RX-7 I

Mazda RX-7 I, wyprodukowana w latach 1978-1985, była nie tylko wyjątkowo atrakcyjna wizualnie, ale również zasługiwała na uwagę ze względu na swoje imponujące dane techniczne. Jej silnik Wankla o pojemności 1,1 litra generował moc 100 KM, natomiast wersja turbo dostarczała aż 135 KM. Niezwykła lekkość tego modelu, wynosząca zaledwie 1050 kg, sprawiała, że osiągał on prędkość maksymalną 200 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmowało mu jedynie 7,3 sekundy.

Mazda RX-7 I była nie tylko samochodem sportowym, ale również praktycznym coupé o kompaktowych wymiarach. Jej długość wynosiła 4285 mm, szerokość 1670 mm, a wysokość – 1260 mm. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, oferowała komfort i przestronność dzięki inteligentnemu układowi wnętrza. Jej rozstaw osi wynosił 2420 mm, co zdecydowanie wpływało na stabilność jazdy i doskonałe właściwości prowadzenia na drodze.

Rodzaje silników dostępnych w Mazda RX-7 I

Ważnym aspektem, który przyczynił się do legendarnej reputacji Mazdy RX-7 I, były jej silniki. Model ten był dostępny z dwoma wersjami silnika Wankla. Standardowy silnik o pojemności 1,1 litra generował moc 100 KM, co zapewniało znakomite osiągi i przyjemność z jazdy.

Druga wersja silnika to potężniejsza jednostka turbo. Generowała ona aż 135 KM mocy, co czyniło Mazdę RX-7 I jednym z najszybszych samochodów swojego czasu. Ten rodzaj silnika z pewnością przyciągał prawdziwych entuzjastów motoryzacji, poszukujących intensywnych wrażeń za kółkiem.

Spalanie i pojemność silnika w Mazda RX-7 I

Spalanie Mazdy RX-7 I jest jednym z aspektów, które nadają jej charakter. Zarówno wersja standardowa, jak i turbo, są znane z efektywnego zarządzania paliwem. Silnik o pojemności 1,1 litra w wersji standardowej zużywa średnio około 8 litrów na 100 km w cyklu mieszanym, podczas gdy wersja turbo, mimo swojej większej mocy, zużywa średnio około 10 litrów na 100 km.

Jeśli chodzi o pojemność, Mazda RX-7 I wyróżnia się na tle innych sportowych samochodów swojego czasu. Jej silnik Wankla o pojemności 1,1 litra, zarówno w wersji standardowej, jak i turbo, oferuje doskonałą równowagę między mocą a efektywnością paliwową. Te wartości potwierdzają, że Mazda RX-7 I to samochód, który łączy w sobie emocje z praktycznością.

Cennik i warianty Mazda RX-7 I na rynku wtórnym

Ceny Mazdy RX-7 I na rynku wtórnym mogą znacząco się wahać, zależnie od stanu technicznego, roku produkcji oraz przebiegu pojazdu. Kolekcjonerskie egzemplarze w doskonałym stanie mogą osiągać ceny znacznie przekraczające średnią wartość rynkową, czyniąc je obiektem pożądania dla zapalonych fanów marki.

Warianty Mazdy RX-7 I dostępne na rynku wtórnym często podlegają indywidualnym modyfikacjom, które mogą wpływać zarówno na cenę, jak i na oryginalność pojazdu. Warto zwrócić uwagę na auta zachowane w oryginalnym stanie, które zazwyczaj cieszą się większym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i entuzjastów marki.

Przy zakupie Mazdy RX-7 I, warto dokładnie sprawdzić historię pojazdu oraz potencjalne ślady korozji, które mogą świadczyć o przeszłych naprawach czy wypadkach. Czysta historia serwisowa i brak poważnych uszkodzeń to kluczowe aspekty, które zapewniają utrzymanie wartości pojazdu na rynku wtórnym.

Opinie na temat Mazdy RX-7 I na rynku wtórnym są zazwyczaj pozytywne, zwłaszcza wśród miłośników unikalnej technologii silników Wankla. Samochód ten jest ceniony za wyjątkowe właściwości jezdne i charakterystyczny dźwięk silnika, co sprawia, że nawet po latach od zakończenia produkcji, pozostaje on obiektem pożądania dla wielu miłośników motoryzacji.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda RX-7 I

Opinie użytkowników na temat Mazdy RX-7 I często podkreślają jej niezawodność i niepowtarzalny charakter jazdy, wynikający z zastosowania silnika Wankla. Miłośnicy motoryzacji zwracają uwagę na to, że mimo upływu lat, ten model nadal dostarcza wyjątkowych emocji i jest w stanie konkurować z nowoczesnymi samochodami sportowymi pod względem dynamiki i doznań za kierownicą.

Eksperci motoryzacji z kolei wskazują na Mazdę RX-7 I jako ważny punkt w historii motoryzacji sportowej, podkreślając jej innowacyjność oraz wpływ na rozwój technologii silników rotacyjnych. Podziwiają ją również za ponadczasowy design i wyjątkowe właściwości jezdne, które czynią ją klasykiem i przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

Podsumowanie

Mazda RX-7 I to prawdziwy klejnot w koronie motoryzacyjnej historii, który łączy w sobie piękno klasycznego designu z innowacyjnością technologii silnika Wankla. Jej osiągi, ekonomia spalania i niepowtarzalne wrażenia z jazdy sprawiają, że jest ona ceniona przez kolekcjonerów i pasjonatów szybkich aut. Jeśli jesteś miłośnikiem unikatowych samochodów z duszą, Mazda RX-7 I z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajemnic tego modelu, odkrywania jego historii i poszukiwania egzemplarza, który może stać się Twoją motoryzacyjną perłą. Odkryj, dlaczego nawet po latach od jej debiutu, Mazda RX-7 I wciąż budzi emocje i pozostaje ikoną na rynku wtórnym.

źródło: Mazda