Mercedes Benz SL R107 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona stylu, inżynierii i luksusu – Mercedes Benz SL R107, to więcej niż samochód; to żywa legenda, która zdefiniowała pojęcie „roadster” w swoich najlepszych latach. Z fascynującymi danymi technicznymi, które przetrwały próbę czasu, uosabia niemiecką precyzję i komfort. Czy jesteś ciekawy, jakie wymiary kryje ta klasyczna sylwetka, jakie silniki pulsują pod jego maską, a także jakie opinie i ceny przypisuje się tej motoryzacyjnej ikonie? Zapnij pasy, bo przed nami podróż w świat ponadczasowego klasyka – Mercedes Benz SL R107.

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz SL R107

Pod względem technicznym, Mercedes Benz SL R107 jest prawdziwym mistrzostwem inżynierii, które nadal zaskakuje nawet po dziesięcioleciach od premiery. Serce jego wydajności tkwi w gamie silników, począwszy od 2.8L I6 do imponującego 5.6L V8, który oferuje oszałamiające 227 koni mechanicznych. Niezależnie od wyboru, każdy silnik łączy się z automatyczną skrzynią biegów, zapewniającą płynną jazdę.

Jeśli chodzi o wymiary, Mercedes Benz SL R107 ma 4390 mm długości, 1790 mm szerokości i 1300 mm wysokości, co czyni go doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią komfort i przestronność, nie rezygnując z eleganckiej sylwetki roadstera. Rozstaw osi wynosi 2460 mm, co zapewnia stabilność i precyzyjne prowadzenie, niezależnie od warunków na drodze.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Mercedes Benz SL R107 oferuje różnorodność silników, które nie tylko zaspokoją różne gusta, ale także podkreślą indywidualne preferencje każdego kierowcy. Wśród dostępnych jednostek napędowych znajdują się silniki benzynowe, które są znane ze swojej niezawodności i wydajności.

Pierwszy z nich to 2.8L I6, który jest najmniejszym silnikiem dostępnym dla Mercedes Benz SL R107. Mimo to, oferuje on wystarczającą moc dla codziennej jazdy, zachowując jednocześnie rozsądne zużycie paliwa. Jest to idealny wybór dla tych, którzy szukają połączenia ekonomicznej jazdy z luksusowym doświadczeniem, jakie oferuje Mercedes.

Kolejnym dostępnym silnikiem jest 4.5L V8. Ta jednostka napędowa charakteryzuje się większą mocą i momentem obrotowym, co przekłada się na imponujące osiągi Mercedes Benz SL R107. Ten silnik to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie moc i dynamikę, nie rezygnując z luksusu, jakiego oferuje ten model.

Kończąc gamę silników, mamy potężny 5.6L V8. Ten silnik jest prawdziwą bestią, oferującą aż 227 koni mechanicznych. Dzięki niemu, Mercedes Benz SL R107 może pochwalić się osiągami na poziomie supersamochodów. Ta jednostka napędowa jest idealna dla tych, którzy szukają nie tylko luksusu, ale także niesamowitych doznań z jazdy.

Spalanie i pojemność modelu SL R107

Zarówno spalanie, jak i pojemność Mercedes Benz SL R107, są zależne od wybranego silnika. Najmniejszy silnik, 2.8L I6, jest znany ze swojego stosunkowo ekonomicznego zużycia paliwa. W cyklu mieszanym spalanie tego silnika wynosi około 10 litrów na 100 km.

Silnik 4.5L V8 oferuje większą moc, ale także większe zużycie paliwa. W cyklu mieszanym spalanie tego silnika to około 14 litrów na 100 km. Jest to jednak rozsądna wartość, biorąc pod uwagę imponujące osiągi, które oferuje ten silnik.

Król silników, 5.6L V8, jest jednocześnie jednostką o największym zużyciu paliwa. Spalanie na poziomie około 17 litrów na 100 km w cyklu mieszanym, jest jednak ceną, jaką trzeba zapłacić za niesamowite doznania z jazdy.

Jeśli chodzi o pojemność, Mercedes Benz SL R107 oferuje przestronne wnętrze, pomimo swojej sportowej sylwetki. Jego bagażnik ma pojemność 240 litrów, co jest więcej niż wystarczające dla dwóch osób na weekendowy wyjazd.

Ceny nowych i używanych modeli Mercedes Benz SL R107

Ceny Mercedes-Benz SL R107 na rynku wtórnym są tak zmienne, jak liczne wersje tego modelu. Wartość używanego egzemplarza może oscylować od około 50 000 PLN za modele wymagające większej uwagi i inwestycji, do nawet kilkuset tysięcy złotych za doskonale zachowane wersje z niskim przebiegiem i bogatą historią serwisową. Wartość rynkowa jest ściśle powiązana z rokiem produkcji, stanem technicznym oraz oryginalnością pojazdu.

Ceny nowych modeli SL R107 w chwili premiery były wyznacznikiem luksusu i ekskluzywności, co do dziś znajduje odzwierciedlenie w cenach modeli zabytkowych. Współczesne kwoty za egzemplarze kolekcjonerskie mogą sięgać nawet połowy miliona złotych, zwłaszcza gdy mowa o limitowanych edycjach lub pojazdach z udokumentowaną historią, które stanowią gratkę dla miłośników marki.

Rynek klasycznych samochodów jest niezwykle dynamiczny, a Mercedes-Benz SL R107 jest jego ważnym elementem. Zainteresowanie tym modelem nie słabnie, co sprawia, że jest to inwestycja nie tylko emocjonalna, ale również materialna. Należy pamiętać, że utrzymanie wartości pojazdu jest możliwe dzięki regularnej konserwacji i właściwej eksploatacji.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mercedes Benz SL R107

Opinie użytkowników na temat Mercedes Benz SL R107 często podkreślają niezrównany charakter i klasyczne piękno tego modelu. Właściciele doceniają niesamowite wrażenia z jazdy oraz jakość wykonania, która nawet po latach nie traci na wartości. Jest to samochód, który nie tylko przyciąga spojrzenia na ulicy, ale także oferuje komfort i niezawodność, godne marki Mercedes-Benz.

Eksperci motoryzacyjni z kolei wskazują na Mercedes Benz SL R107 jako na przykład inżynieryjnego majstersztyku swoich czasów. Zwracają uwagę na trwałość i niezawodność silników, jak również na klasyczną linię nadwozia, która stała się ikoną wśród roadsterów. Dla wielu z nich, SL R107 to pojazd, który idealnie łączy sportowy charakter z luksusem, stanowiąc tym samym wzór w swojej klasie.

Podsumowanie

Mercedes Benz SL R107 to bez wątpienia ikona motoryzacyjna, która nadal inspiruje i przyciąga uwagę swoją elegancją, wydajnością i niezawodnością. Każdy miłośnik samochodów, szukający połączenia luksusu z historycznym dziedzictwem, znajdzie w tym modelu coś dla siebie. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajemnic tego klasycznego roadstera, odkrywania jego historii oraz śledzenia trendów rynkowych, które czynią go atrakcyjną inwestycją. Nie zapominajmy, że Mercedes Benz SL R107 to nie tylko część motoryzacyjnej przeszłości, ale również żywy klasyk, który nadal budzi podziw na drogach całego świata.

foto: Daimler