Mazda 929 I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, która przeniesie nas wprost do lat 70. i 80., gdzie Mazda 929 I zadebiutowała jako kwintesencja japońskiej inżynierii i stylu. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu klasycznemu sedanowi, analizując jego dane techniczne, wymiary oraz silniki, które sprawiały, że była to maszyna godna uwagi. Czy jej spalanie i pojemność nadal imponują w dzisiejszych czasach? A jak wyglądała kwestia cen i opinii użytkowników tego niezapomnianego modelu? Zostań z nami, aby odkryć wszystkie tajemnice Mazdy 929 I.

Dane techniczne i wymiary Mazda 929 I

Mazda 929 I, znana również jako Mazda Luce, to samochód o imponujących wymiarach. Długość tego klasycznego sedanu wynosiła aż 4690 mm, szerokość 1690 mm, a wysokość 1430 mm. Duże wymiary nadawały mu solidny i elegancki wygląd, przyciągający uwagę na drogach.

Pod względem technicznym, Mazda 929 I również robiła wrażenie. Była wyposażona w silnik o pojemności 1769 cm³, który generował moc 100 koni mechanicznych. Był to silnik R4, zapewniający płynną i dynamiczną jazdę, nawet przy wyższych prędkościach.

Wysokiej jakości niezależne zawieszenie na wszystkich kołach, w połączeniu z tylnym napędem, sprawiało, że jazda Mazdą 929 I była prawdziwą przyjemnością. Zarówno na równej nawierzchni, jak i na zakrętach, samochód zachowywał się stabilnie i przewidywalnie.

Warto również wspomnieć o skrzyni biegów. Mazda 929 I była dostępna z 4-biegową manualną skrzynią biegów lub 3-biegowym automatem. Bez względu na wybór, każda skrzynia zapewniała płynne i precyzyjne zmiany biegów, co dodatkowo podkreślało komfort jazdy tym samochodem.

Rodzaje silników dostępnych w modelu Mazda 929 I

Podstawowy model Mazdy 929 I oferował silnik o pojemności 1769 cm³ i mocy 100 koni mechanicznych, jednak wersje wyższe były wyposażone w bardziej zaawansowane jednostki napędowe. Jednym z nich był silnik o pojemności 1970 cm³, który dostarczał moc 115 koni mechanicznych, co zapewniało jeszcze lepszą dynamikę jazdy.

W przypadku najbardziej luksusowych wersji, Mazda 929 I mogła pochwalić się silnikiem o pojemności 2.0 L generującym moc 130 koni mechanicznych. Ten silnik R4, wyposażony w dwa wałki rozrządu w głowicy, nie tylko zapewniał świetne osiągi, ale także imponował swoją niezawodnością i trwałością. Do dziś jest to doceniane przez miłośników tego modelu.

Spalanie i pojemność silnika w Mazda 929 I

Jeśli chodzi o spalanie, Mazda 929 I była dość oszczędna jak na standardy lat 70. i 80. Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym dla podstawowego silnika 1.8 L wynosiło około 9,5 l/100 km, co było dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wagę i rozmiary samochodu. W przypadku silnika 2.0 L, spalanie było nieznacznie wyższe i wynosiło około 10 l/100 km.

Jeśli zaś mowa o pojemności, Mazda 929 I oferowała szeroki wybór. Najmniejszy silnik miał pojemność 1769 cm³, natomiast największa dostępna jednostka napędowa miała pojemność 2.0 L. Bez względu na wybór, każdy silnik charakteryzował się dobrą dynamiką i niezawodnością, co czyniło z Mazdy 929 I atrakcyjny wybór dla wielu kierowców.

Ceny modelu Mazda 929 I na rynku wtórnym

Zainteresowanie klasykami motoryzacji, takimi jak Mazda 929 I, jest nadal zauważalne na rynku wtórnym, co przekłada się na ich wycenę. Ceny tego modelu są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny, rocznik, przebieg czy stopień oryginalności pojazdu. Niemniej jednak, dla wielu miłośników zabytkowych samochodów, Mazda 929 I pozostaje cenionym obiektem kolekcjonerskim.

Ceny Mazdy 929 I na rynku wtórnym mogą oscylować w granicach kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze egzemplarze to zazwyczaj samochody wymagające kosztownej renowacji lub posiadające znaczne defekty. Natomiast dobrze zachowane, w pełni funkcjonalne modele z niskim przebiegiem i w oryginalnym stanie mogą osiągać znacznie wyższe kwoty.

Wartość Mazdy 929 I na rynku wtórnym jest kształtowana także przez jej wartość historyczną i emocjonalną. Dla wielu entuzjastów, posiadanie tego modelu to nie tylko kwestia posiadania zabytkowego pojazdu, ale również świadectwo historii motoryzacji oraz wyraz osobistej pasji. Są to czynniki, które mogą znacząco podnieść wartość samochodu.

Mimo upływu lat, Mazda 929 I nadal przyciąga uwagę swoim klasycznym designem i solidnym wykonaniem. To sprawia, że nawet dzisiaj, po wielu dekadach, istnieje grupa miłośników gotowych zapłacić za dobrze zachowany egzemplarz adekwatną do jego stanu sumę. Rzadkość niektórych wersji silnikowych czy elementów wyposażenia dodatkowo wpływa na wzrost zainteresowania i ceny na rynku wtórnym.

Opinie użytkowników o Mazda 929 I

Opinie użytkowników o Mazdzie 929 I często podkreślają jej wyjątkowy charakter i ponadczasowy design. Wiele komentarzy wskazuje, że pomimo upływu lat, ten samochód wciąż robi wrażenie swoją elegancką linią nadwozia i klasycznymi proporcjami. Miłośnicy klasyków doceniają również solidność wykonania oraz niezawodność, która dla wielu jest synonimem japońskiej marki.

Wśród użytkowników Mazdy 929 I często pojawia się temat komfortu jazdy, który jest oceniany bardzo wysoko. Wysokiej jakości materiały wykorzystane wewnątrz pojazdu oraz przestronne wnętrze sprawiają, że nawet długie trasy nie stanowią problemu. Kierowcy z nostalgią wspominają również o przyjemności prowadzenia, wynikającej z dobrze wyważonego zawieszenia i precyzyjnej skrzyni biegów.

Wielu posiadaczy wypowiada się o Mazdzie 929 I jako o samochodzie niezwykle trwałym i odpornym na korozję, co jest istotnym atutem w przypadku starszych pojazdów. Wspominają również o łatwości w dostępie do części zamiennych, co w przypadku ewentualnych napraw jest nieocenioną zaletą. To czynniki, które przekonują nowych entuzjastów do wyboru tego modelu na rynku wtórnym.

Podsumowując, opinie o Mazdzie 929 I w dużej mierze koncentrują się wokół jej niezawodności i klasycznego uroku. Użytkownicy cenią ten model za jego unikatowe cechy, które wyróżniają go na tle innych pojazdów z tamtego okresu. Mimo pewnych niedociągnięć, jakie mogą pojawić się w samochodach mających już kilkadziesiąt lat, Mazda 929 I wciąż zbiera pozytywne recenzje i jest chętnie polecana przez miłośników motoryzacji.

Podsumowanie

Mazda 929 I to bez wątpienia ikona motoryzacji, która nadal budzi podziw swoimi osiągami i klasycznym designem. Jej dane techniczne, wymiary i silniki świadczą o czasach, w których inżynieria motoryzacyjna kładła duży nacisk na niezawodność i komfort jazdy. Spalanie i pojemność silnika Mazdy 929 I mogą być dziś postrzegane jako elementy z innej epoki, ale wciąż imponują swoją wyważoną ekonomią. Ceny na rynku wtórnym potwierdzają jej status kolekcjonerski i emocjonalną wartość dla miłośników motoryzacji. Jeśli fascynują Cię klasyczne samochody, Mazda 929 I z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego poznawania historii i dziedzictwa tego niezwykłego modelu, który do dziś pozostaje w sercach entuzjastów.

źródło: Mazda