Alfa Romeo MiTo — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Najmniejszy model samochodu w ofercie Alfy Romeo produkowany od 2008 roku.

Nazwa MiTo nawiązuje do dwóch włoskich miast: Mediolanu (po włosku Milano), gdzie auto zostało zaprojektowane i Turynu (po włosku Torino), gdzie jest produkowane. Mito także oznacza po włosku „baśń”.

MiTo wyróżnia typowa dla marki stylistyka. Przednia część nadwozia inspirowana była modelem 8C Competizione. Widać to zwłaszcza w profilu maski silnika, atrapie, przednim zderzaku i kształcie reflektorów. Uwagę zwraca brak ramy okalającej szybę w drzwiach bocznych oraz zgrabny tył ze spoilerem i okrągłymi światłami wykonanymi w technologii diodowej.

W modelu zastosowano kilka nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Jest to m.in. po raz pierwszy zastosowana w samochodzie Alfa Romeo przekładnia z podwójnym suchym sprzęgłem DDCT, czy urządzenie sterownicze o nazwie DNA współpracujące z układem napędowym, hamulcami, sprzęgłem, zawieszeniem i skrzynią biegów. Pozwala ono na uzyskanie trzech różnych trybów zachowania się samochodu na podstawie stylu jazdy, najbardziej odpowiedniego do sytuacji lub dostosowanego do potrzeb użytkownika. Są to tryby: super sportowy (Dynamic), miejski (Normal), oraz tryb zachowujący maksymalny poziom bezpieczeństwa w warunkach utrudnionej przyczepności (All-weather).

W standardowym wyposażeniu modelu MiTo znajdą się m.in. system stabilizacji VDC, siedem poduszek powietrznych, światła do jazdy dziennej, a także aktywny układ kierowniczy DST. Silniki o pojemność od 1368 cm³ (78KM) do 1598 cm³ (235KM).


źródło: Fiat