Mazda 323 VI – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odkryj ponadczasowy klasyk motoryzacji, który nadal kręci kołami w sercach miłośników czterech kółek. Mazda 323 VI, choć nieco zapomniana, skrywa w sobie wiele tajemnic technicznych, które czekają, by zostać odkrytymi na nowo. Zanurkujmy w świat precyzyjnych danych technicznych, ekonomiczności i opinii, które pomogą zrozumieć, dlaczego ta japońska perełka wciąż znajduje swoje miejsce na drogach. Czy to rozsądny wybór dla wymagającego kierowcy? Zapnij pasy, bo właśnie ruszamy w podróż po wiedzę, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dane techniczne i wymiary Mazda 323 VI

Pierwszym aspektem, który warto przybliżyć, jest konstrukcja samochodu. Mazda 323 VI jest autem o kompaktowych wymiarach, dzięki czemu idealnie sprawdza się w ruchu miejskim. Długość tego modelu wynosi 4270 mm, szerokość – 1710 mm, a wysokość – 1415 mm, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę jazdy.

Kolejnym istotnym elementem są dane dotyczące masy pojazdu. Mazda 323 VI, mimo swojego kompaktowego rozmiaru, cechuje się solidną budową. Masa własna auta wynosi 1140 kg, co świadczy o dobrej jakości użytych materiałów i precyzyjnej konstrukcji. Daje to pewność, że nawet po latach użytkowania, samochód nie straci na swojej wytrzymałości.

Ważnym elementem jest także rozstaw osi. W modelu Mazda 323 VI wynosi on 2620 mm. Jest to optymalna wartość, która gwarantuje stabilność jazdy oraz komfort zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Rozstaw osi ma duży wpływ na prowadzenie samochodu, a Mazda 323 VI jest tu wzorem do naśladowania.

Podsumowując, Mazda 323 VI to auto o solidnej, kompaktowej budowie, które swoimi wymiarami zapewnia wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Jest to model, który mimo upływu lat wciąż ma wiele do zaoferowania, a jego precyzyjna konstrukcja i dobre parametry techniczne przekonują do siebie niejednego kierowcę.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Przejdźmy teraz do serca każdego samochodu – silnika. Mazda 323 VI oferuje kilka opcji silnikowych, każda z nich ma swoje unikalne cechy i specyfikacje. W ofercie znajdują się zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne, co umożliwia dopasowanie auta do indywidualnych preferencji kierowcy.

Pierwszym z dostępnych silników jest jednostka benzynowa o pojemności 1.3 litra. Generuje ona moc 73 KM, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie ekonomiczną, ale jednocześnie dynamiczną jazdę. 1.3 to najmniejszy silnik dostępny w ofercie, ale nie oznacza to, że jest mniej wartościowy. Wręcz przeciwnie – jego kompaktowe rozmiary i niskie spalanie czynią go doskonałym wyborem dla miłośników jazdy miejskiej.

Kolejną jednostką jest silnik 1.5, który generuje moc 88 KM. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy szukają nieco większej mocy, ale nie chcą rezygnować z ekonomicznej eksploatacji. Ten silnik to doskonałe połączenie dynamiki jazdy z niskim zużyciem paliwa, co czyni go doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie wydajność.

Najmocniejszą jednostką dostępną w Mazdzie 323 VI jest silnik o pojemności 2.0, który generuje 130 KM. Ten silnik to prawdziwy koń roboczy, idealny dla osób potrzebujących dużej mocy, np. do holowania cięższych przyczep czy podczas długodystansowych podróży. Przy odpowiednim serwisie, ten silnik będzie służył przez lata, dostarczając niezawodnej mocy i niezrównanej wydajności.

Spalanie i pojemność silnika

W przypadku modelu Mazda 323 VI, warto zwrócić uwagę na spalanie i pojemność silnika. Średnie spalanie dla silnika 1.3 wynosi 6.5 l/100km, co jest atrakcyjną wartością dla osób ceniących sobie ekonomiczną jazdę. Dla większych silników, 1.5 i 2.0, średnie spalanie wynosi odpowiednio 7.0 i 8.2 l/100km. Mimo większego zużycia paliwa, jest to nadal akceptowalne biorąc pod uwagę większą moc tych jednostek.

Pojemność silnika Mazda 323 VI wynosi 1.3, 1.5 lub 2.0 l. Są to standardowe pojemności dla kompaktowych samochodów miejskich, które oferują dobrą równowagę pomiędzy mocą a zużyciem paliwa. Pozwala to na wybór optymalnej jednostki napędowej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy.

Ceny nowych i używanych modeli Mazda 323 VI

W momencie premiery, Mazda 323 VI wzbudzała zainteresowanie swoją atrakcyjną ceną i solidnym wykonaniem. Jako nowy model, ceny zaczynały się od około 40 000 zł, co w kontekście oferowanych technologii i niezawodności stanowiło konkurencyjną ofertę na rynku kompaktowych samochodów.

Obecnie na rynku wtórnym, ceny używanych egzemplarzy Mazda 323 VI są bardzo zróżnicowane i zależą od stanu technicznego, roku produkcji oraz wyposażenia. Model ten można znaleźć już za około 3 000 zł, co czyni go dostępnym nawet dla osób z ograniczonym budżetem.

Zainteresowanie modelami w lepszym stanie zachowawczym i z bogatszym wyposażeniem sprawia, że ich ceny mogą sięgać nawet 10 000 zł. Mazda 323 VI w takiej kondycji to inwestycja w klasyk, który może jeszcze długo cieszyć swojego użytkownika niezawodnością i ekonomiczną eksploatacją.

Warto zauważyć, że Mazda 323 VI utrzymuje wartość lepiej niż niektóre konkurencyjne modele, co czyni ją interesującym wyborem na rynku wtórnym. Stała popularność tego modelu i dobre opinie użytkowników przyczyniają się do utrzymania stabilnych cen w segmencie używanych aut.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda 323 VI

Wielu użytkowników Mazda 323 VI docenia ten model za jego niezawodność i łatwość w utrzymaniu. Posiadacze często podkreślają, że nawet po wielu latach eksploatacji, ten samochód rzadko wymaga poważniejszych napraw, co przekłada się na niskie koszty użytkowania.

Ekonomiczność w eksploatacji jest kolejnym aspektem, który regularnie pojawia się w opiniach zadowolonych użytkowników Mazda 323 VI. Niskie spalanie, w połączeniu z dostępnymi i przystępnymi cenowo częściami zamiennymi, sprawia, że model ten jest polecany jako opłacalny wybór dla osób z ograniczonym budżetem.

Ekspertów motoryzacyjnych przyciąga w Mazda 323 VI jej klasyczny design i dobre właściwości jezdne. Chwalą oni również dobrze zaprojektowaną przestrzeń wewnętrzną, która mimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych, jest funkcjonalna i zapewnia komfort podróżowania.

Chociaż pojazd ten ma już swoje lata, to wciąż zbiera pozytywne opinie za swoją trwałość i dobrą dynamikę silników, szczególnie wariantu 2.0. Użytkownicy podkreślają, że Mazda 323 VI to samochód, który, odpowiednio serwisowany, może służyć bezawaryjnie przez wiele kolejnych lat.

Podsumowanie

Mazda 323 VI to samochód, który z powodzeniem łączy w sobie ekonomiczną eksploatację z niezawodnością i kompaktowymi wymiarami. Różnorodność dostępnych silników pozwala na dopasowanie auta do indywidualnych potrzeb, a jego przystępne ceny na rynku wtórnym czynią go atrakcyjnym wyborem dla szerokiego grona kierowców. Jeśli poszukujesz auta, które pomimo upływu lat wciąż zachwyca swoją funkcjonalnością i trwałością, Mazda 323 VI może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania opinii użytkowników, co pomoże Ci w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie tego kultowego modelu. Niech Twoja motoryzacyjna pasja prowadzi Cię do wyboru, który będzie źródłem satysfakcji na wiele lat.

źródło: Mazda