Mazda 323 II – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Podróż w czasie do lat 80. i 90. to nie tylko nostalgia za muzyką i modą, ale także wspomnienie klasycznych samochodów, które definiowały tamtą epokę. Wśród nich Mazda 323 II, uosobienie niezawodności i funkcjonalności, zachwycała swoimi osiągami i kompaktowymi wymiarami. W tym artykule przybliżymy Ci dane techniczne, które kryją się pod klasyczną sylwetką tego modelu, zbadamy jego ekonomiczność oraz sprawdzimy, jak po latach wypada w testach użytkowników. Czy Mazda 323 II wciąż może konkurować z nowoczesnymi samochodami? Zapnij pasy, bo czeka nas emocjonująca podróż po świecie motoryzacji!

Dane techniczne i wymiary Mazda 323 II

Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy podczas bliższego poznania Mazda 323 II, są jej kompaktowe wymiary. Długość tego modelu wynosi 3975 mm, szerokość 1635 mm, a wysokość 1390 mm, co czyni go idealnym samochodem do poruszania się po zatłoczonych ulicach miasta. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Mazda 323 II oferuje zaskakująco dużo miejsca w środku, dzięki efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni.

Pod maską Mazda 323 II znajduje się silnik o pojemności 1.3 lub 1.5 litra, który dostarcza odpowiednio 60 lub 73 koni mechanicznych. W zależności od wersji, samochód ten może być wyposażony w skrzynię biegów manualną lub automatyczną, obie o pięciu przełożeniach. Dzięki temu, nawet najbardziej wymagający kierowcy mogą znaleźć wersję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest masa własna samochodu, wynosząca około 880 kg. Niska masa własna, w połączeniu z wydajnym silnikiem, sprawia, że Mazda 323 II wyróżnia się zaskakująco dobrą dynamiką jazdy. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje jej około 12 sekund, a maksymalna prędkość wynosi 170 km/h.

Podsumowując, Mazda 323 II to samochód o kompaktowych wymiarach, ale zaskakująco dużą przestrzenią w środku. Wydajny silnik i niska masa własna gwarantują dobre osiągi, a różne wersje silnikowe i skrzynie biegów pozwalają dopasować samochód do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Silniki dostępne pod maską Mazda 323 II to jednostki benzynowe, które wyróżniają się swoją niezawodnością i ekonomicznością. W zależności od wersji, samochód jest wyposażony w silnik o pojemności 1.3 lub 1.5 litra.

Silnik o pojemności 1.3 litra dostarcza moc 60 koni mechanicznych, co zapewnia zadowalające osiągi w mieście. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekonomiczną jazdę i niskie koszty utrzymania samochodu.

Drugi dostępny silnik to jednostka o pojemności 1.5 litra, generująca moc 73 koni mechanicznych. Ten silnik oferuje nieco lepsze osiągi, co docenią osoby często podróżujące poza miasto. Pomimo większej mocy, Mazda 323 II z tym silnikiem wciąż charakteryzuje się niskim spalaniem.

W przypadku obu silników, kierowcy mają do wyboru skrzynię biegów manualną lub automatyczną, obie o pięciu przełożeniach. Dzięki temu, każdy może znaleźć wersję idealnie dopasowaną do swoich preferencji i stylu jazdy.

Spalanie i pojemność – porównanie różnych modeli

Porównując różne modele Mazda 323 II, warto zwrócić uwagę na ich spalanie i pojemność. Model z silnikiem o pojemności 1.3 litra charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie około 7 litrów na 100 km w cyklu mieszanym, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób szukających ekonomicznego samochodu. Pojemność bagażnika w tym modelu wynosi 365 litrów, co jest zaskakująco dużą wartością jak na samochód o tak kompaktowych wymiarach.

Model Mazda 323 II z silnikiem o pojemności 1.5 litra ma nieco wyższe spalanie, wynoszące średnio około 7.5 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Jednak większa moc silnika może przekładać się na lepsze osiągi, szczególnie przy długich trasach. Pojemność bagażnika w tym modelu jest identyczna jak w wersji 1.3 i wynosi 365 litrów, co pokazuje, że niezależnie od wybranej wersji silnikowej, Mazda 323 II oferuje przestronne miejsce na bagaż.

Ceny na rynku wtórnym – przegląd ofert i analiza wartości

Ceny Mazda 323 II na rynku wtórnym zaskakują swoją różnorodnością, co jest odzwierciedleniem zarówno stanu technicznego tych pojazdów, jak i ich wyposażenia. Analitycy rynku motoryzacyjnego podkreślają, że za dobrze utrzymane egzemplarze z niskim przebiegiem i bogatym wyposażeniem można zapłacić kwoty zbliżone do cen znacznie nowszych modeli konkurencyjnych marek. Świadczy to o utrzymującej się wartości tego klasycznego modelu.

Analiza wartości Mazda 323 II na rynku wtórnym pokazuje, że ceny tych pojazdów zaczynają się od atrakcyjnych kwot, co czyni je dostępnymi dla szerokiego grona kierowców. Jednak warto pamiętać, że decydując się na najtańsze oferty, możemy natknąć się na modele wymagające dodatkowych inwestycji w postaci napraw czy modernizacji, co w ostatecznym rozrachunku podnosi całkowity koszt pojazdu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda 323 II

Opinie użytkowników dotyczące Mazda 323 II często podkreślają jej niezawodność i niskie koszty eksploatacji, co czyni ją popularnym wyborem na rynku wtórnym. Właściciele chwalą sobie także łatwość prowadzenia oraz kompaktowe wymiary, które ułatwiają manewrowanie w miejskim zgiełku.

Ekspertyzy motoryzacyjne na temat Mazda 323 II zwracają uwagę na jej solidną konstrukcję i dobry stosunek jakości do ceny. Wielu ekspertów docenia również klasyczny design, który mimo upływu lat, nadal prezentuje się atrakcyjnie na tle współczesnych modeli.

Podsumowanie

Mazda 323 II to pojazd, który nadal budzi zainteresowanie miłośników motoryzacji, oferując nie tylko świetne wspomnienia z przeszłości, ale również funkcjonalność i ekonomiczność w dzisiejszych czasach. Jej różnorodne silniki, kompaktowe wymiary i przemyślane rozwiązania czynią ją atrakcyjną opcją na rynku wtórnym. Czy to dla kolekcjonera, czy dla osoby szukającej niezawodnego i niedrogiego auta, Mazda 323 II może być interesującym wyborem. Zapraszamy Cię do dalszego odkrywania historii i zalet tego kultowego modelu, a także do dzielenia się własnymi doświadczeniami i opiniami z innymi entuzjastami motoryzacji.

źródło: Mazda