Land Rover Discovery II – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W krainie bezkresnych przestrzeni i niezgłębionych terenów, Land Rover Discovery II jawi się jako ikona niezawodności i brytyjskiego dziedzictwa motoryzacyjnego. Zanurz się w świat zaawansowanych danych technicznych, odkryj wymiary i możliwości silnika, które definiują jego charakter. Przemierzamy wspólnie ścieżki spalania i pojemności, by zrozumieć, jak praktyczność łączy się z luksusem. Zapraszamy do eksploracji opinii i cen, które składają się na obraz tego kultowego pojazdu terenowego.

Dane techniczne i wymiary Land Rovera Discovery II

Zaawansowane dane techniczne Land Rover Discovery II świadczą o jego imponującej wydajności. Wszystko zaczyna się od serca pojazdu – silnika. Poprzednia generacja była dostępna z dwoma rodzajami silników benzynowych: 4.0 V8 o mocy 185 KM oraz zmodyfikowanym 2.5 TD5 o mocy 138 KM. To pokazuje, jak daleko doszedł ten model w swoim rozwoju.

Wymiary Land Rover Discovery II zdradzają jego prawdziwą naturę terenową. Długość pojazdu wynosi 4705 mm, szerokość 2190 mm, a wysokość 1887 mm, co zapewnia mu stabilną postawę na każdym terenie. Rozstaw osi wynosi 2540 mm, co umożliwia łatwe pokonywanie przeszkód, a wysokość prześwitu wynosi 205 mm, co pozwala na jazdę po trudnych terenach.

Przy tak imponujących wymiarach, Land Rover Discovery II oferuje również sporo miejsca w środku. Pojazd posiada 5 miejsc siedzących, które można rozszerzyć do 7, co czyni go idealnym do rodzinnych wypraw. Z tyłu znajduje się również duży bagażnik o pojemności 550 litrów, który można zwiększyć do 2050 litrów po złożeniu tylnej kanapy. To sprawia, że jest równie praktyczny, co luksusowy.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Land Rover Discovery II był dostępny z dwoma typami silników: benzynowym i dieslem, które odpowiadały różnym potrzebom kierowców. Najbardziej popularnym wyborem wśród miłośników terenówki był silnik benzynowy 4.0 V8 o mocy 185 KM, skompletowany z automatyczną skrzynią biegów. Ten silnik imponuje swoją mocą i elastycznością, niezależnie od warunków terenowych.

Wersja z silnikiem diesla 2.5 TD5 o mocy 138 KM, wyposażona w manualną skrzynię biegów, cieszyła się popularnością wśród osób ceniących ekonomię i solidność. Ten silnik jest ceniony za niezawodność i długowieczność, co sprawia, że Land Rover Discovery II jest doskonałym pojazdem do długich podróży.

Warto zauważyć, że oba silniki zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w trudnym terenie. Wyjątkowa konstrukcja silników, połączona z zaawansowanym systemem napędu na cztery koła i wysokim prześwitem, czyni Land Rover Discovery II prawdziwą maszyną do pokonywania przeszkód.

Spalanie i pojemność bagażnika

Pod względem zużycia paliwa, Land Rover Discovery II prezentuje się różnie w zależności od wybranego silnika. Model z silnikiem benzynowym 4.0 V8, mimo swojej imponującej mocy, jest bardziej „żądny” i może zużywać średnio około 15 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Z drugiej strony, bardziej ekonomiczna wersja z silnikiem diesla 2.5 TD5 zużywa średnio około 9 litrów na 100 km, co czyni go bardziej oszczędnym wyborem dla osób, które planują długie podróże.

Jeżeli chodzi o pojemność bagażnika, Land Rover Discovery II jest niezwykle praktyczny. Standardowo, pojazd oferuje 550 litrów przestrzeni bagażowej, co już stanowi imponujący wynik. Gdy jednak potrzebujemy więcej miejsca, tylne siedzenia można złożyć, zwiększając pojemność bagażnika do imponujących 2050 litrów. To sprawia, że Land Rover Discovery II jest idealnym towarzyszem na długie, rodzinne wakacje, a także do przewożenia większych ładunków.

Ceny nowych oraz używanych modeli

Ceny nowych modeli Land Rover Discovery II na przestrzeni lat zawsze prezentowały się na poziomie adekwatnym do oferowanego luksusu i możliwości terenowych. Dziś, pomimo że produkcja zakończyła się w 2004 roku, ceny za egzemplarze w dobrym stanie wciąż mogą być stosunkowo wysokie, co jest odzwierciedleniem trwałości i pożądanej reputacji marki.

Z kolei ceny używanych modeli Land Rover Discovery II są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak rok produkcji, stan techniczny pojazdu oraz przebieg. Wartość ta może oscylować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co czyni go dostępnym dla szerokiego grona miłośników off-roadu.

Rynek wtórny oferuje szeroką paletę używanych modeli Land Rover Discovery II, gdzie każdy potencjalny nabywca może znaleźć wersję idealnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb i budżetu. Historyczne modele zachowane w oryginalnym stanie często osiągają wyższą wartość, stając się obiektem pożądania kolekcjonerów.

Ogólnie rzecz biorąc, cena Land Rover Discovery II pozostaje atrakcyjna w stosunku do oferowanych przez niego cech, w tym niezawodności, przestronności oraz zdolności terenowych. Jest to pojazd, który pomimo upływu lat, wciąż cieszy się uznaniem na rynku samochodów używanych.

Opinie użytkowników i ekspertów o Land Rover Discovery II

Opinie użytkowników Land Rover Discovery II często podkreślają jego wytrzymałość i doskonałe właściwości jezdne, zwłaszcza na trudnym terenie. Wiele osób wskazuje, że auto mimo swoich lat nadal zapewnia komfort i bezpieczeństwo, co jest świadectwem jakości wykonania tego brytyjskiego SUV-a.

Ekspertów motoryzacyjnych przyciąga niezawodność Discovery II w kontekście jego możliwości off-road. Zwracają oni uwagę na dobrze skonstruowany układ napędowy i zawieszenie, które nawet po wielu latach służby nie zawodzą i pozwalają na eksplorację terenów, gdzie inne pojazdy by się poddały.

Mimo pozytywnych opinii, niektórzy użytkownicy dostrzegają także pewne mankamenty, takie jak wyższe spalanie czy koszty utrzymania, które mogą być znaczące, zwłaszcza w przypadku starszych modeli. Jednak nawet te głosy często kończą się stwierdzeniem, że Land Rover Discovery II oferuje unikalne połączenie komfortu, przestrzeni i zdolności terenowych, które rekompensuje te niedogodności.

Podsumowanie

Land Rover Discovery II to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie luksus z praktycznością, a jego legendarne zdolności terenowe nie przestają fascynować miłośników off-roadu. Bez względu na to, czy szukasz niezawodnego towarzysza na rodzinne wyprawy, czy maszyny zdolnej do pokonywania najtrudniejszych przeszkód, Discovery II z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom. Zapraszamy do dalszego zgłębiania tajemnic tego kultowego modelu, odkrywania opinii użytkowników i analizowania ofert rynku wtórnego, aby znaleźć egzemplarz idealny dla siebie. Niech Twoja przygoda z Land Rover Discovery II stanie się równie ekscytująca, jak jego historia.

foto: Land Rover