Land Rover Defender I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona bezdroży, symbol niezawodności i przygody – Land Rover Defender I to więcej niż samochód; to legenda, która definiuje pojęcie wszechstronności. Od technicznych detali po użytkowe niuanse, ten artykuł zabierze Cię w świat, gdzie każdy kilometr jest świadectwem inżynieryjnego majstersztyku. Dowiedz się, jakie wymiary, silniki i pojemność czynią Defendera maszyną niezastąpioną w terenie, zbadaj jego spalanie i przyjrzyj się, jak kształtują się ceny tego ikonicznego pojazdu. Czy opinie użytkowników zgadzają się z legendarnym statusem Defendera? Przygotuj się na ekspedycję po krainie czterech kółek, której nie zapomnisz.

Dane techniczne i wymiary Land Rover Defender I

Wśród licznych cech, które wyróżniają Land Rover Defender I na tle innych pojazdów terenowych, jedną z najważniejszych są jego imponujące wymiary. Długość wynosi 4639 mm, szerokość – 1790 mm, a wysokość – 2182 mm. Defender I ma rozstaw osi wynoszący 2794 mm, co zapewnia stabilność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach terenowych.

Kiedy mówimy o danych technicznych, z pewnością warto wspomnieć o silniku, który napędza ten legendarny pojazd. Land Rover Defender I jest wyposażony w silnik diesla o pojemności 2.5 litra, generujący moc 122 KM. Ten silnik, połączony z manualną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach, zapewnia niezrównane doświadczenia podczas jazdy w terenie.

Chociaż Land Rover Defender I nie jest pojazdem o największej pojemności, jego przestronne wnętrze jest wystarczająco duże, aby pomieścić do pięciu pasażerów. Dodatkowo, bagażnik o pojemności 205 litrów umożliwia przewożenie niezbędnych rzeczy podczas długich wypraw terenowych. Wszystko to sprawia, że Defender I jest nie tylko wszechstronnym, ale również komfortowym pojazdem.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Land Rover Defender I jest dostępny w różnych konfiguracjach silnikowych, zaprojektowanych tak, aby sprostać rozmaitym wymaganiom i preferencjom użytkowników. Oprócz wcześniej wspomnianego silnika diesla o pojemności 2.5 litra i mocy 122 KM, Defender I oferuje także silnik benzynowy V8 o pojemności 3.9 litra generujący moc 185 KM. Ten potężny silnik umożliwia jeszcze bardziej dynamiczną jazdę, zarówno na utwardzonych drogach, jak i w trudnym terenie.

Warto również zaznaczyć, że Land Rover Defender I doczekał się wersji z silnikiem turbodiesla. Ta konfiguracja, znana jako Td5, wyposażona jest w silnik o pojemności 2.5 litra i mocy 122 KM, lecz z dodatkowym turbodoładowaniem, zwiększającym jego wydajność, szczególnie podczas jazdy off-road. Dzięki temu Defender I jest w stanie sprostać nawet najbardziej ekstremalnym wyzwaniom, niezależnie od wybranej konfiguracji silnikowej.

Spalanie i pojemność baku w Land Rover Defender I

Spalanie Land Rover Defender I zależy od konfiguracji silnikowej, jednak bez względu na wybór, jest ono zdecydowanie wyższe niż w przypadku typowych samochodów osobowych. Silnik diesla o pojemności 2,5 litra zużywa średnio około 10 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym, natomiast potężny silnik benzynowy V8 o pojemności 3,9 litra może zużywać nawet do 15 litrów na 100 km.

Niezależnie od konfiguracji silnikowej, Land Rover Defender I charakteryzuje się imponującą pojemnością baku, wynoszącą 75 litrów. Taka pojemność zapewnia duży zasięg podróży, szczególnie ważny podczas długich wypraw terenowych, gdzie dostęp do stacji paliw może być ograniczony.

Spalanie Land Rover Defender I w wersji z silnikiem turbodiesla, znanym jako Td5, jest nieco wyższe niż w przypadku standardowego modelu diesla, ale zwiększona wydajność i moc silnika zdecydowanie to kompensują. Średnie spalanie dla tej wersji wynosi około 11 litrów na 100 km.

Oczywiście, rzeczywiste spalanie paliwa przez Land Rover Defender I może się różnić w zależności od stylu jazdy, warunków drogowych i stanu technicznego pojazdu. Mimo to, Defender I nadal pozostaje jednym z najbardziej efektywnych i niezawodnych pojazdów terenowych na rynku.

Ceny nowych i używanych modeli Land Rover Defender I

Wartości rynkowe Land Rover Defender I są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak rok produkcji, stan techniczny i wyposażenie. Cena nowego modelu w momencie premiery była stosunkowo wysoka, jednak obecnie na rynku wtórnym można znaleźć używane egzemplarze w znacznie niższych cenach.

Znalezienie idealnego Land Rover Defender I na rynku wtórnym może stanowić wyzwanie, ale też okazję do nabycia pojazdu o niepowtarzalnym charakterze w atrakcyjnej cenie. Ceny używanych modeli Defendera zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ich kondycji i historii użytkowania.

Zainteresowanie kultowymi modelami Land Rover Defender I pozostaje wysokie, co wpływa na utrzymanie ich wartości rynkowej na stabilnym poziomie. Ekskluzywność i niezawodność tej serii sprawiają, że nawet starsze modele potrafią zachować wysoką cenę wśród entuzjastów marki.

Podczas rozważania zakupu Land Rover Defender I, warto mieć na uwadze potencjalne koszty eksploatacji i konserwacji, które mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt posiadania pojazdu. Inwestycja w dobrze utrzymany egzemplarz może przynieść znaczne korzyści zarówno pod względem niezawodności, jak i przyszłej odsprzedaży.

Opinie użytkowników i ekspertów o Land Rover Defender I

Opinie użytkowników Land Rover Defender I często podkreślają jego niezrównaną trwałość i zdolności terenowe. Właściciele chwalą go za możliwość pokonywania trudnych przeszkód oraz wytrzymałość w ekstremalnych warunkach. Dzięki temu, Defender I jest uważany za niezawodnego kompana w każdej przygodzie.

Eksperci z dziedziny motoryzacji są zafascynowani klasycznym i charakterystycznym designem Land Rover Defender I, który łączy w sobie surowość i funkcjonalność. Wskazują oni, że mimo upływu lat, Defender I wciąż pozostaje ikoną wśród pojazdów terenowych, cenioną za swój wygląd oraz prostotę konstrukcji umożliwiającą łatwe modyfikacje i naprawy.

Wśród opinii można znaleźć również uwagi dotyczące komfortu jazdy, który w Land Rover Defender I nie jest porównywalny z nowoczesnymi SUV-ami. Użytkownicy zwracają uwagę na twardsze zawieszenie i mniej komfortowe wnętrze, które jednak są akceptowalnym kompromisem w zamian za wybitne właściwości terenowe.

Niektóre opinie użytkowników wskazują na względnie wysokie spalanie paliwa oraz koszty utrzymania Land Rover Defender I, co jest typowe dla pojazdów tej klasy. Mimo to, dla wielu entuzjastów te aspekty nie przesłaniają emocji i satysfakcji, które płyną z jazdy tym legendarnym pojazdem.

Podsumowanie

Land Rover Defender I to bez wątpienia ikona wśród pojazdów terenowych, która zyskała status legendy dzięki swojej niezawodności, wszechstronności i solidnej konstrukcji. Jeśli szukasz samochodu, który sprosta wyzwaniom zarówno miejskiej dżungli, jak i nieprzebytej dziczy, Defender może być idealnym wyborem. Zapraszamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania fascynującej historii, opinii użytkowników oraz porad dotyczących zakupu i utrzymania tego kultowego modelu. Niech każda podróż z Land Roverem Defender I stanie się niezapomnianą przygodą, która przełoży się na kolejne niezliczone opowieści.

foto: Land Rover