Jeep Cherokee I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Gdy mowa o ikonach motoryzacyjnego świata, Jeep Cherokee I zajmuje miejsce w panteonie kultowych maszyn. Ta maszyna z duszą przygody i niezłomnością na trudne tereny, to więcej niż samochód – to przepustka do świata nieograniczonych możliwości. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej specyfikacji technicznej tego legendarnego modelu, analizując jego wymiary, silniki, spalanie oraz pojemność. Dowiesz się także, jak kształtują się ceny i co na temat Jeepa Cherokee I sądzą jego użytkownicy. Czy to prawdziwy król bezdroży? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości!

Dane techniczne i wymiary Jeep Cherokee I

Mocno zbudowany Jeep Cherokee I posiada solidne dane techniczne, które przekładają się na jego niezawodność w trudnym terenie. Długość tego modelu wynosi 4265 mm, szerokość to 1792 mm, a wysokość 1635 mm, co daje mu imponującą posturę i sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny na drodze. Rozstaw osi wynosi 2570 mm, co przekłada się na stabilność jazdy, szczególnie na nierównych powierzchniach.

Pod maską Jeepa Cherokee I znajduje się silnik o pojemności 2.5 l lub 4.0 l, w zależności od wybranej wersji. Najmocniejszy z nich, 4.0 l, jest w stanie wygenerować aż 178 KM mocy, co daje mu przewagę na bezdrożach i pozwala na pokonywanie najtrudniejszych przeszkód. Wszystko to przekłada się na niezrównane możliwości terenowe, które sprawiają, że Jeep Cherokee I jest prawdziwym królem off-roadu.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Warto wspomnieć, że silniki dostępne w Jeepie Cherokee I nie ograniczają się jedynie do wersji 2.5 l i 4.0 l. W trakcie lat produkcji, ten model wyposażany był również w silnik 2.1 l turbodiesel, produkowany przez Renault. Pomimo swojej skromniejszej mocy, zapewniał on solidne osiągi i ekonomię jazdy. Kolejnym dostępnym silnikiem był 2.8 l V6, który oferował równowagę pomiędzy mocą a spalaniem.

Charakterystyczną cechą silników w Jeepie Cherokee I jest ich niezawodność i wytrzymałość, dzięki którym gwarantują niezrównane możliwości na trudnym terenie. Szczególnie silnik 4.0 l, znany z dużej mocy i momentu obrotowego, jest chwalony przez entuzjastów off-roadu za swoją trwałość i ogromne możliwości w terenie. Bez względu na wybraną jednostkę napędową, Jeep Cherokee I oferuje niezapomniane doznania z jazdy po bezdrożach.

Średnie spalanie i pojemność bagażnika

Średnie spalanie Jeepa Cherokee I zależy od wybranej jednostki napędowej. Model z silnikiem o pojemności 2.5 l zużywa średnio 9 l/100km w cyklu miejskim, natomiast wersja 4.0 l charakteryzuje się nieco wyższym spalaniem, oscylującym w granicach 12 l/100km. Jeśli chodzi o ekonomiczniejszy silnik 2.1 l turbodiesel, jego średnie spalanie wynosi około 7 l/100km, co czyni go idealnym wyborem dla osób ceniących sobie efektywność paliwową.

Pojemność bagażnika w Jeepie Cherokee I jest imponująca jak na samochód terenowy. Standardowy bagażnik oferuje 821 litrów przestrzeni, jednak po złożeniu tylnych siedzeń, przestrzeń ta zwiększa się do imponujących 2070 litrów. Jest to jedna z cech, która czyni Jeepa Cherokee I wyjątkowo praktycznym i funkcjonalnym samochodem, zarówno na trudne tereny, jak i na długie, rodzinne wakacje.

Ceny nowych i używanych modeli Jeep Cherokee I

Ceny nowych egzemplarzy Jeepa Cherokee I w momencie premiery były konkurencyjne w stosunku do innych pojazdów z segmentu SUV. Obecnie, ze względu na status kultowego klasyka, ceny używanych modeli mogą być zróżnicowane i często zależeć od stanu zachowania oraz historii serwisowej.

Rynek wtórny oferuje Jeepa Cherokee I w cenach, które mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wartość ta jest uzależniona głównie od rocznika, przebiegu oraz wyposażenia. Samochody w lepszym stanie, a także te po modyfikacjach terenowych, cieszą się większym zainteresowaniem, co wpływa na ich cenę.

Opinie użytkowników i ekspertów o Jeep Cherokee I

Opinie użytkowników Jeepa Cherokee I często podkreślają jego niezawodność i wytrzymałość. Właściciele chwalą ten model za zdolności terenowe, które pozwalają na eksplorację miejsc niedostępnych dla innych pojazdów. Mimo upływu lat, Jeep Cherokee I jest nadal ceniony za swoją trwałość i charakterystyczny, klasyczny design.

Eksperci w dziedzinie motoryzacji nieustannie zachwycają się prostotą konstrukcji Jeepa Cherokee I, która przekłada się na łatwość napraw i obsługi. Specjaliści doceniają także jego cechy off-roadowe, takie jak solidny napęd na wszystkie koła i wysoki prześwit, które czynią go niezastąpionym towarzyszem w każdej przygodzie.

Wśród negatywnych opinii na temat Jeepa Cherokee I pojawiają się wzmianki o wysokim spalaniu, szczególnie w wersji z silnikiem 4.0 l. Niektórzy użytkownicy zwracają również uwagę na archaiczne rozwiązania w kabinie, które dla nowoczesnych kierowców mogą wydawać się nieco przestarzałe.

Jednak ogólna ocena Jeepa Cherokee I wśród osób, które miały okazję nim jeździć, jest pozytywna. Użytkownicy cenią go za to, że pomimo wieku nadal doskonale radzi sobie w trudnym terenie, a także za kultowy status, który zyskał na przestrzeni lat.

Podsumowanie

Jeep Cherokee I to ikona motoryzacji, która nadal inspiruje miłośników off-roadu swoimi imponującymi możliwościami terenowymi i niezawodnością. Jego wszechstronne silniki, przestronny bagażnik i charakterystyczny design sprawiają, że jest to wybór godny uwagi zarówno dla entuzjastów przygód, jak i dla tych, którzy szukają solidnego i praktycznego pojazdu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego klasycznego SUV-a lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o jego historii i osiągach, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu. Odwiedź fora motoryzacyjne, porozmawiaj z właścicielami i dołącz do społeczności, która docenia Jeepa Cherokee I za jego niezłomny charakter i niezaprzeczalny wkład w kulturę motoryzacyjną.

foto: Jeep