Hyundai Sonata III – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Podróż w czasie do ery motoryzacyjnych klasyków może okazać się fascynująca, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawia się Hyundai Sonata III – model, który zdefiniował oczekiwania kierowców w latach 90. Sprawdźmy, jak prezentowały się dane techniczne tego koreańskiego sedana, zanurzmy się w świecie wymiarów, pojemności i możliwości silnikowych, które on oferował. Odkryjmy razem, jakie były realia spalania i jakie opinie zbierał wśród użytkowników, nie zapominając o aspekcie, który często decydował o wyborze – cenie. Czy Hyundai Sonata III nadal zachowuje swój urok po latach? Przekonajmy się!

Dane techniczne i wymiary Hyundai Sonata III

Hyundai Sonata III, mimo że nie jest najnowszym modelem na rynku, wciąż może pochwalić się imponującymi danymi technicznymi. Ten klasyczny sedan z lat 90. oferował różne opcje silnikowe, w tym 2.0 L i 3.0 L V6, zapewniając kierowcom odpowiednią moc i wydajność. Wersja 2.0 L generowała moc 137 KM, natomiast bardziej potężny 3.0 L V6 oferował aż 145 KM, co było imponujące jak na tamte czasy.

Jeśli chodzi o wymiary, Hyundai Sonata III z pewnością nie pozostawał w tyle. Długość tego modelu wynosiła 4755 mm, szerokość 1795 mm, a wysokość 1425 mm. Te proporcje zapewniały przestronne wnętrze i komfortową jazdę. Pojemność bagażnika wynosiła 462 litry, co czyniło go idealnym na długie podróże lub codzienną jazdę w mieście.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Hyundai Sonata III był dostępny z silnikiem benzynowym o pojemności 2.0 L. Ten czterocylindrowy silnik DOHC z 16 zaworami gwarantował moc maksymalną na poziomie 137 KM, a maksymalny moment obrotowy wynosił 182 Nm. Dzięki temu, nawet mimo swoich wymiarów, Sonata III radziła sobie znakomicie zarówno na trasie, jak i w ruchu miejskim.

Drugą dostępną opcją było zastosowanie silnika V6 o pojemności 3.0 L. Ten sześciocylindrowy motor, zasilany benzyną, oferował moc maksymalną wynoszącą 145 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 235 Nm. Silnik ten przekładał się na jeszcze dynamiczniejszą jazdę, szczególnie widoczną podczas wyprzedzania na trasach długodystansowych.

Warto dodać, że oba silniki były wyposażone w układ wtryskowy MPI (Multi Point Injection), który gwarantował optymalne spalanie paliwa. To przekładało się na lepszą wydajność i oszczędność, co było kluczowe dla wielu użytkowników w tamtym czasie.

Pod względem skrzyń biegów, Hyundai Sonata III oferował zarówno manualną, jak i automatyczną opcję. Wersja z manualną skrzynią biegów miała pięć przełożeń, natomiast wersja z automatyczną skrzynią biegów posiadała cztery przełożenia. To dawało kierowcom możliwość wyboru w zależności od ich preferencji i stylu jazdy.

Spalanie i pojemność zbiornika paliwa

Gdy mówimy o spalaniu Hyundai Sonata III, warto podkreślić, że ten klasyczny model z lat 90. był dość ekonomiczny jak na swoje czasy. Wyposażony w silnik 2.0 L, spalał średnio 8,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym, natomiast wersja z silnikiem 3.0 L V6 zużywała średnio około 9,5 litra na 100 km. To pokazuje, że Hyundai Sonata III oferował rozsądny balans między mocą silnika a zużyciem paliwa.

Jeżeli chodzi o pojemność zbiornika paliwa, Hyundai Sonata III również nie pozostawał w tyle. Ten sedan oferował zbiornik o pojemności 70 litrów, co przekładało się na znaczny zasięg podróży bez konieczności częstego tankowania. To czyniło go wygodnym samochodem zarówno na długie trasy, jak i do codziennego użytku w mieście.

Hyundai Sonata III był nie tylko wygodnym i przestronnym samochodem, ale również ekonomicznym. Dzięki użyciu technologii MPI, Sonata III oferowała optymalne spalanie paliwa, co przekładało się na mniejsze koszty eksploatacji. Ta cecha z pewnością przyciągała wielu użytkowników, szukających wydajnego i ekonomicznego samochodu.

Podsumowując, Hyundai Sonata III to klasyczny model, który oferował rozsądny balans między mocą, zużyciem paliwa i pojemnością zbiornika. Dla wielu kierowców ważne były nie tylko osiągi, ale również ekonomia jazdy. Dlatego Sonata III, ze swoim spalaniem i pojemnością zbiornika, z pewnością spełniała oczekiwania.

Ceny nowych i używanych modeli Hyundai Sonata III na rynku

Ceny nowych modeli Hyundai Sonata III mogą bardzo różnić się w zależności od wyposażenia i wersji silnikowej. Średnia cena bazowa tego modelu wynosi około 70 000 zł dla nowych samochodów. Na rynku wtórnym ceny używanych egzemplarzy zaczynają się już od 5 000 zł, co czyni Sonata III atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy szukają przestronnego i wygodnego sedana w rozsądnej cenie.

Przy zakupie używanego modelu Hyundai Sonata III warto zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu i jego historię serwisową. Cena używanego modelu może znacznie wzrosnąć, jeśli samochód jest dobrze utrzymany i posiada pełną dokumentację serwisową. Z drugiej strony, modele z dużym przebiegiem lub wymagające kosztownych napraw mogą być dostępne na rynku wtórnym za znacznie niższą cenę, oferując atrakcyjne możliwości cenowe dla bardziej oszczędnych kierowców.

Opinie użytkowników i ekspertów o Hyundai Sonata III

Hyundai Sonata III cieszy się pozytywnymi opiniami ze względu na swoją niezawodność i komfort jazdy. Użytkownicy często podkreślają, że mimo upływu lat, samochód ten zachowuje wysoką jakość wykonania, co przekłada się na satysfakcjonującą eksploatację.

Wśród kierowców cenione jest przestronne wnętrze i duża pojemność bagażnika, co sprawia, że Sonata III jest często wybierana jako samochód rodzinny lub na długie trasy. Zwraca się również uwagę na stosunkowo prosty dostęp do części zamiennych, co ułatwia utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym.

Ekspertom motoryzacyjnym podoba się zrównoważona dynamika jazdy oraz odpowiednia moc silników, szczególnie w wersji 3.0 L V6. Podkreślają, że Hyundai Sonata III oferuje rozsądne osiągi, które są w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników.

Chociaż Sonata III jest doceniana za wiele aspektów, należy zaznaczyć, że niektóre opinie wskazują na wyższe spalanie w porównaniu do nowocześniejszych konkurentów. Mimo to, użytkownicy zaznaczają, że adekwatność ceny do jakości sprawia, że jest to samochód godny polecenia.

Podsumowanie

Hyundai Sonata III to prawdziwy klasyk, który z powodzeniem łączy w sobie moc i ekonomię użytkowania, oferując jednocześnie komfort i przestronność. Jeżeli szukasz samochodu z duszą, który sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i na dłuższych trasach, warto przyjrzeć się bliżej temu modelowi. Zachęcamy do dalszego odkrywania świata motoryzacyjnych klasyków i do sprawdzenia, jak Hyundai Sonata III może wzbogacić Twoje doświadczenia za kierownicą. Nie zapomnij także sprawdzić aktualnych ofert na rynku wtórnym – być może to właśnie tam czeka na Ciebie Twój przyszły motoryzacyjny towarzysz!

foto: Hyundai