Mazda 323 V – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Podróż w czasie do lat 90. nabiera tempa, gdy przypominamy sobie Mazda 323 V – ikonę niezawodności i stylu, która nadal budzi sentyment wśród miłośników czterech kółek. Odkryjmy razem, jakie tajemnice kryją się pod jej klasyczną sylwetką. Przeanalizujemy dane techniczne, wymiary i silniki, które napędzały ten kultowy model. Zajrzymy również do portfeli właścicieli, by sprawdzić, jak prezentuje się spalanie i pojemność, a także zastanowić się nad aktualnymi cenami na rynku wtórnym. Czy opinie użytkowników po latach nadal są tak pozytywne? Wyruszmy w podróż pełną motoryzacyjnych emocji!

Dane techniczne i wymiary Mazda 323 V

Mazda 323 V, znana również jako Mazda Familia, to kompaktowy samochód, który zasługuje na szczegółową analizę ze względu na swoje imponujące dane techniczne. W zależności od wersji, ten model był wyposażony w silniki o pojemności od 1,3 do 2,0 litra, generujące od 73 do 170 KM mocy. Najpopularniejszym z nich był silnik 1.5 DOHC 16V z bezpośrednim wtryskiem paliwa, oferujący doskonałe osiągi przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa.

Jeżeli chodzi o wymiary, Mazda 323 V oferuje kompaktowe rozmiary idealne dla miejskiego stylu jazdy. Długość samochodu wynosiła 4205 mm, szerokość 1695 mm, a wysokość 1410 mm, co czyniło go jednym z najbardziej przestronnych samochodów w swojej klasie w tamtym okresie. Ponadto, Mazda 323 V mogła pochwalić się bagażnikiem o pojemności 365 litrów, co jest imponujące jak na kompaktową klasę samochodów.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Modele Mazda 323 V były dostępne z różnymi typami silników, zarówno benzynowych, jak i Diesla. Benzynowe jednostki napędowe obejmowały silniki o pojemnościach od 1,3 do 2,0 litra. Wśród nich wyróżniał się 1,5-litrowy silnik DOHC 16V, który zapewniał doskonałą równowagę między mocą a ekonomicznością.

Warianty Diesla, z drugiej strony, były dostępne z silnikami o pojemności 2,0 litra. Te modele były szczególnie cenione za swoją wydajność i niskie zużycie paliwa. Wszystkie silniki były dostępne z manualną lub automatyczną skrzynią biegów, co dawało użytkownikom duże możliwości wyboru.

Wydajność silnika zależała od wybranej specyfikacji. Na przykład, 1,5-litrowy silnik DOHC 16V generował moc do 100 KM, podczas gdy 2,0-litrowy silnik Diesla mógł dostarczyć nawet do 130 KM. Wszystkie silniki były znane z niezawodności i długowieczności, co przekładało się na niskie koszty utrzymania.

Zdecydowanie, Mazda 323 V mogła pochwalić się szeroką gamą silników, dostosowanych do różnych wymagań i preferencji. Bez względu na wybraną jednostkę napędową, użytkownicy mogli liczyć na solidne wykonanie i niezawodność, które są znakiem rozpoznawczym marki Mazda.

Spalanie i pojemność bagażnika

Spalanie Mazda 323 V to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. W zależności od konkretnego modelu i silnika, ten samochód zużywał od 6 do 9 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Czyniło to go jednym z bardziej ekonomicznych samochodów w swojej klasie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego moc i osiągi.

Benzynowe modele z silnikiem 1,5-litrowym DOHC 16V mogły się pochwalić średnim spalaniem na poziomie około 7,5 litra na 100 km, co jest imponującym wynikiem. Z drugiej strony, wersje Diesla były jeszcze bardziej ekonomiczne, z możliwością osiągnięcia spalania na poziomie 6 litrów na 100 km.

Pojemność bagażnika w Mazda 323 V to kolejny ważny czynnik, który przyczynił się do jej popularności. Bagażnik o pojemności 365 litrów oferował wystarczająco dużo miejsca dla większości użytkowników, co było więcej niż wystarczające na zakupy, bagaż na weekendowy wyjazd czy sprzęt sportowy.

W porównaniu do innych samochodów w swojej klasie, Mazda 323 V zdecydowanie wyróżniała się na tle konkurencji. Dla wielu użytkowników, ta dodatkowa przestrzeń bagażowa była jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze tego modelu.

Ceny na rynku wtórnym i nowym

Ceny Mazda 323 V na rynku wtórnym głównie zależą od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia pojazdu. Mimo upływu lat, dobrze zachowane egzemplarze mogą kosztować stosunkowo dużo, co świadczy o nieustającym zainteresowaniu tym modelem.

Jeśli chodzi o rynek nowych samochodów, Mazda 323 V nie jest już dostępna w oficjalnej sprzedaży. Jej następcy, kontynuując filozofię marki, oferują niezawodność połączoną z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Ceny nowych modeli Mazdy odzwierciedlają ten postęp, będąc adekwatne do oferowanej jakości i innowacyjności.

W kontekście cen na rynku wtórnym, Mazda 323 V pozostaje atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących niezawodnego samochodu w rozsądnej cenie. Jej wartość rynkowa odpowiada potrzebom szerokiego spektrum kierowców, od studentów po osoby szukające drugiego, ekonomicznego auta dla rodziny.

Z drugiej strony, entuzjaści motoryzacji często poszukują modeli Mazda 323 V w specyfikacjach GT lub z limitowanych edycji, co może znacząco podnieść wartość pojazdu na rynku wtórnym. Samochody te, dzięki swojemu unikalnemu charakterowi i zwiększonej mocy, cieszą się nieustającym popytem, co wpływa na ich cenę.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda 323 V

Użytkownicy Mazda 323 V często podkreślają niezawodność i niskie koszty eksploatacji tego modelu. Wielu właścicieli docenia również klasyczny design, który mimo upływu lat nadal przyciąga uwagę i nadaje samochodowi niepowtarzalny charakter.

Eksperci z dziedziny motoryzacji są nieustannie pod wrażeniem, jak Mazda 323 V połączyła wygodę z funkcjonalnością, co było szczególnie doceniane podczas codziennego użytkowania. Przy tym eksperci zwracają uwagę na dobrą dynamikę jazdy, wynikającą ze zastosowania sprawdzonych rozwiązań technicznych.

W opinii użytkowników często pojawia się także pochwała dla szerokiego wyboru silników, które pozwalały dostosować Mazda 323 V do indywidualnych potrzeb. Właściciele szczególnie cenią te modele, które oferowały dobry kompromis pomiędzy mocą a ekonomicznością spalania.

Podsumowanie

Mazda 323 V, z jej bogatą paletą silników, imponującymi danymi technicznymi i ekonomicznym spalaniem, pozostaje wyjątkowym pojazdem, który zyskał uznanie wielu kierowców. Jeśli poszukujesz niezawodnego samochodu, który pomimo upływu lat nadal zachwyca swoją funkcjonalnością i stylem, ten model z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy do dalszego odkrywania świata Mazdy 323 V, gdzie każdy miłośnik motoryzacji znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą klasycznych linii, czy szukasz ekonomicznego i sprawdzonego auta. Niech ten artykuł będzie inspiracją do zgłębienia historii i doświadczeń związanych z tym kultowym modelem. Odkryj opinie innych użytkowników i pozwól sobie na chwilę nostalgii lub rozważenie zakupu tego klasycznego auta na rynku wtórnym.

źródło: Mazda