Honda Civic V — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Porywająca ikona motoryzacyjnych lat 90., Honda Civic V, to samochód, który zyskał status kultowego nie bez powodu. Zapierający dech w piersiach design, oszałamiające osiągi i niezawodność, która przeszła do legendy, sprawiają, że nawet dziś serca miłośników czterech kółek biją szybciej na jego widok. W niniejszym artykule zgłębimy tajniki techniczne tego niezwykłego modelu, przyglądając się bliżej jego wymiarom, gamie silników i ekonomii spalania. Czy Honda Civic V nadal stanowi atrakcyjną propozycję na rynku wtórnym? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dane techniczne i wymiary Hondy Civic V

W pogłębionej analizie technicznej Honda Civic V zaskakuje swoimi kompaktowymi wymiarami, które jednak nie przekładają się na brak przestrzeni wewnątrz samochodu. Długość pojazdu wynosi 4,3 metra, szerokość – 1,7 metra, natomiast wysokość – 1,4 metra. W efekcie, mimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych, model ten oferuje wyjątkowo przestronne i komfortowe wnętrze.

Pod maską Honda Civic V kryje się silnik o pojemności od 1,3 do 1,6 litra, stanowiący idealne połączenie mocy i ekonomii. W zależności od wersji, moc silnika wynosi od 75 do 125 koni mechanicznych. Oznacza to, że nawet najmniej mocna wersja zapewnia odpowiednie osiągi dla codziennej jazdy, zaś najmocniejsza wersja jest w stanie dostarczyć emocji nawet najbardziej wymagającym kierowcom.

Wymiary bagażnika w Honda Civic V również robią duże wrażenie. Pomimo kompaktowych rozmiarów zewnętrznych, bagażnik oferuje aż 390 litrów pojemności. To nie tylko więcej niż wiele nowszych modeli sedanów, ale również więcej niż niektóre samochody klasy SUV. Oznacza to, że Honda Civic V jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających kompaktowego samochodu z dużą ilością miejsca na bagaż.

Rodzaje silników i ich specyfikacje

W ofercie silników dla Honda Civic V znajdują się zarówno jednostki benzynowe, jak i dieslowe. Wśród silników benzynowych dominują jednostki o pojemności 1.3 i 1.6 litra. Wariant 1.3 oferuje moc 75 KM, natomiast wersja 1.6 jest dostępna w dwóch odmianach – standardowej o mocy 102 KM i sportowej o mocy 125 KM.

Jednostki diesla w Hondzie Civic V są rzadkością, ale jeśli już na nie natrafimy, zazwyczaj są to silniki 1.7 CDTi o mocy 100 KM. Są one znane ze swojej niezawodności i niewielkiego zużycia paliwa.

Inną ciekawą propozycją w gamie silników Honda Civic V jest wersja VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control). Jest to technologia, która pozwala na dynamiczną zmianę czasu otwarcia zaworów, co przekłada się na lepsze osiągi i mniejsze zużycie paliwa. Wersja 1.6 VTEC oferuje moc 125 KM.

Bez względu na wybrany silnik, Honda Civic V zapewnia doskonałe osiągi i niezawodność. Każdy z silników ma swoje unikalne cechy, które wpływają na doświadczenia z jazdy, ale wszystkie łączy jedno – są niezawodne, trwałe i ekonomiczne.

Spalanie i pojemność skokowa

Spalanie w Honda Civic V jest równie imponujące jak jej osiągi. Dla silników benzynowych, oscyluje ono w granicach od 6 do 8 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Jest to wynikiem doskonałego połączenia technologii VTEC i precyzyjnie zaprojektowanej jednostki napędowej. W przypadku silnika diesla, spalanie jest jeszcze bardziej ekonomiczne i wynosi około 5 litrów na 100 km, co czyni go idealnym wyborem dla osób pokonujących długie dystanse.

Jeśli chodzi o pojemność skokową, Honda Civic V oferuje zakres od 1,3 do 1,6 litra. Przekłada się to na doskonałe osiągi bez kompromisów w kwestii efektywności paliwowej. Pojemność skokowa silnika ma bezpośredni wpływ na moc i moment obrotowy. Honda Civic V z powodzeniem łączy te cechy, dostarczając moc od 75 do 125 KM. To sprawia, że Honda Civic V jest samochodem nie tylko ekonomicznym, ale również pełnym energii.

Ceny nowych i używanych modeli Hondy Civic V

Kiedy Honda Civic V pojawiła się na rynku w latach 90., była postrzegana jako propozycja dla tych, którzy szukali niezawodności i ekonomiczności w przystępnej cenie. Ceny nowych modeli były wówczas atrakcyjne, co przyczyniło się do ich popularności i ugruntowało pozycję marki Honda jako producenta solidnych samochodów dla szerokiego grona odbiorców.

Dziś, po wielu latach, ceny używanych modeli Hondy Civic V są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rok produkcji, przebieg czy wyposażenie. Znalezienie egzemplarza w dobrym stanie technicznym za rozsądną cenę jest wciąż możliwe, a ten model cieszy się nieustającym zainteresowaniem wśród miłośników marki.

Wartość rynkowa Hondy Civic V jest również kształtowana przez jej kultowy status i trwałość konstrukcji. Używane modele, które zostały dobrze utrzymane i posiadają pełną historię serwisową, mogą utrzymać wyższą cenę na rynku wtórnym, co świadczy o ich niezmiennym uznaniu wśród kierowców.

Podczas poszukiwania Hondy Civic V na rynku wtórnym, potencjalni nabywcy powinni uwzględnić koszty ewentualnych napraw oraz wymiany części eksploatacyjnych. Uważna ocena stanu technicznego i weryfikacja historii pojazdu to kluczowe elementy, które wpływają na ostateczną decyzję o zakupie i mogą zapewnić satysfakcję z użytkowania tego japońskiego klasyka.

Opinie użytkowników i ekspertów motoryzacyjnych.

Wśród użytkowników, Honda Civic V cieszy się opinią niezawodnego towarzysza zarówno w miejskiej dżungli, jak i na długich trasach. Wielu z nich podkreśla jej ekonomiczne spalanie oraz dynamiczne osiągi, które niezmiennie imponują mimo upływu lat. Właściciele chętnie wskazują na nienaganną pracę silnika i niskie koszty eksploatacji, co potwierdza status Civic V jako wyboru opłacalnego w dłuższej perspektywie.

Z kolei eksperci motoryzacyjni w swoich ocenach często zwracają uwagę na doskonałe proporcje i przemyślaną konstrukcję Hondy Civic V, która przekłada się na znakomite zachowanie na drodze. Podziw budzi również jej trwałość i jakość wykonania, co sprawia, że nawet po wielu latach od debiutu, model ten nadal prezentuje się atrakcyjnie i jest w stanie konkurować z nowszymi pojazdami w swojej klasie.

Podsumowanie

Honda Civic V, z jej imponującymi danymi technicznymi, przestronnym wnętrzem i ekonomicznym spalaniem, nadal stanowi wartościową propozycję na rynku wtórnym. Dzięki różnorodności silników, każdy miłośnik motoryzacji może znaleźć wersję odpowiadającą indywidualnym potrzebom. Jeśli cenisz sobie niezawodność, styl lat 90. i chcesz doświadczyć jazdy kultowym modelem, Honda Civic V z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, aby odkryć wszystkie zalety tego modelu i znaleźć swój idealny egzemplarz, który będzie służył wiernie przez lata.