BMW serii 5 E34 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Niemiecka precyzja i klasyczna elegancja – BMW serii 5 E34 to ikona motoryzacji, która nawet po latach nie traci na wartości i uznaniu wśród entuzjastów czterech kółek. Rzućmy okiem na dane techniczne, które przez dekady ukształtowały jej legendę: od imponujących wymiarów, przez różnorodność silników, po ekonomię spalania. Zrozumienie tych aspektów to klucz do serca każdego, kto rozważa posiadanie tej klasycznej limuzyny. Czy opinie użytkowników zgodzą się z faktami? Przekonajmy się, analizując każdy szczegół, który czyni BMW serii 5 E34 ponadczasowym wyborem dla koneserów motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 5 E34

BMW serii 5 E34 jest prawdziwym osiągnięciem niemieckiej inżynierii, a jego specyfikacja techniczna i wymiary budzą podziw do dnia dzisiejszego. Długość tego modelu wynosi 4720 mm, a szerokość to 1751 mm, co czyni go jednym z większych samochodów w swojej klasie. Wysokość, wynosząca 1412 mm, zapewnia komfortową przestrzeń dla kierowcy i pasażerów.

Pod maską BMW serii 5 E34 znajdziemy różnorodne silniki, zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne. Spektrum mocy tych jednostek napędowych waha się od 113 do 340 KM, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy. Wersja M5, z silnikiem o mocy 340 KM, jest szczególnie ceniona za swoje osiągi.

Jeśli chodzi o wymiary wnętrza, BMW serii 5 E34 oferuje przestronną i luksusową kabinę. Pojemność bagażnika wynosi 460 litrów, co pozwala na bezproblemowe zapakowanie większej ilości bagażu. Przestrzeń dla pasażerów również nie pozostawia wiele do życzenia, czyniąc podróż tym samochodem wygodną i przyjemną.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Wśród dostępnych silników dla BMW serii 5 E34, najbardziej popularne były jednostki benzynowe. Oferta rozpoczynała się od czterocylindrowego silnika o pojemności 1.8 litra i mocy 113 KM, a kończyła na sześciocylindrowych jednostkach o pojemnościach 2.0, 2.5, 3.0 oraz 3.5 litra. Najmocniejsza wersja, czyli 3.5 litra, osiągała potężne 211 KM, co czyniło ten model jednym z najszybszych na rynku.

BMW serii 5 E34 nie zapominało również o miłośnikach silników wysokoprężnych. Dostępne były wersje z silnikiem 2.5 litra z turbodoładowaniem, o mocy 115 KM lub 143 KM. Te jednostki napędowe doceniane były za swoją wydajność i ekonomiczność, co czyniło je atrakcyjnym wyborem dla osób, które dużo podróżują.

Szczytem osiągów silnikowych BMW serii 5 E34 była wersja M5. Pod maską tego modelu krył się sześciocylindrowy silnik o pojemności 3.8 litra i potężnej mocy 340 KM. To sprawiało, że M5 było nie tylko szybkim, ale także niezwykle dynamicznym pojazdem, który dostarczał niesamowitych wrażeń z jazdy.

Spalanie i pojemność różnych modeli BMW serii 5 E34

Spalanie i pojemność różnych modeli BMW serii 5 E34 to kluczowe aspekty, które przyciągają uwagę kierowców. Spalanie różni się w zależności od konkretnego modelu i silnika. Generalnie dla silników benzynowych waha się między 8 a 13 litrów na 100 km, a dla silników diesla między 6 a 8 litrów na 100 km. To zapewnia dobrą równowagę między mocą a ekonomią.

Jeśli chodzi o pojemność, BMW serii 5 E34 oferuje znaczne możliwości. Modele z silnikami benzynowymi oferują pojemności od 1.8 do 3.5 litra, dając kierowcom duży wybór w zależności od ich indywidualnych potrzeb i preferencji. Wersja M5 z silnikiem o pojemności 3.8 litra to szczyt tej oferty, oferując potężną moc 340 KM.

Modele z silnikami diesla oferują równie imponujące pojemności. Najpopularniejsze były modele z silnikiem 2.5 litra z turbodoładowaniem, dostępne w dwóch wariantach mocy: 115 KM i 143 KM. Te jednostki były cenione za swoją wydajność i ekonomię, co czyniło je doskonałym wyborem dla osób, które dużo podróżują.

Podsumowując, BMW serii 5 E34 oferuje szeroki wybór silników, zarówno benzynowych, jak i diesla, z różnymi pojemnościami i wskaźnikami spalania. Niezależnie od wyboru, kierowcy mogą liczyć na znakomitą moc, efektywność i ekonomię, które są znakiem rozpoznawczym BMW.

Ceny nowych i używanych modeli BMW serii 5 E34 na rynku

Ceny nowych modeli BMW serii 5 E34 w momencie premiery były wyznacznikiem luksusu i zaawansowanej technologii, które oferowała ta niemiecka marka. Z biegiem lat wartość tych pojazdów na rynku wtórnym uległa naturalnej deprecjacji, jednak dobrze zachowane egzemplarze w dalszym ciągu mogą osiągać ceny sugerujące ich kultowy status i nieprzemijającą klasę.

Na rynku używanych samochodów, BMW serii 5 E34 wyróżnia się stabilnością cen, co jest dowodem na to, że nawet starsze modele tej serii cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Cena używanego modelu E34 może znacznie się różnić, w zależności od stanu technicznego, rocznika, wyposażenia oraz przebiegu samochodu.

Wśród kolekcjonerów i miłośników marki szczególnie cenione są wersje M5, które ze względu na swoje sportowe osiągi i limitowaną produkcję, mogą osiągać znacznie wyższe ceny niż standardowe warianty. Rzadkość i stan zachowania tych pojazdów mają kluczowe znaczenie dla finalnej wyceny na rynku kolekcjonerskim.

Za najbardziej ekonomiczne opcje na rynku wtórnym uchodzą modele wyposażone w silniki diesla, które oferują dobre parametry spalania przy zachowaniu rozsądnych osiągów. Ceny takich wersji mogą być atrakcyjniejsze dla osób szukających kompromisu między ceną a kosztami eksploatacji.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 5 E34

Opinie użytkowników na temat BMW serii 5 E34 często podkreślają jego trwałość i niezawodność, nawet po wielu latach eksploatacji. Klasyczne linie nadwozia i wysoka jakość wykonania sprawiają, że ten samochód nadal wygląda elegancko i przyciąga spojrzenia na ulicach, co dodatkowo podnosi satysfakcję z posiadania.

Entuzjaści motoryzacji i eksperci branżowi zgodnie uznają, że BMW serii 5 E34 to model o ponadczasowym charakterze, doskonale łączący sportowe osiągi z komfortem jazdy. Szczególnie wersja M5 zbiera pozytywne recenzje za wyjątkowe doznania za kierownicą oraz imponujące parametry techniczne.

Wielu kierowców docenia BMW serii 5 E34 za wszechstronność i praktyczność, co czyni go doskonałym wyborem zarówno jako auto rodzinne, jak i do dłuższych podróży. Użytkownicy chwalą sobie także bogate wyposażenie wnętrza i dużą pojemność bagażnika, podkreślając tym samym ogólny komfort użytkowania pojazdu.

Chociaż opinie na temat ekonomii spalania są różne, wielu użytkowników uważa, że BMW serii 5 E34 oferuje rozsądny kompromis między mocą a zużyciem paliwa, szczególnie w wersjach z silnikami diesla. Podkreślana jest także sprawność układu napędowego, który zapewnia dobre osiągi przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad zużyciem paliwa.

Podsumowanie

BMW serii 5 E34 to bez wątpienia klasyk, który nadal budzi podziw swoją techniką i elegancją. Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem marki, kolekcjonerem czy po prostu szukasz niezawodnego i stylowego auta, seria 5 E34 oferuje coś wyjątkowego dla każdego. Zachęcamy do dalszego zgłębiania fascynującego świata BMW, gdzie każdy model ma swoją historię i charakter. Odkryj więcej o tej ikonie motoryzacji, porównaj opinie, i przekonaj się, dlaczego po tylu latach BMW serii 5 E34 wciąż pozostaje wśród ulubieńców miłośników samochodów na całym świecie.

foto: BMW