Honda Civic III — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona motoryzacji, która przemierzała miejskie dżungle i kręte wiejskie drogi z równą gracją – Honda Civic III, to więcej niż samochód; to historia o innowacji i niezawodności wpisana w karoserię. Zanurzmy się razem w techniczne detale tej kultowej maszyny, odkrywając jej wymiary, które czynią ją tak zwiną, silniki pulsujące energią, a także realne wartości spalania, które do dziś budzą szacunek. Czy po latach Honda Civic III wciąż jest w stanie konkurować z nowoczesnymi autami? Przekonajmy się, eksplorując opinie użytkowników i analizując ceny, które potrafią zaskoczyć niejednego miłośnika czterech kółek.

Dane techniczne i wymiary Honda Civic III

Pierwszym aspektem, który warto podkreślić w przypadku Honda Civic III, są jej kompaktowe wymiary. Długość samochodu wynosi 3,975 metra, szerokość – 1,67 metra, a wysokość – 1,355 metra. Te proporcje, w połączeniu z niewielkim rozstawem osi wynoszącym jedynie 2,5 metra, czynią z tej Hondy wyjątkowo zwinny pojazd.

Jeżeli mowa o danych technicznych, Honda Civic III oferuje moc od 70 do 122 KM, w zależności od wersji silnikowej. Jest to zasługa szerokiej gamy silników, począwszy od 1,3-litrowego silnika o czterech cylindrach, aż po 1,6-litrowe jednostki. Każdy z nich gwarantuje dynamiczną jazdę, niezależnie od warunków.

Honda Civic III wyposażona jest również w manualną skrzynię biegów o pięciu przełożeniach. Pozwala to na płynną i precyzyjną zmianę biegów, co przekłada się na komfort jazdy. Dzięki temu, ten model Hondy to doskonały wybór dla osób ceniących sobie zarówno wygodę, jak i sportowy charakter jazdy.

Warto też zauważyć, że mimo swoich kompaktowych rozmiarów, Honda Civic III oferuje zaskakująco duży bagażnik o pojemności 290 litrów. Co więcej, po złożeniu tylnych siedzeń, przestrzeń bagażowa zwiększa się do imponujących 760 litrów. To dowód na to, że Honda Civic III to nie tylko szybka i zwinna maszyna, ale również praktyczny samochód na co dzień.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o dynamice i osiągach Honda Civic III są dostępne wersje silnikowe. Wyróżniamy tutaj trzy główne jednostki napędowe: 1.3, 1.5 i 1.6. Najmniejszy z nich, 1.3-litrowy silnik o czterech cylindrach, dysponuje mocą 75 KM, co jest wystarczające do sprawnego poruszania się po mieście.

Mocniejszą alternatywą jest 1.5-litrowy silnik, który generuje 100 KM. To idealna propozycja dla kierowców ceniących sobie nieco większą dynamikę. Najpotężniejsza wersja, 1.6-litrowa jednostka, dostarcza 122 KM. Honda Civic III z tym silnikiem to gwarancja dynamicznej jazdy, zarówno na krótkich, jak i długich trasach.

Spalanie i pojemność skokowa silników

Kiedy rozmawiamy o spalaniu i pojemności skokowej, Honda Civic III ponownie zaskakuje. W przypadku silnika o pojemności 1,3 litra, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 6,7 l/100 km. Dzięki temu, mimo niewielkiej pojemności skokowej, ten model Hondy oferuje wydajność, której mogą pozazdrościć niektóre nowsze modele.

Przechodząc do silnika o pojemności 1,5 litra, spalanie jest nieco wyższe i wynosi około 7,1 l/100 km w cyklu mieszanym. Jest to jednak w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę większą moc tej jednostki. Pojemność skokowa wynosi tutaj 1493 cm³, co przekłada się na dobrą dynamikę i przyzwoitą ekonomię jazdy.

Na koniec mamy silnik o pojemności 1,6 litra, który jest najmocniejszym dostępnym motorem dla Honda Civic III. Średnie spalanie to około 7,5 l/100 km, a pojemność skokowa wynosi 1590 cm³. Ta jednostka napędowa to symbol doskonałego połączenia mocy i wydajności, które do dziś są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających kierowców.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny Honda Civic III na rynku wtórnym mogą stanowić atrakcyjną propozycję dla osób poszukujących niezawodności w rozsądnej cenie. W zależności od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia, ceny oscylują w przedziale od około 3 000 PLN do 10 000 PLN. To sprawia, że Honda Civic III jest jedną z najbardziej przystępnych opcji w swojej klasie.

Przy zakupie używanego egzemplarza niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na cenę, ale również na historię pojazdu oraz ewentualne ślady użytkowania. Wartość rynkowa Hondy Civic III jest bowiem ściśle powiązana z jej stanem, co ostatecznie wpływa na satysfakcję z użytkowania tego klasycznego modelu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Honda Civic III

Użytkownicy Honda Civic III często podkreślają jej niezawodność i niskie koszty utrzymania. Wskazują, że nawet po wielu latach eksploatacji, samochód rzadko zaskakuje nieplanowanymi wizytami w serwisie, co czyni go ekonomicznym wyborem na rynku wtórnym.

Wielu miłośników motoryzacji zauważa, że Civic III ma charakterystyczny, ponadczasowy design, który nawet po latach nie traci na atrakcyjności. Jest to aspekt szczególnie ceniony przez entuzjastów marki, którzy szukają auta z duszą i własnym, unikalnym charakterem.

Opinie ekspertów często zwracają uwagę na doskonałe właściwości jezdne Honda Civic III, podkreślając jej zwinność i stabilność na drodze. Oceniają ją jako samochód, który pomimo upływu lat nadal może dostarczyć dużo radości z jazdy, szczególnie w wersjach z silnikami o większej pojemności.

Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na ograniczoną przestrzeń wewnątrz, co może być pewnym kompromisem dla osób poszukujących przestronnego wnętrza. Mimo to, Honda Civic III jest często chwalona za wygodne siedzenia i dobrze zaprojektowany kokpit, który umożliwia intuicyjne korzystanie z funkcji pojazdu.

Podsumowanie

Honda Civic III to prawdziwy klasyk, który nadal może konkurować z nowoczesnymi samochodami pod wieloma względami. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom, zróżnicowanym opcjom silnikowym i imponującym osiągom, ten model pozostaje atrakcyjny zarówno dla miłośników motoryzacji, jak i osób szukających niezawodnego auta na co dzień. Ceny na rynku wtórnym czynią go dostępnym dla szerokiego grona kierowców. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu oraz sprawdzenia opinii i testów, które potwierdzą, że Honda Civic III to wybór, który nadal ma wiele do zaoferowania. Niech Twoja motoryzacyjna przygoda trwa w najlepszym stylu!