Ford Mondeo II — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Podróż w czasie do ery, kiedy Ford Mondeo II królował na drogach, to fascynująca przygoda w świat motoryzacji. Ten kultowy model łączy w sobie elegancję i praktyczność, a jego różnorodność silników i pojemności skrywa wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Zanurz się w głębię danych technicznych, wymiarów, a także opinii użytkowników, aby odkryć, dlaczego Mondeo II do dziś budzi sentyment. Czy jego spalanie nadal imponuje, a cena przekonuje? Przekonajmy się razem!

Dane techniczne i wymiary Ford Mondeo II

Naciskając pedał gazu, zaczynamy od technicznej strony rzeczy. Ford Mondeo II to nie jest zwykły samochód. Jego techniczne osiągi są naprawdę imponujące. Zasilany silnikami o pojemności od 1.6 do 3.0 litra, Mondeo II oferuje szeroki wybór dla każdego miłośnika motoryzacji.

Prędkość maksymalna tego modelu wynosi od 180 do 230 km/h, w zależności od wersji silnika. To świadczy o poziomie zaawansowania technologicznego, którego Ford osiągnął już na początku nowego tysiąclecia. Fakt, że Mondeo II jest samochodem z napędem na przednie koła, co jest typowe dla większości pojazdów tej klasy, również to podkreśla.

Jeśli chodzi o wymiary, Ford Mondeo II ma długość 4731 mm, szerokość 1812 mm i wysokość 1428 mm. Rozstaw osi wynosi 2754 mm, co zapewnia stabilność na drodze i komfort jazdy. Bagażnik o pojemności 500 litrów sprawia, że Mondeo II jest praktycznym wyborem dla rodzin i osób często podróżujących.

Waga własna Forda Mondeo II wynosi od 1305 do 1540 kg, w zależności od wersji. Ten model jest wyposażony w układ hamulcowy z tarczowymi hamulcami na przedniej i tylnej osi, co gwarantuje skuteczne i bezpieczne hamowanie. To świadczy o tym, że Mondeo II to samochód, który łączy technologię, komfort i bezpieczeństwo.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Ford Mondeo II jest dostępny w różnych wariantach silnikowych, co pozwala dostosować wybór do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wersje benzynowe oferują silniki o pojemnościach od 1.6 do 3.0 litra. Silnik 1.6 zapewnia moc 88 KM, 1.8 – 113 KM, 2.0 – 130 KM, 2.5 V6 – 170 KM, natomiast potężny 3.0 V6 imponuje mocą 207 KM. Każdy z tych silników charakteryzuje się specyficznym stylem jazdy i osiągami, które zadowolą zarówno miłośników dynamicznej, jak i ekonomicznej jazdy.

Jeśli chodzi o warianty diesel, Ford Mondeo II proponuje silniki 2.0 TDCi o mocy od 115 do 130 KM, 2.2 TDCi, który generuje 155 KM oraz 1.8 TD o mocy 90 KM. Te silniki są znane z niskiego spalania przy zachowaniu dobrej dynamiki jazdy. Szczególnie wyróżnia się wariant 2.2 TDCi, który jest najmocniejszym dieslem w gamie Mondeo II, oferując zarazem doskonałe osiągi i ekonomiczność.

Niezależnie od wyboru silnika, Ford Mondeo II zapewnia płynną i komfortową jazdę. Konstrukcja i technologia silników gwarantują niezawodność i trwałość, a także dobry balans między mocą a ekonomią paliwa. To kolejny argument przemawiający za tym, że Mondeo II to samochód, który warto rozważyć podczas poszukiwania używanego auta z początku XXI wieku.

Spalanie i pojemność bagażnika Forda Mondeo II

Spalanie Forda Mondeo II to jeden z aspektów, które docenią osoby szukające ekonomicznego samochodu. Wersje benzynowe oferują średnie spalanie na poziomie 8,5-9,5 l/100km w cyklu mieszanym, natomiast wersje z silnikami diesla zużywają średnio od 6 do 7 l/100km. Jest to znakomity wynik, biorąc pod uwagę moc tych silników i wielkość samochodu.

Pojemność bagażnika Ford Mondeo II to kolejny element, który zasługuje na uwagę. Z 500 litrami przestrzeni bagażowej, Mondeo II oferuje więcej miejsca niż wiele współczesnych sedanów. Dzięki temu, nawet podczas dłuższych wypraw, nie zabraknie miejsca na bagaż dla całej rodziny.

Aktualne ceny i koszty utrzymania modelu

Aktualne ceny Forda Mondeo II na rynku wtórnym to kwestia, która interesuje wielu potencjalnych nabywców. W zależności od stanu technicznego, rocznika i wyposażenia, ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane wersje z mocniejszymi silnikami i bogatszym wyposażeniem mogą wymagać większej inwestycji początkowej.

Koszty utrzymania Forda Mondeo II są stosunkowo przystępne, co czyni go atrakcyjnym wyborem w segmencie samochodów używanych. Należy jednak liczyć się z regularnym serwisem, wymianą części eksploatacyjnych oraz potencjalnie wyższymi opłatami za ubezpieczenie w przypadku wersji o większej mocy. Ekonomiczne silniki diesla mogą natomiast oferować niższe koszty paliwa, co jest istotną zaletą dla osób pokonujących długie dystanse.

Decydując się na zakup używanego Forda Mondeo II, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę zakupu, ale również na całkowity koszt posiadania. Obejmuje on zarówno wydatki na obsługę serwisową, naprawy, jak i codzienną eksploatację, taką jak paliwo czy opony. Suma tych kosztów pozwala lepiej ocenić opłacalność zakupu i przewidzieć długoterminowe wydatki związane z eksploatacją pojazdu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Fordzie Mondeo II

Użytkownicy Forda Mondeo II często podkreślają jego niezawodność i komfort jazdy. Właściciele zwracają uwagę na przestronne wnętrze i bogate wyposażenie, które nawet po latach od premiery modelu, zapewniają przyjemność z użytkowania samochodu.

Wśród ekspertów motoryzacyjnych, Ford Mondeo II zyskał opinię dobrze zbalansowanego auta, które łączy w sobie dynamikę silników benzynowych z ekonomią wersji diesla. Wiele recenzji podkreśla, że model ten stanowił w swoim czasie punkt odniesienia dla klasy średniej.

Kierowcy doceniają także łatwość obsługi i intuicyjność umiejscowienia funkcji w kabinie Forda Mondeo II. To sprawia, że nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym modelem, szybko czują się za jego kierownicą jak w domu.

Niemniej jednak, pewne negatywne opinie dotyczą kosztów związanych z ewentualnymi naprawami, zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy, które mogą wymagać częstszej wymiany części eksploatacyjnych. Jednakże, wielu użytkowników zgadza się, że ogólna jakość wykonania i trwałość komponentów w Mondeo II rekompensuje te wydatki.

Podsumowanie

Ford Mondeo II to prawdziwy klasyk, który nadal ma wiele do zaoferowania. Z bogatą paletą silników, przestronnym wnętrzem i solidnymi osiągami, jest to model, który zasługuje na uwagę zarówno miłośników motoryzacji, jak i osób szukających niezawodnego i ekonomicznego samochodu. Jeśli cenisz sobie połączenie komfortu, przystępnych kosztów utrzymania i sprawdzonej technologii, Ford Mondeo II może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do głębszego poznania tego modelu, aby odkryć, jak może on wzbogacić Twoje codzienne doświadczenia za kierownicą. Niech ta podróż w czasie stanie się inspiracją do poszukiwania samochodu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.