Ford Capri III — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przemierzając szosy w kultowym Ford Capri III, odczuwamy powiew nostalgii i prawdziwej motoryzacyjnej pasji. Ten ikoniczny model, który zawrócił w głowie wielu miłośnikom czterech kółek, nadal budzi podziw swoimi osiągami i klasyczną sylwetką. Zapraszamy do zagłębienia się w świat technicznych niuansów, które definiują ten samochód – od precyzyjnych wymiarów, przez różnorodność silników, aż po realia spalania. Czy Ford Capri III to nadal samochód, który może konkurować z nowoczesnymi maszynami? Przekonajmy się, analizując opinie ekspertów i użytkowników, a także bacznie przyglądając się jego cenom na rynku klasycznych aut.

Dane techniczne i wymiary Ford Capri III

Ford Capri III, wprowadzony na rynek w 1978 roku, zaskakuje swoimi technicznymi parametrami, nawet na tle dzisiejszych standardów. Wszystko zaczyna się od wymiarów – długość wynosi 4294 mm, szerokość 1693 mm, a wysokość 1328 mm, co zapewnia idealne proporcje, gwarantujące stabilność na drodze i wygodę w środku. Rozstaw osi wynosi 2560 mm, co przekłada się na komfort jazdy nawet na wyboistych drogach.

Masa własna tego modelu wynosi zaledwie 1030 kg, co, w połączeniu z solidnie skonstruowanym podwoziem i precyzyjnie dobranymi zawieszeniami, przekłada się na świetną manewrowość i precyzyjność jazdy. Mimo niewielkiej masy, Ford Capri III oferuje jednak wystarczająco dużo przestrzeni dla pasażerów, co czyni podróżowanie nim prawdziwą przyjemnością.

W kwestii silników, Ford Capri III oferuje szeroki wybór – od 1.3 do aż 2.8 litra pojemności. To właśnie ten ostatni jest zasłużony za reputację błyskawicznego samochodu sportowego. Oferuje on maksymalną moc 160 KM, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 210 km/h.

Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność bagażnika. W Ford Capri III wynosi ona 356 litrów, co jest naprawdę imponującym wynikiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę klasę i rozmiar tego pojazdu. To dowód na to, że Ford Capri III to nie tylko samochód sportowy, ale także praktyczny pojazd na co dzień.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Oprócz już wspomnianego silnika o pojemności 2.8 litra, Ford Capri III oferuje również inne opcje. Wersja z silnikiem 1.3, mimo skromnej pojemności, dostarcza niespodziewanej mocy, osiągając 50 KM. Jest to idealna propozycja dla kierowców, którzy cenią sobie oszczędność i cichą pracę silnika, nie rezygnując jednocześnie z dynamicznej jazdy.

W ofercie Ford Capri III znajdziemy również silnik 1.6 o mocy 72 KM oraz 2.0, z mocą sięgającą 100 KM. Są to propozycje dla tych, którzy poszukują kompromisu pomiędzy oszczędnością a sportowymi osiągami. Te silniki pozwolą na dynamiczną jazdę, jednocześnie oferując akceptowalne spalanie.

Najmocniejszą opcją jest już wspomniany silnik 2.8, który zasłynął nie tylko dzięki swojej mocy, ale również dzięki unikalnej charakterystyce pracy. Dostarczając 160 KM mocy, Ford Capri III z tym silnikiem jest prawdziwą bestią na drodze, oferując emocje na poziomie dostępnym dla niewielu innych aut z tamtego okresu.

Spalanie i pojemność różnych modeli Ford Capri III

Jeśli chodzi o spalanie, Ford Capri III prezentuje różne wyniki, w zależności od wybranego silnika. Wersja z silnikiem 1.3, dzięki swojej skromnej pojemności, charakteryzuje się najniższym zużyciem paliwa – średnie spalanie wynosi tutaj około 7 litrów na 100 km. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie ekonomiczną eksploatację.

Silnik 1.6, mimo większej mocy, również nie jest wygórowany pod względem zużycia paliwa. Średnie spalanie to około 8-9 litrów na 100 km, co jest akceptowalnym wynikiem, biorąc pod uwagę osiągi tej wersji Ford Capri III.

Wersja 2.0, z mocą 100 KM, charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie około 10 litrów na 100 km. Choć jest to nieco więcej niż w przypadku mniejszych silników, jest to nadal rozsądny wynik, szczególnie biorąc pod uwagę sportowe możliwości tej wersji.

Największe spalanie, jak można się domyślić, oferuje najmocniejsza wersja Ford Capri III, czyli model z silnikiem 2.8. Średnie zużycie paliwa wynosi tutaj około 13 litrów na 100 km. Jest to jednak wynik, który użytkownicy takiego samochodu są gotowi zaakceptować, biorąc pod uwagę sportowe osiągi i unikalne wrażenia z jazdy.

Przegląd cen nowych i używanych modeli Ford Capri III

Ceny Forda Capri III na rynku wtórnym mogą być tak zróżnicowane, jak liczne były wersje tego modelu. Ekonomiczne wersje z silnikiem 1.3 są dostępne już od kilku tysięcy złotych, jednak najbardziej pożądane warianty z silnikiem 2.8 mogą osiągać wartości rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, zwłaszcza gdy mówimy o egzemplarzach w dobrym stanie kolekcjonerskim.

W przypadku poszukiwania nowego Forda Capri III, jesteśmy skazani na jednostki niemal muzealne, które przetrwały próbę czasu w nienaruszonym stanie. Ich ceny mogą być astronomiczne i niejednokrotnie przekraczać wartość współczesnych sportowych aut, co podkreśla unikalny charakter i historyczną wartość Capri III.

Opinie użytkowników i ekspertów o Ford Capri III

Opinie użytkowników dotyczące Ford Capri III często koncentrują się na klasycznym designie i niezawodności, które czynią z tego modelu prawdziwy symbol epoki. Wyrażają oni sentyment do emocji, które towarzyszą podczas jazdy, jednocześnie podkreślając, że przy odpowiedniej konserwacji, Capri III może służyć bez większych problemów przez kolejne dekady.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga do Ford Capri III jego historyczne znaczenie i wpływ na rozwój samochodów sportowych. Zwracają oni uwagę na imponujące osiągi, jakie oferują szczególnie wersje z większymi silnikami, podkreślając, że wciąż stanowią one wyzwanie dla wielu współczesnych pojazdów.

Podsumowując, zarówno miłośnicy samochodów, jak i profesjonaliści z branży, są zgodni, że Ford Capri III to pojazd, który oferuje coś więcej niż tylko transport z punktu A do B. Jest to auto z duszą, które potrafi dostarczyć niezapomnianych wrażeń i ma swoje niezachwiane miejsce w historii motoryzacji.

Podsumowanie

Ford Capri III to bez wątpienia samochód, który pomimo upływu lat, nadal zachwyca swoimi osiągami i klasycznym designem. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kolekcjonerem, czy po prostu miłośnikiem motoryzacji, Capri III oferuje niepowtarzalne doznania za kierownicą. Jeśli ciekawi Cię, jak sprawuje się ten model na współczesnych drogach, czy chcesz dowiedzieć się więcej o jego historii i wpływie na kulturę motoryzacyjną, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu. Odkryj pełnię możliwości Forda Capri III, a być może i Ty dołączysz do grona jego wiernych fanów. Niech Twoja motoryzacyjna pasja prowadzi Cię przez kolejne szosy pełne przygód z tym niezwykłym klasykiem.