Fiat Palio I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przemierzając serpentyńskie drogi wspomnień motoryzacyjnych, natrafiamy na ikonę włoskiego designu i funkcjonalności – Fiat Palio I. To auto, którego dane techniczne, wymiary i spalanie nadal budzą zainteresowanie wśród pasjonatów czterech kółek. Czy jesteś ciekaw, jak sprawdza się w codziennej eksploatacji i jakie opinie zbierało przez lata? Zapnij pasy, bo przed nami podróż w głąb specyfikacji, cen i recenzji tego kultowego modelu!

Dane techniczne i wymiary modelu Fiat Palio I

Pod maską Fiat Palio I znajduje się silnik o pojemności 1,2 l, generujący moc do 75 KM. Mimo swoich skromnych rozmiarów, auto jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 160 km/h. Co więcej, przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu zaledwie 12 sekund, co jest zaskakująco dobrym wynikiem dla samochodu tej klasy.

Jeżeli chodzi o wymiary, Fiat Palio I prezentuje się równie interesująco. Długość auta wynosi 3760 mm, szerokość 1620 mm, a jego wysokość to 1440 mm. Rozstaw osi wynosi 2370 mm, co przekłada się na komfort jazdy, szczególnie biorąc pod uwagę segment, do którego należy ten model.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Fiat Palio I oferował szeroki wybór jednostek napędowych, począwszy od podstawowego silnika 1,2 l, o którym już wspomnieliśmy. Ten czterocylindrowy silnik benzynowy, z jednym wałkiem rozrządu, zapewniał moc do 75 KM, umożliwiając dynamiczną jazdę w mieście. Jego zużycie paliwa wynosiło około 6 l/100km, co czyniło go ekonomicznym wyborem.

Kolejną opcją był silnik 1,6 l o mocy 100 KM. Ten silnik benzynowy, również wyposażony w cztery cylindry i jeden wałek rozrządu, oferował lepsze osiągi w porównaniu do podstawowego modelu. Mimo że jego spalanie było nieco wyższe, wynoszące około 7,5 l/100km, to większa moc skutkowała lepszym przyspieszeniem i wyższą prędkością maksymalną.

W ofercie Fiat Palio I znalazł się także silnik 1,7 l turbodiesel. Generował on moc 70 KM, ale za to charakteryzował się imponującym momentem obrotowym, co przekładało się na doskonałe osiągi na niskich obrotach. Co więcej, spalanie tego silnika wynosiło jedynie około 5 l/100km, co czyniło go najbardziej ekonomicznym wyborem wśród dostępnych jednostek napędowych.

Spalanie i pojemność bagażnika w Fiat Palio I

Spalanie Fiat Palio I różniło się w zależności od wybranego silnika. Jak już wspomniano, najbardziej ekonomicznym wyborem była jednostka 1,7 l turbodiesel, która zużywała średnio 5 l/100km. Natomiast silniki benzynowe 1,2 l i 1,6 l charakteryzowały się odpowiednio większym zużyciem paliwa – wynoszącym około 6 i 7,5 l/100km.

Fiat Palio I, pomimo kompaktowych wymiarów, oferował zaskakująco dużą przestrzeń bagażową. Pojemność bagażnika wynosiła 280 litrów, co dawało możliwość transportowania nie tylko codziennych zakupów, ale także większych przedmiotów. Po złożeniu tylnych siedzeń, pojemność bagażnika wzrastała do imponujących 1040 litrów, co czyniło Fiat Palio I autem niezwykle praktycznym.

Podsumowując, Fiat Palio I to model, który oferował nie tylko atrakcyjne spalanie, ale także praktyczne rozwiązania w kwestii przestrzeni bagażowej. Dzięki temu cieszył się on dużym zainteresowaniem na rynku, a dzisiaj jest chętnie wybierany przez miłośników motoryzacji.

Orientacyjne ceny samochodu na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny Fiat Palio I na rynku wtórnym mogą być bardzo atrakcyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego funkcjonalność i ekonomiczne spalanie. W zależności od stanu technicznego, rocznika oraz przebiegu, potencjalni nabywcy mogą znaleźć oferty w przedziale od kilku tysięcy złotych do kwot nie przekraczających dziesięciu tysięcy złotych. To czyni ten model dostępnym dla szerokiego grona kierowców.

Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że egzemplarze Fiat Palio I w lepszym stanie zachowania, z mniejszym przebiegiem lub po obszernych renowacjach, mogą osiągać wyższe ceny. Niezależnie od wybranej wersji, Fiat Palio I jest ceniony za swoją niezawodność i niskie koszty utrzymania. To sprawia, że jest to rozsądny wybór na rynku wtórnym.

Opinie użytkowników i ekspertów o Fiat Palio I

Fiat Palio I zdobył opinię niezawodnego towarzysza w codziennych podróżach zarówno po miejskich dżunglach, jak i na dłuższych trasach poza miastem. Użytkownicy doceniali jego ekonomiczne spalanie oraz zwinność, która ułatwiała manewrowanie w ciasnych uliczkach.

Opinie ekspertów motoryzacyjnych często podkreślały praktyczną przestrzeń bagażową, która, jak na auto miejskie, oferowała zaskakująco dużo miejsca. Stało się to ważnym argumentem dla osób szukających kompaktowego, a jednocześnie funkcjonalnego pojazdu.

Wśród komentarzy właścicieli Fiat Palio I można było znaleźć pochwały za niskie koszty eksploatacji oraz łatwość w znalezieniu części zamiennych, co znacznie obniżało stres związany z ewentualnymi naprawami. Silniki 1.2 i 1.6 benzynowe oraz 1.7 diesel zbierały pozytywne recenzje za dobrą relację mocy do zużycia paliwa.

Mimo upływu lat, Fiat Palio I wciąż jest rekomendowany jako opłacalny zakup na rynku wtórnym, szczególnie dla młodych kierowców lub jako drugi samochód rodzinny. Użytkownicy chwalili go za prostotę konstrukcji i łatwość obsługi, co czyniło go przyjaznym wyborem dla niezbyt wymagających kierowców.

Podsumowanie

Fiat Palio I to pojazd, który z powodzeniem łączy w sobie włoski styl z praktycznymi rozwiązaniami użytkowymi. Jego różnorodne silniki, ekonomiczne spalanie i przemyślana przestrzeń bagażowa sprawiają, że może być on świetnym wyborem dla osób poszukujących niezawodnego i niedrogiego samochodu. Jeśli zainteresowały Cię jego możliwości, nie wahaj się zgłębić tematu i odkryć więcej na temat tego kultowego modelu. Może to właśnie Fiat Palio I okaże się idealnym towarzyszem Twoich codziennych podróży oraz motoryzacyjnych przygód. Zapraszamy do dalszego eksplorowania świata motoryzacji w poszukiwaniu samochodu, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.