Citroen Xantia I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w świat retro motoryzacji i odkryj urok Citroen Xantia I, ikony lat 90., której nieodparta elegancja i innowacyjne rozwiązania techniczne wciąż budzą zachwyt. Zawieszenie hydropneumatyczne, przestronne wnętrze, a przede wszystkim niezawodność – to tylko przedsmak tego, co kryje ta francuska dama. Czy jesteś gotowy prześledzić historię jej silników, zrozumieć tajniki spalania i poznawać opinie entuzjastów? Przygotuj się na podróż w czasie, która przybliży Ci dane techniczne, wymiary oraz to, co czyni Xantię wyjątkowym wyborem do dziś.

Dane techniczne i wymiary Citroen Xantia I

Jeśli chodzi o dane techniczne, Citroen Xantia I nie może być pomijany w żadnej rozmowie dotyczącej motoryzacji lat 90. Wyposażony w silnik o pojemności od 1.6 do 3.0 litra, dostępne warianty obejmują zarówno silniki benzynowe, jak i diesla. Zależnie od wybranej wersji, moc silnika oscyluje od 75 do 194 koni mechanicznych.

Wymiary Citroen Xantia I również zasługują na uwagę. Długość samochodu wynosi 4445 mm, szerokość 1760 mm, a wysokość 1392 mm. Rozstaw osi to 2670 mm, co przekłada się na stabilność jazdy i komfort podczas pokonywania dłuższych dystansów.

Co więcej, Citroen Xantia I jest wyjątkowy również pod kątem masy własnej, która, zależnie od wersji silnikowej, wynosi od 1156 do 1490 kg. Dzięki temu, mimo swoich rozmiarów, samochód ten jest zaskakująco zwinny i dynamiczny na drodze.

Podsumowując, dane techniczne i wymiary Citroen Xantia I pokazują, jak precyzyjnie i z dbałością o szczegóły został zaprojektowany ten samochód. Swoją niezawodność i wydajność zawdzięcza przemyślanemu projektowi, który przetrwał próbę czasu i do dziś jest doceniany przez miłośników motoryzacji.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

W ofercie Citroen Xantia I dostępne są silniki benzynowe oraz diesla. Wśród jednostek benzynowych można znaleźć silniki o pojemności 1.6, 1.8, 2.0 oraz topowy 3.0 V6. W przypadku diesla do wyboru są silniki 1.9 oraz 2.1. Każda jednostka napędowa jest dostosowana do różnych potrzeb, a ich specyfikacje są równie imponujące, co różnorodne.

Silniki benzynowe Citroen Xantia I charakteryzują się mocą od 88 do 194 koni mechanicznych. Najmocniejszy wariant, 3.0 V6, oferuje nie tylko imponującą moc, ale również płynność pracy i niezwykłą kulturę jazdy. Z kolei jednostki o pojemności 1.6 i 1.8 są bardziej ekonomiczne, ale nadal dostarczają zadowalającej mocy.

Diesle zastosowane w Citroen Xantia I są znane z niezawodności i niskiego spalania. Silnik 1.9D oferuje moc 68KM, natomiast 2.1TD – 109KM. Choć mogą wydawać się mniej dynamiczne w porównaniu do wersji benzynowych, dostarczają solidnej mocy, a przede wszystkim imponują niskim spalaniem, nawet podczas długich tras.

Podsumowując, silniki dostępne w modelu Citroen Xantia I są nie tylko różnorodne, ale też spełniają różne potrzeby kierowców. Bez względu na to, czy szukasz ekonomii, mocy czy kultury pracy, Xantia oferuje gamę jednostek napędowych, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Spalanie i pojemność różnych modeli Citroen Xantia I

Spalanie Citroen Xantia I w dużej mierze zależy od wybranego silnika i stylu jazdy. W przypadku jednostek benzynowych średnie spalanie na trasie wynosi od 6 do 8 litrów na 100 km, natomiast w mieście może dochodzić nawet do 11 litrów. Jednostki Diesla, z uwagi na swoją naturę, są bardziej ekonomiczne – średnie spalanie w tych jednostkach oscyluje w granicach 5-7 litrów na trasie i 7-9 litrów w mieście.

Pojemność bagażnika Citroen Xantia I to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. Standardowo wynosi ona 537 litrów, co daje przewagę nad wieloma współczesnymi modelami. Co więcej, po złożeniu tylnych siedzeń pojemność wzrasta do imponujących 1415 litrów, co czyni Xantię idealnym wyborem dla osób potrzebujących dużej przestrzeni bagażowej.

Ceny na rynku wtórnym i nowym

Ceny Citroen Xantia I na rynku wtórnym są atrakcyjne dla miłośników klasyków, jak również dla osób poszukujących niezawodnego i przestronnego auta w przystępnej cenie. W zależności od stanu technicznego, wyposażenia oraz przebiegu, ceny wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Nie można jednak zapomnieć o zmiennych, które wpływają na ostateczną cenę Citroen Xantia I na rynku wtórnym. Należą do nich rzadkość wersji, historia serwisowa pojazdu oraz ewentualne modyfikacje, które mogą znacząco podnieść wartość samochodu w oczach kolekcjonerów i entuzjastów marki.

Chociaż Citroen Xantia I nie jest już dostępny jako nowy model, jego popularność w czasach premiery przekładała się na cenę adekwatną do innowacyjności i komfortu, jakie oferował. Współczesne ceny na rynku wtórnym są odzwierciedleniem zarówno nostalgii za latami 90., jak i realnej wartości użytkowej tego kultowego modelu.

Podsumowując, Citroen Xantia I pozostaje cenionym wyborem wśród szerokiego spektrum kierowców, dzięki czemu ceny na rynku wtórnym utrzymują stabilność. Dobrze utrzymane egzemplarze mogą nawet nieznacznie zyskiwać na wartości, stając się powoli klasykami, na które zwracają uwagę kolekcjonerzy i miłośnicy marki Citroen.

Opinie użytkowników i ekspertów o Citroen Xantia I

Opinie użytkowników Citroen Xantia I często podkreślają jej komfort jazdy i niezawodność, które są wynikiem zastosowania innowacyjnego zawieszenia hydropneumatycznego. Wielu kierowców zwraca uwagę na wyjątkowe właściwości jezdne, a także na przestronne i funkcjonalne wnętrze, które nawet po latach użytkowania zachowuje wysoki poziom ergonomii.

Eksperci motoryzacyjni zgodnie uznają Citroen Xantia I za jedno z najciekawszych aut segmentu średniego z lat 90. Podkreślają oni przede wszystkim precyzję wykonania oraz trwałość mechanizmów, co sprawia, że Xantia I do dziś jest ceniona za swoje walory użytkowe i niskie koszty eksploatacji w stosunku do oferowanej jakości.

Podsumowanie

Citroen Xantia I to prawdziwy klejnot wśród samochodów retro, który nadal inspiruje i przyciąga uwagę swoją techniką oraz stylem. Jej specyfikacje techniczne, wymiary, różnorodność silników, ekonomiczne spalanie i pojemność bagażnika sprawiają, że jest to samochód nie tylko z duszą, ale i praktycznymi rozwiązaniami. Ceny na rynku wtórnym czynią ją dostępną dla każdego, kto pragnie doświadczyć jazdy klasycznym modelem z lat 90. Zachęcamy do dalszego odkrywania świata Citroen Xantia I, czy to poprzez lekturę opinii, poszukiwanie wymarzonego egzemplarza, czy też dołączenie do społeczności entuzjastów tego niezwykłego samochodu. Niech każdy kilometr przejechany Xantią będzie podróżą w czasie i powrotem do epoki, w której motoryzacja miała swój niepowtarzalny charakter.