Opel Manta B — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Rozpal pasję motoryzacji z legendą lat 70. i 80. – Opel Manta B. To ikona stylu i niemieckiej inżynierii, której kultowy design oraz osiągi wciąż budzą podziw. Zanurz się w techniczne detale, od wymiarów po spalanie, i odkryj, co sprawia, że Manta B pozostaje w pamięci jako synonim niezawodności. Czytaj dalej, by poznać opinie i ceny, które zdecydowanie wpłyną na Twoje postrzeganie klasyki motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Opel Manta B

Jeśli chodzi o dane techniczne, Opel Manta B nie pozostawia miejsca na kompromisy. Ten klasyczny samochód sportowy jest napędzany silnikiem o pojemności 1.9l, dostarczającym moc od 90 do 105 koni mechanicznych, w zależności od wersji. Maksymalna prędkość, którą Manta B jest w stanie osiągnąć, wynosi około 175 km/h, co było imponującym wynikiem na tle konkurencji w tamtych czasach.

Wymiary Opel Manta B również przyciągają uwagę. Jego długość wynosi 4,38 m, szerokość 1,67 m, a wysokość 1,36 m, co zapewnia zarówno elegancki wygląd, jak i praktyczność. Co więcej, Manta B posiada 2-drzwiowe nadwozie typu coupe, co podkreśla jego sportowy charakter. Rozstaw osi wynosi 2,52 m, co zapewnia stabilność, nawet przy wyższych prędkościach.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Opel Manta B był dostępny z różnymi silnikami odpowiednio dobranymi, aby zapewnić optymalną moc, wydajność i niezawodność. Wśród dostępnych jednostek napędowych znajdowały się zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne. Pierwszy z nich, 1.9l silnik o mocy od 90 do 105 KM – zależnie od wersji, był zdolny osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie około 175 km/h.

Silnik wysokoprężny to 2.3l jednostka, która charakteryzowała się nie tylko wysoką wydajnością, ale także niskim zużyciem paliwa. Dzięki temu, Opel Manta B mógł pochwalić się nie tylko dobrą dynamiką, ale i ekonomicznością, co w tamtych czasach było rzadkością wśród samochodów sportowych.

Co więcej, wersje wyposażone w 2.0E silnik z elektronicznym wtryskiem paliwa oferowały moc 110 KM i maksymalną prędkość wynoszącą 188 km/h, co czyniło Opel Manta B jednym z najszybszych samochodów swojego czasu. To tylko potwierdza, że Manta B była prawdziwym pionierem pod względem technologii silnikowych.

Spalanie i pojemność silnika

Chociaż Opel Manta B jest samochodem sportowym, jego spalanie jest dość umiarkowane, co przekłada się na efektywność kosztową. Na przykład, model z silnikiem 1.9l zużywa średnio około 8,5 l/100 km w cyklu mieszanym, co jest wartością akceptowalną dla samochodu tej klasy. W przypadku silnika 2.3l wysokoprężnego, spalanie jest jeszcze lepsze i wynosi około 6,5 l/100 km, co czyni go jednym z najbardziej ekonomicznych samochodów sportowych swojego czasu.

Jeśli chodzi o pojemność silnika, Opel Manta B oferował różne opcje, które pozwalały na dostosowanie samochodu do indywidualnych potrzeb. Wśród dostępnych jednostek napędowych znajdują się silniki o pojemności od 1,6l do 2,3l. Największa pojemność oferowana była w silniku wysokoprężnym, co dodatkowo przekładało się na niższe zużycie paliwa. To pozwalało Manta B na utrzymanie równowagi między mocą, wydajnością i ekonomią.

Ceny i warianty modelu Opel Manta B

W momencie wprowadzenia na rynek, Opel Manta B był dostępny w wielu wariantach wyposażenia, co wpływało na różnorodność cen. Wersje podstawowe były bardziej przystępne cenowo, skierowane do szerszego grona odbiorców. Natomiast modele z bogatym wyposażeniem i silniejszymi silnikami osiągały znacznie wyższe kwoty, podkreślając ekskluzywny charakter auta.

Obecnie, jako klasyczny samochód zabytkowy, ceny Opel Manta B mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od stanu technicznego, rzadkości wersji oraz historii pojazdu. Doskonale zachowane egzemplarze z niskim przebiegiem, zwłaszcza te pochodzące z limitowanych edycji, osiągają ceny, które mogą zaskoczyć niejednego miłośnika motoryzacji.

Wartość Opel Manta B na rynku kolekcjonerskim wzrosła przez lata, co sprawia, że jest on postrzegany nie tylko jako pojazd użytkowy, ale również jako inwestycja. Zainteresowanie modelami z lat 70. i 80., ich oryginalnością oraz historycznym znaczeniem dla marki Opel, utrzymuje wysoki popyt i wpływa na utrzymanie stabilnych cen.

Opinie na temat Opel Manta B są zazwyczaj pozytywne, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność modelu na rynku wtórnym. Miłośnicy samochodów klasycznych cenią Mantę B za jej niezawodność, styl oraz możliwości tuningowe, co sprawia, że nawet dzisiaj model ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród entuzjastów motoryzacji.

Opinie użytkowników i eksperci o Opel Manta B.

Opel Manta B zdobył status legendy motoryzacyjnej, a jego właściciele cenią go za charakterystyczne połączenie sportowego zacięcia i niemieckiej solidności. Opinie sugerują, że nawet wiele lat po zakończeniu produkcji, Manta B wciąż imponuje swoją niezawodnością oraz możliwością personalizacji, co czyni go popularnym wyborem wśród miłośników klasycznych samochodów.

Entuzjaści motoryzacji podkreślają, że Opel Manta B to nie tylko samochód z duszą, ale również auto z wyjątkowym potencjałem tuningowym. Jego konstrukcja i dobrze zaprojektowany układ napędowy umożliwiają wiele modyfikacji, które mogą znacząco podnieść jego osiągi i indywidualność.

Wśród ekspertów z branży motoryzacyjnej, Opel Manta B jest uznawany za model, który definiował swoją epokę. Jego kultowy design, połączony z niezawodnością i doskonałymi właściwościami jezdnymi, zdobył uznanie i sprawia, że Manta B jest często polecana jako atrakcyjna propozycja na rynku samochodów zabytkowych.

Podsumowanie

Opel Manta B to bez wątpienia klasyk, który nadal elektryzuje miłośników motoryzacji swoim wyjątkowym charakterem i niezawodnością. Jeśli jesteś pasjonatem klasycznych linii samochodów lub szukasz pojazdu, który z czasem może stać się wartościową inwestycją, Manta B może być idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii tego modelu, odkrywania indywidualnych historii poszczególnych egzemplarzy i być może do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy tej motoryzacyjnej legendy. Niech fascynacja Opel Manta B stanie się inspiracją do własnych motoryzacyjnych przygód!