Citroen DS — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Model samochodu osobowego klasy wyższej-średniej, produkowanego przez firmę Citroëna w latach 1955-1975.

Model Citroën DS w wersji sedan zaprezentowano na salonie samochodowym w Paryżu 6 października 1955. Auto wywołało sensację w skali międzynarodowej, dzięki czemu już pierwszego dnia złożono zamówienia na 12 tys. sztuk. Z miejsca okrzyknięto go samochodem przyszłości. DS był rewolucyjny nie tylko pod względem stylistycznym, ale także, a może przede wszystkim technicznym.

Początkowo zastosowano silnik z jego poprzednika, modelu Traction Avant, z biegiem czasu poszerzano ofertę o większe jednostki.

Wreszcie w 1960 roku zaprezentowano DS w wersji cabrio.

W 1968 r. nastąpiła jedyna poważna zmiana nadwozia w historii modelu. Dotyczyła przede wszystkim zmiany kształtu przednich świateł. Podwójne reflektory schowano za kloszem o aerodynamicznym kształcie. Wewnętrzne światła skręcały się wraz z kołami doświetlając zakręty.

W 1974 r. pojawił się następca modelu DS, Citroën CX. 24 kwietnia 1975 roku z taśm montażowych zjechał ostatni z 1 456 115 wyprodukowanych Citroënów DS.

Zastosowano w nim wiele rozwiązań hydraulicznych, a były to:

  • hydropneumatyczne zawieszenie
  • hydrauliczny układ hamulcowy
  • hydraulicznie sterowane sprzęgło
  • hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego

Tak duża ilość nowych, wcześniej nie stosowanych rozwiązań sprzyjała początkowo awariom. Prowadzenie samochodu z automatycznym sprzęgłem i niekonwencjonalnym układem hamulcowym, wymagało przyzwyczajenia, jednak nie wszystkim klientom odpowiadało.

foto: Citroen