BMW serii 6 E24 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Gdy mowa o klasycznych samochodach, które nie tylko uosabiają luksus, ale i inżynierską precyzję, BMW serii 6 E24 często zajmuje miejsce honorowe w sercach entuzjastów motoryzacji. Zapraszamy do świata, gdzie design spotyka się z dynamiką, a każdy szczegół techniczny jest świadectwem niemieckiej jakości. Przyjrzymy się bliżej wymiarom, silnikom i spalaniu tych ikonicznych coupé, a także zerkniemy na opinie i ceny, które nadal budzą emocje wśród kolekcjonerów i fanów marki. Czy gotowi są Państwo na podróż w czasie z jednym z najbardziej kultowych modeli BMW?

Dane techniczne i wymiary BMW serii 6 E24.

BMW serii 6 E24 to prawdziwe dzieło inżynieryjne, które pomimo upływu lat, nadal przyciąga spojrzenia. Wymiary tego klasycznego coupé są imponujące – długość wynosi 4824 mm, szerokość 1725 mm, a wysokość 1365 mm. Dzięki tym proporcjom, BMW serii 6 E24 zyskuje na masywności i eleganckim wyglądzie, nie tracąc przy tym na dynamice.

Dane techniczne BMW serii 6 E24 to kolejny aspekt, który wyróżnia ten model. Pod maską znajdziemy silniki o różnej pojemności, począwszy od 2.8 litra aż do 3.5 litra, które charakteryzują się mocą od 184 KM do 286 KM. Wszystkie silniki są zestawione z manualną bądź automatyczną skrzynią biegów, co daje szerokie możliwości dopasowania do indywidualnych preferencji kierowcy.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

Wśród dostępnych wariantów silnikowych dla BMW serii 6 E24, pierwszy na liście jest silnik M30B28. Jest to jednostka o pojemności 2,8 litra i mocy 184 KM, która zasłynęła z niezawodności i efektywności. Dzięki niej, klasyczne BMW serii 6 E24 potrafi rozpędzić się do 100 km/h w zaledwie 9 sekund, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę wagę pojazdu.

Kolejnym silnikiem, który zasługuje na uwagę, jest M30B30, czyli 3-litrowa jednostka generująca 200 KM. Ta jednostka nie tylko zapewnia większą moc, ale także pozwala na bardziej dynamiczną jazdę. W połączeniu z precyzyjnie wyważoną skrzynią biegów, ten silnik gwarantuje prawdziwą przyjemność z jazdy.

Najbardziej pożądanym silnikiem w BMW serii 6 E24 jest jednak M88/3. Ten 3,5-litrowy silnik generuje aż 286 KM, co czyni go najmocniejszym dostępnym wariantem. Wyposażony w technologię DOHC i 24 zawory, ten silnik reprezentuje szczyt inżynieryjnej precyzji, jaką oferuje BMW. Dzięki niemu, BMW serii 6 E24 potrafi osiągnąć prędkość 100 km/h w zaledwie 6,1 sekundy.

Spalanie i pojemność bagażnika w BMW serii 6 E24.

Poruszając temat spalania w BMW serii 6 E24, warto podkreślić, że jest ono zróżnicowane w zależności od konkretnego modelu silnika. 2.8-litrowy silnik M30B28 charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie 10-11 litrów na 100 km. Jest to wartość adekwatna do mocy, jaką dostarcza ta jednostka.

3-litrowy silnik M30B30, z kolei, mimo oferowania większej mocy, jest również bardziej wymagający jeśli chodzi o ilość paliwa. Średnie spalanie dla tej jednostki wynosi około 12-13 litrów na 100 km. Ten model jest wybierany przez tych, którzy nie obawiają się wyższych kosztów związanych ze spalaniem, ale cenią sobie dynamiczną jazdę.

Największym „”głodomorem”” jest jednak 3.5-litrowy silnik M88/3. Jego średnie spalanie wynosi około 14-15 litrów na 100 km. Ten model silnika to doskonały przykład niemieckiej inżynierii, który pokazuje, że czasami większa moc idzie w parze z większym spalaniem.

Jeżeli chodzi o pojemność bagażnika w BMW serii 6 E24, to wynosi ona 410 litrów. Jest to wartość imponująca, biorąc pod uwagę sportowy charakter tego modelu. Dzięki temu, BMW serii 6 E24 to nie tylko samochód do dynamicznej jazdy, ale również praktyczny pojazd na długie trasy.

Orientacyjne ceny BMW serii 6 E24 na rynku wtórnym.

Orientacyjne ceny BMW serii 6 E24 na rynku wtórnym mogą się znacznie różnić, w zależności od stanu technicznego, roku produkcji oraz historii danego pojazdu. Ze względu na status kultowego klasyka, dobrze zachowane egzemplarze z niskim przebiegiem mogą osiągać ceny przekraczające średnie wartości rynkowe dla współczesnych samochodów.

W przypadku modeli wymagających większej renowacji lub posiadających wyższy przebieg, ceny mogą być bardziej przystępne dla szerokiego grona miłośników marki. Jednakże, nawet te BMW serii 6 E24, które wymagają inwestycji w celu przywrócenia ich do dawnej świetności, cieszą się nieustającym zainteresowaniem, co wpływa na ich wartość rynkową.

Samochody o wyjątkowym charakterze, jakim niewątpliwie jest BMW serii 6 E24, często traktowane są jako inwestycja. Cena może znacząco wzrosnąć, jeżeli auto posiada oryginalne części, udokumentowaną historię serwisową lub jest to wersja limitowana, co sprawia, że staje się ono obiektem pożądania kolekcjonerów.

Należy pamiętać, że BMW serii 6 E24 to samochód o ponadczasowej linii, który zyskał miano ikony stylu i inżynieryjnego rzemiosła. W związku z tym, nawet przy wyższej cenie zakupu, może on stanowić wartościowy nabytek, który z biegiem czasu tylko zyskuje na wartości, stając się nie tylko przyjemnością z jazdy, ale również solidną inwestycją.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 6 E24.

Opinie użytkowników o BMW serii 6 E24 często podkreślają wyjątkowy charakter tego modelu, który mimo upływu lat nie traci na atrakcyjności. Wielu z nich wskazuje na ponadczasowy design, który w połączeniu z solidną konstrukcją i niezawodnością silników, sprawia, że E24 to nie tylko samochód, ale także dzieło sztuki motoryzacyjnej. Doceniane są również właściwości jezdne, które wciąż potrafią dostarczyć wiele emocji.

Eksperci w dziedzinie motoryzacji przyciąga w BMW serii 6 E24 przede wszystkim inżynieryjna precyzja, z jaką zostało stworzone. Podziwiany jest zwłaszcza model silnika M88/3, który dzięki zaawansowanej technologii DOHC i 24 zaworom, uważany jest za jedno z inżynieryjnych arcydzieł swojej epoki. Szczególną uwagę zwraca się także na trwałość i jakość wykonania pojazdu, które pozwalają mu przetrwać próbę czasu.

Gdy mowa o wartości kolekcjonerskiej, BMW serii 6 E24 wywołuje żywe dyskusje. Zgodnie z opiniami, jest to model, który nie tylko cieszy oko i serce, ale także stanowi dobrą inwestycję finansową. Entuzjaści motoryzacji podkreślają, że auta w dobrym stanie technicznym i z odpowiednią historią mogą z czasem znacząco zyskać na wartości, co czyni je obiektem pożądania wśród kolekcjonerów.

Podsumowanie

BMW serii 6 E24 to nie tylko świadectwo inżynieryjnego geniuszu, ale również symbol stylu i mocy, który przetrwał próbę czasu. Dzięki swoim imponującym wymiarom, różnorodności silników i niezaprzeczalnemu urokowi, to auto wciąż budzi podziw i pożądanie. Jeśli cenią Państwo klasyczne linie połączone z dynamiczną jazdą, to model ten z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu BMW serii 6 E24, odkrywania jego historii oraz poszukiwania modelu, który najlepiej odda Państwa pasję do klasycznej motoryzacji. Odkryjcie sami, dlaczego BMW serii 6 E24 pozostaje ikoną, która wzbudza emocje i jest ceniona przez kolekcjonerów na całym świecie.