BMW serii 5 E39 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zaprojektowany z myślą o niezrównanej dynamice i komforcie podróżowania, BMW serii 5 E39 stanowi ikonę niemieckiej inżynierii motoryzacyjnej. To więcej niż samochód – to legenda, która pomimo upływu lat wciąż przyciąga uwagę swoimi osiągami i elegancją. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej specyfikacji technicznej, wymiarom, gamie silników i ich spalaniu, jak również zastanowimy się nad tym, co sprawia, że E39 pozostaje w czołówce wyborów miłośników motoryzacji. Czy warto zainwestować w ten model dzisiaj? Poznaj opinie ekspertów i użytkowników, którzy na co dzień cieszą się jazdą tym wyjątkowym samochodem.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 5 E39

BMW serii 5 E39 to samochód, który bezsprzecznie zasługuje na szczegółowe omówienie jego danych technicznych i wymiarów. Model ten, produkowany w latach 1995-2003, wyróżniał się zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami wśród innych aut swojego czasu. Długość auta wynosiła 4,8 metra, szerokość – 1,8 metra, a wysokość – 1,4 metra, co zapewniało komfort jazdy zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.

Podstawowym silnikiem dostępnym w BMW serii 5 E39 jest jednostka o pojemności 2.0 litra i mocy 150 KM, ale w ofercie znajdziemy również mocniejsze wersje – nawet do 4.9 litra i mocy 400 KM. Wszystkie silniki charakteryzują się niezawodnością i efektywnością, a ich działanie jest doceniane zarówno przez ekspertów, jak i użytkowników.

BMW serii 5 E39 to samochód, który zasługuje na miano ikony motoryzacji. Jego niezawodność, komfort jazdy, zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz szeroka gama silników sprawiają, że mimo upływu lat, wciąż cieszy się dużym uznaniem na rynku wtórnym. Jeśli szukasz auta, które połączy w sobie elegancję, sportowy charakter i niezawodność, BMW serii 5 E39 będzie wyborem, którego na pewno nie pożałujesz.

Rodzaje silników dostępnych w BMW serii 5 E39

BMW serii 5 E39 oferuje różnorodne silniki, które zadowolą nawet najbardziej wymagających entuzjastów motoryzacji. Pierwszym z nich jest silnik benzynowy o pojemności 2.0 litra, generujący moc 150 KM. Jest to idealny wybór dla osób, które cenią sobie komfort i oszczędność paliwa.

Model ten dostępny jest również w wersjach z mocniejszymi silnikami benzynowymi. Do wyboru mamy silnik o pojemności 2.8 litra i mocy 193 KM, a także silnik 3.0 litra generujący 231 KM. Obie te jednostki zapewniają doskonałe osiągi i dynamiczną jazdę, co docenią szczególnie miłośnicy sportowego stylu za kółkiem.

W ofercie BMW serii 5 E39 nie brakuje również silników diesla. Jednym z nich jest jednostka o pojemności 2.5 litra i mocy 163 KM. Diesle w BMW słyną z niezawodności i efektywności, a także z niskiego zużycia paliwa, co czyni je doskonałym wyborem dla osób, które często pokonują długie dystanse.

Na szczególną uwagę zasługuje topowa wersja BMW serii 5 E39 – model M5 z silnikiem V8 o pojemności 4.9 litra i mocy 400 KM. Jest to prawdziwa bestia na drodze, łącząca elegancję i luksus z niezrównaną dynamiką i sportowym charakterem, gwarantującym niezapomniane wrażenia za kółkiem.

Spalanie i pojemność silnika w BMW serii 5 E39

Spalanie BMW serii 5 E39 to jeden z aspektów, na które zwracają uwagę potencjalni nabywcy. Wartości te różnią się w zależności od wybranego silnika. Model z silnikiem benzynowym o pojemności 2.0 litra i mocy 150 KM charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie 8-9 litrów na 100 km w trybie mieszanym. Jest to stosunkowo niska wartość, biorąc pod uwagę klasę i rozmiar samochodu.

Wersje z mocniejszymi silnikami benzynowymi – 2.8 litra i 193 KM oraz 3.0 litra i 231 KM – charakteryzują się nieco wyższym spalaniem. Średnie wartości w tych przypadkach wynoszą odpowiednio około 10-11 oraz 11-12 litrów na 100 km. Mimo to, są to jednostki zapewniające doskonałe osiągi i dynamiczną jazdę.

Model BMW serii 5 E39 z silnikiem diesla o pojemności 2.5 litra i mocy 163 KM to opcja dla osób szukających efektywności. Diesle w BMW słyną z niskiego zużycia paliwa, a średnie spalanie dla tej jednostki wynosi zaledwie 6-7 litrów na 100 km.

Topowa wersja modelu, czyli BMW serii 5 E39 M5 z silnikiem V8 o pojemności 4.9 litra i mocy 400 KM, to samochód o wyższym spalaniu, ale również niezrównanej dynamice. Średnie zużycie paliwa w tym przypadku to około 13-15 litrów na 100 km, co jest ceną, jaką trzeba zapłacić za imponujące osiągi.

Ceny BMW serii 5 E39 na rynku wtórnym

Ceny BMW serii 5 E39 na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rocznik, wyposażenie oraz przebieg. Mimo upływu lat, modele w dobrym stanie technicznym oraz z niskim przebiegiem mogą osiągać stosunkowo wysokie kwoty, co świadczy o wciąż dużym zainteresowaniu tym klasycznym modelem.

Z drugiej strony, egzemplarze wymagające większych napraw lub posiadające wysoki przebieg są dostępne na rynku wtórnym za znacznie niższe ceny. Dla miłośników motoryzacji, którzy nie boją się samodzielnych renowacji, może to być okazja do nabycia BMW serii 5 E39 za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Warto również wspomnieć, że wersje M5 cieszą się szczególnym uznaniem wśród kolekcjonerów i entuzjastów sportowej jazdy, co przekłada się na ich wysokie ceny na rynku wtórnym. BMW serii 5 E39 M5 to nie tylko auto z duszą, ale także inwestycja, która z czasem może zyskiwać na wartości.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 5 E39

Opinie użytkowników BMW serii 5 E39 często podkreślają niezawodność i klasyczny design tego modelu. Właściciele chwalą komfort jazdy i precyzję prowadzenia, wynikające z dopracowanego zawieszenia i zbalansowanych proporcji pojazdu. BMW E39 zdobywa uznanie nie tylko za swoje właściwości jezdne, ale także za wzorową ergonomię kokpitu, która pozwala na intuicyjną obsługę wszystkich funkcji pojazdu.

Eksperci motoryzacyjni często wskazują BMW serii 5 E39 jako jeden z najlepiej zaprojektowanych modeli w historii marki. Szczególnie doceniana jest trwałość silników oraz jakość wykonania, co przekłada się na długowieczność auta. BMW E39 jest uznawane za wzór, do którego porównuje się nowsze generacje serii 5, stając się etalonem w swojej klasie pod względem osiągów i niezawodności.

Podsumowanie

BMW serii 5 E39 to bez wątpienia pojazd, który nadal budzi podziw zarówno ze względu na swoje osiągi, jak i klasyczną elegancję. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem motoryzacji poszukującym samochodu z charakterem, czy praktykiem ceniącym sobie niezawodność i ekonomiczne spalanie, E39 ma wiele do zaoferowania. Jego różnorodność silników oraz możliwość znalezienia modelu na rynku wtórnym w atrakcyjnej cenie sprawiają, że jest to opcja warta rozważenia. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania wszystkich cech, które czynią BMW serii 5 E39 wyjątkowym nawet po latach od zakończenia produkcji. To auto, które nie tylko przetrwało próbę czasu, ale również może stać się pasjonującym projektem lub wartościowym elementem kolekcji.

foto: BMW