BMW serii 5 E28 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona stylu i inżynierii niemieckiej, BMW serii 5 E28, to kwintesencja klasycznej elegancji połączona z dynamicznymi osiągami. W niniejszym artykule zagłębimy się w świat technicznych niuansów tego kultowego modelu, odkrywając jego wymiary, gamę silnikową oraz realne spalanie. Poruszymy także temat pojemności i cen, które wciąż budzą zainteresowanie wśród miłośników motoryzacji. Czy opinie użytkowników i ekspertów po latach są nadal tak pozytywne? Zapraszamy do lektury, która rzuci nowe światło na to, co sprawia, że BMW serii 5 E28 nieprzerwanie zachwyca kolejne pokolenia entuzjastów motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 5 E28.

BMW Serii 5 E28, wprowadzone na rynek w 1981 roku, to prawdziwy klejnot niemieckiej inżynierii. Długość tego modelu wynosi 4620 mm, szerokość 1700 mm, a wysokość 1410 mm, nadając mu zgrabne i proporcjonalne wymiary. Waga pojazdu wynosi od 1140 do 1350 kg, w zależności od wybranej wersji silnikowej, co przekłada się na dynamiczne osiągi.

Przestrzeń bagażowa BMW Serii 5 E28 to kolejny aspekt, który warto podkreślić. Pojemność bagażnika wynosi 460 litrów, co jest znacznie więcej niż w innych modelach tego segmentu z tamtego okresu. Taka przestrzeń pozwala na komfortowe pakowanie, nawet przy dużej ilości bagażu.

Pod maską BMW Serii 5 E28 kryje się szeroka gama silników. Wśród nich znajdują się jednostki benzynowe o pojemności od 1.8 do 3.5 litra oraz silniki Diesla o pojemności od 2.4 do 2.7 litra. Najmocniejsza wersja, M5, dysponuje mocą 286 KM, gwarantując imponujące osiągi.

W temacie wymiarów warto również wspomnieć o rozstawie osi, który wynosi 2761 mm. To zapewnia BMW Serii 5 E28 stabilność i pewność prowadzenia, nawet przy wyższych prędkościach. Wielu użytkowników docenia tę cechę, podkreślając, że to jeden z aspektów, które czynią jazdę tym modelem tak przyjemną.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

Wersje silnikowe BMW serii 5 E28 to prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji. Wśród dostępnych jednostek benzynowych warto wyróżnić 520i o pojemności 2.0 litra, generujący moc 125 KM, oraz 528i z silnikiem 2.8 litra i mocą 184 KM. Flagowym modelem jest jednak M5, z silnikiem o pojemności 3.5 litra i imponującą mocą 286 KM.

Po stronie jednostek Diesla, największą popularnością cieszyły się modele 524d i 524td. Pierwszy z nich dysponował silnikiem o pojemności 2.4 litra i mocą 86 KM, natomiast drugi – o tej samej pojemności, ale z turbodoładowaniem – oferował moc 115 KM. Wszystkie silniki BMW serii 5 E28 charakteryzują się solidnością i niezawodnością, co potwierdzają liczne opinie użytkowników.

Spalanie i pojemność bagażnika.

Spalanie BMW Serii 5 E28 zależy od wybranej jednostki napędowej. Wersje benzynowe oferują spalanie w granicach od 8 do 13 litrów na 100 km, w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych. Tymczasem modele Diesla zużywają średnio od 6 do 9 litrów paliwa na tej samej trasie, co czyni je bardziej ekonomicznymi.

Pojemność bagażnika BMW Serii 5 E28 świadczy o tym, że jest to pojazd idealny na długie podróże. Bagażnik o pojemności 460 litrów pomieści zarówno duże torby podróżne, jak i sprzęt sportowy czy zakupy na cały tydzień. Jest to jeden z największych bagażników wśród samochodów tej klasy z tamtego okresu.

Warto również wspomnieć, że BMW Serii 5 E28 ma zdolność do przewozu ładunków o łącznej masie do 500 kg. Pozwala to na przewożenie cięższych przedmiotów bez obawy o przeciążenie pojazdu. Ten parametr podkreśla uniwersalność i funkcjonalność tego klasycznego modelu.

Podsumowując, BMW Serii 5 E28 to pojazd, który łączy w sobie elegancję, dynamiczne osiągi i praktyczność. Wydajne silniki, rozsądne spalanie i pojemny bagażnik to cechy, które do dzisiaj przyciągają miłośników motoryzacji do tego kultowego modelu.

Ceny na rynku wtórnym i nowym.

Ceny BMW Serii 5 E28 na rynku wtórnym mogą zaskakiwać wielu osób, biorąc pod uwagę wiek modelu. Znalezienie dobrze zachowanego egzemplarza może wymagać znacznego budżetu, gdyż cenione wersje, zwłaszcza M5, osiągają ceny porównywalne z nowymi modelami z niższych segmentów. Oczywiście, stan techniczny i oryginalność elementów mają kluczowe znaczenie dla wyceny pojazdu.

Na rynku nowym, BMW serii 5 E28 już dawno zakończyło swoją produkcję, jednakże jego wartość kolekcjonerska nadal rośnie. Istnieje nisza rynkowa, gdzie specjalistyczne firmy zajmujące się restauracją klasycznych modeli mogą proponować ceny zbliżone do luksusowych współczesnych samochodów. Wartość takich odrestaurowanych egzemplarzy jest często uzależniona od stopnia autentyczności i jakości wykonanej pracy.

Opinie na temat cen BMW Serii 5 E28 często podkreślają fakt, że mimo upływu lat, model ten zachowuje wysoką wartość, zwłaszcza wśród miłośników marki i klasycznej motoryzacji. Wysoka cena jest odzwierciedleniem zarówno historycznego znaczenia serii 5 E28, jak i uznania dla niemieckiej jakości wykonania, która przetrwała próbę czasu.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 5 E28.

Opinie użytkowników BMW serii 5 E28 często koncentrują się na klasycznym designie i niezawodności, jaką prezentuje ten model. Właściciele chwalą sobie ponadczasowy charakter samochodu, który mimo upływu lat wciąż przyciąga spojrzenia i stanowi o dumie właściciela. Nie bez znaczenia jest również solidność konstrukcji, dzięki której E28 świetnie radzi sobie na drogach, nawet po wielu latach od produkcji.

Eksperci motoryzacji podkreślają, że BMW serii 5 E28 to auto, które zrewolucjonizowało rynek w swoich czasach i nadal pozostaje wzorem do naśladowania pod względem wykonania i osiągów. Harmonijne połączenie komfortu, dynamiki i funkcjonalności to elementy, które są nieustannie wychwalane. Kultowy status modelu E28 wynika właśnie z tej wszechstronności i uniwersalnego uroku.

Wśród miłośników klasycznej motoryzacji, BMW serii 5 E28 uchodzi za model niezwykle pożądany w kolekcjach. Wysoki poziom adaptacji do współczesnych potrzeb bez utraty oryginalnego charakteru to cechy, które sprawiają, że entuzjaści nadal chętnie inwestują w ten samochód. Również jego potencjał kolekcjonerski jest często podkreślany w rozmowach na forach i zlotach poświęconych klasycznym autkom.

Natomiast według wielu użytkowników na co dzień, BMW serii 5 E28 wyróżnia się zaskakującą praktycznością jak na pojazd zabytkowy. Wielu z nich zwraca uwagę na doskonałe właściwości jezdne oraz komfort podróżowania, który nieustępliwie dorównuje nowszym modelom. Zdolność E28 do pokonywania długodystansowych tras bez nadszarpnięcia komfortu to kolejny argument przemawiający za tym modelem.

Podsumowanie

BMW serii 5 E28 to ikona motoryzacji, która nawet po latach wzbudza podziw zarówno swoim designem, jak i inżynieryjnym kunsztem. Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem marki, czy po prostu cenisz klasyczne samochody, E28 oferuje coś wyjątkowego dla każdego miłośnika czterech kółek. Zachęcamy do dalszego odkrywania świata BMW serii 5 E28, gdzie każdy detal, od osiągów po historię poszczególnych egzemplarzy, tworzy fascynującą opowieść o motoryzacyjnym dziedzictwie. Rozważając zakup lub po prostu chcąc dowiedzieć się więcej, pamiętaj, że każdy model serii 5 E28 to kawał historii, który może stać się częścią Twojej motoryzacyjnej pasji.

foto: BMW