BMW serii 5 E12 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, gdzie inżynieria spotyka się z klasą i stylowym designem – BMW serii 5 E12. To właśnie ten model definiował europejską luksusową motoryzację lat 70. i 80. Czy jesteś gotowy poznać jego tajniki, odkryć, co kryje pod maską i jakie emocje budzi za kierownicą? Przygotuj się na ekscytujące spojrzenie na dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie i wiele więcej, które złożyły się na legendę BMW serii 5 E12.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 5 E12.

Nie da się ukryć, że BMW serii 5 E12 to prawdziwa perełka wśród samochodów klasy premium. Jego klasyczna, a zarazem nowoczesna sylwetka, odzwierciedla perfekcyjne wymiary charakterystyczne dla tego modelu. Długość samochodu wynosi 4620 mm, szerokość 1700 mm, a wysokość – 1420 mm, co zapewnia komfortową przestrzeń dla pasażerów i kierowcy.

Za moc w BMW serii 5 E12 odpowiadają silniki benzynowe oraz Diesla. Wyróżniają się one zarówno mocą, jak i niezawodnością. Dostępne były silniki o pojemności od 1.8 do 3.5 litra, które generowały od 90 do 218 KM. Pozwalało to na osiąganie prędkości maksymalnej na poziomie od 160 do 220 km/h.

Dane techniczne BMW serii 5 E12 są naprawdę imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mówimy o modelu z lat 70. i 80. XX wieku. Samochód wyposażony był w napęd na tylne koła, co zapewniało doskonałe osiągi i dynamikę jazdy. Skrzynia biegów była dostępna zarówno w wersji manualnej, jak i automatycznej, co dawało możliwość wyboru najbardziej komfortowego dla siebie trybu jazdy.

BMW serii 5 E12 to także model, który zasługuje na uwagę ze względu na swoje zużycie paliwa. Średnie spalanie na poziomie 8-14 litrów na 100 km to wynik godny uwagi, szczególnie biorąc pod uwagę moc silnika i wagę pojazdu. Bez wątpienia, jest to jedna z cech, które przyciągały klientów do tego modelu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

BMW serii 5 E12 oferowało do wyboru różnorodne silniki, zarówno benzynowe, jak i diesla. Wśród nich znajdował się silnik o pojemności 1.8 litra, generujący 90 KM, który stanowił doskonałą propozycję dla osób szukających ekonomicznego i niezawodnego samochodu. Silnik 1.8 zapewniał przyzwoite osiągi, pozwalając na osiągnięcie maksymalnej prędkości na poziomie 160 km/h.

Dla tych, którzy poszukiwali większej mocy, BMW serii 5 E12 oferowało silniki o pojemnościach 2.0, 2.5, 2.8, 3.0 i 3.5 litra. Najmocniejszym z nich był silnik 3.5 litra, który generował aż 218 KM, umożliwiając osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 220 km/h. To prawdziwa gratka dla miłośników dynamicznej jazdy.

Poza mocą, silniki BMW serii 5 E12 wyróżniały się także niezawodnością. Bez względu na wybraną jednostkę napędową, można było liczyć na doskonałą jakość i trwałość. Wszystkie silniki były również wyposażone w technologię BMW EfficientDynamics, która zapewniała optymalne osiągi przy jednoczesnej oszczędności paliwa.

W przypadku skrzyni biegów, do wyboru były wersje manualne oraz automatyczne. W zależności od preferencji kierowcy, można było wybrać najbardziej komfortowy tryb jazdy. Bez względu na wybór, każda skrzynia biegów gwarantowała płynną i precyzyjną zmianę biegów, co przekładało się na komfort i przyjemność z jazdy BMW serii 5 E12.

Spalanie i pojemność silników BMW serii 5 E12.

Spalanie BMW serii 5 E12 to aspekt, który zasługuje na specjalną uwagę. Mimo iż mówimy o samochodzie z lat 70. i 80., jego zużycie paliwa jest na poziomie wielu współczesnych pojazdów. Średnie spalanie dla modeli z silnikami o pojemności od 1.8 do 3.5 litra wynosiło od 8 do 14 litrów na 100 km.

Wydajność silników BMW serii 5 E12 była wynikiem zaawansowanych technologii, które wpływały na optymalizację zużycia paliwa. Wszystkie silniki były wyposażone w technologię BMW EfficientDynamics, która zapewniała doskonałe osiągi przy jednoczesnej oszczędności paliwa.

Co więcej, pojemność silników w BMW serii 5 E12 to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. Silniki o pojemności od 1.8 do 3.5 litra były w stanie generować moc od 90 do 218 KM. Właśnie ta różnorodność sprawiała, że każdy mógł znaleźć model dopasowany do swoich potrzeb.

Silniki o większej pojemności, takie jak 3.5 litra, oferowały nie tylko wyższą moc, ale również większy moment obrotowy, co przekładało się na lepsze osiągi. Dzięki temu BMW serii 5 E12 z silnikiem 3.5 litra mogło osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 220 km/h, co jest imponującym wynikiem, szczególnie biorąc pod uwagę wiek tego modelu.

Ceny nowych i używanych modeli BMW serii 5 E12 na rynku.

Ceny BMW serii 5 E12 na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rocznik oraz historia serwisowa. Modele w dobrym stanie mogą osiągać ceny, które zadowolą miłośników klasycznej motoryzacji, pragnących doświadczyć niepowtarzalnego stylu i dynamiki jazdy, charakterystycznych dla tej serii.

W przypadku nowych modeli BMW serii 5 E12, które były dostępne na rynku w latach 70. i 80., ceny były adekwatne do luksusowego wizerunku i zaawansowanej technologii oferowanej przez tę serię. Obecnie, ceny używanych egzemplarzy mogą być atrakcyjne dla kolekcjonerów i entuzjastów marki, poszukujących unikalnych okazów do swoich zbiorów.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 5 E12.

BMW serii 5 E12 to klasyk, który nadal budzi podziw użytkowników i ekspertów motoryzacyjnych. Mimo upływu lat, wciąż wyróżnia się swoją niezawodnością i eleganckim designem. Opinie są zgodne – to pojazd, który oferował nie tylko komfort jazdy, ale też prestiż.

Wśród miłośników klasycznych aut, BMW serii 5 E12 cieszy się statusem kultowego modelu. Ekspertyzy potwierdzają, że samochód ten był wyprzedzony swoimi czasami zarówno pod względem technologicznym, jak i wygody użytkowania, co sprawia, że pozostaje on obiektem pożądania kolekcjonerów.

Podsumowanie

BMW serii 5 E12 to ikona motoryzacji, która łączy w sobie elegancję, moc i niezawodność. Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznych samochodów lub po prostu cenisz sobie wysoką jakość i doskonałe osiągi, ta seria z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i charakterystyki BMW serii 5 E12, aby odkryć, czym jeszcze może zaskoczyć ten niezwykły model. Czy to rozważasz zakup używanego egzemplarza, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tym kultowym aucie, nie ma lepszego czasu na eksplorację tej motoryzacyjnej legendy niż teraz.

foto: BMW