BMW serii 3 E46 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do świata precyzji inżynieryjnej i niepowstrzymanej pasji do motoryzacji, gdzie BMW serii 3 E46 wyznacza standardy. To nie tylko kolejny model z linii niemieckiego giganta, ale ikona stylu i osiągów, która nawet po latach wzbudza podziw zarówno wśród koneserów, jak i codziennych użytkowników. Poznajmy dokładniej specyfikację techniczną, wymiary, gamę silników, które determinują spalanie i pojemność, a także zbadajmy aktualne ceny i opinie, które składają się na legendę tego motoryzacyjnego arcydzieła. Czy E46 to nadal dobry wybór? Przekonajmy się razem.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 3 E46

BMW serii 3 E46 to efekt połączenia niemieckiej solidności, precyzyjnego designu i innowacyjności technologicznej. Karoseria sedan ma długość 4471 mm, szerokość 1739 mm i wysokość 1415 mm, gwarantując pasażerom i kierowcy wystarczająco dużo miejsca dla komfortowej jazdy. Rozstaw osi wynoszący 2725 mm zapewnia stabilność i doskonałe prowadzenie pojazdu, niezależnie od warunków na drodze.

Dane techniczne BMW serii 3 E46 obejmują szeroki wachlarz silników, począwszy od ekonomicznych jednostek benzynowych, a kończąc na mocnych i wydajnych silnikach diesla. Wśród nich znajduje się na przykład silnik 2.0L o mocy 150 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej 217 km/h. Niezależnie od wyboru jednostki napędowej, każdy model E46 oferuje niezrównane osiągi i dynamikę jazdy, które przekładają się na niezapomniane wrażenia za kierownicą.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Gama silników BMW serii 3 E46 jest szeroka i różnorodna, co pozwala na dobranie idealnej jednostki napędowej do indywidualnych potrzeb użytkownika. W ofercie producenta znajdziemy zarówno silniki benzynowe, jak i diesla, o różnej pojemności i mocy. Charakteryzują się one doskonałą dynamiką i niezawodnością.

Wśród silników benzynowych na uwagę zasługuje jednostka 3.0L o mocy aż 231 KM. Zapewnia ona nie tylko imponujące osiągi, ale także rozsądne spalanie. BMW serii 3 E46 z tym silnikiem jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 250 km/h, stając się idealnym wyborem dla entuzjastów sportowej jazdy.

Jeśli chodzi o silniki diesla, warto zwrócić uwagę na model z jednostką 2.0d o mocy 150 KM. Ten silnik diesla w BMW serii 3 E46 oferuje doskonałe osiągi przy jednocześnie niskim spalaniu, co czyni go idealnym wyborem dla osób szukających ekonomicznego i dynamicznego pojazdu na co dzień.

Spalanie i pojemność różnych modeli BMW serii 3 E46

Spalanie w BMW serii 3 E46 jest zróżnicowane i zależy od wybranej jednostki napędowej. W przypadku najpopularniejszych modeli z silnikiem benzynowym 2.0L, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi 7,5 litra na 100 km. Jest to wartość, która plasuje E46 wśród samochodów o umiarkowanym zużyciu paliwa, biorąc pod uwagę jego klasę i osiągi.

Spalanie modeli z silnikiem diesla jest jeszcze bardziej ekonomiczne. Na przykład, model z jednostką 2.0d zużywa średnio 5,5 litra paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Ta wydajność czyni BMW serii 3 E46 z silnikiem diesla idealnym wyborem dla tych, którzy szukają oszczędności bez rezygnacji z dynamiki jazdy.

Pojemność bagażnika w BMW serii 3 E46 wynosi 460 litrów, co czyni go jednym z bardziej pojemnych w swojej klasie. Dzięki temu, E46 nie jest tylko samochodem sportowym, ale również praktycznym wyborem dla rodzin i osób często podróżujących z dużą ilością bagażu.

Jeśli chodzi o pojemność baku, BMW E46 oferuje 63 litry, co zapewnia długie dystanse między tankowaniami. W połączeniu z dość umiarkowanym spalaniem, zarówno w modelach benzynowych, jak i diesla, E46 pozwala na długie trasy bez konieczności częstych postojów na stacjach benzynowych.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny BMW serii 3 E46 na rynku wtórnym zależą od wielu czynników, w tym od roku produkcji, stanu technicznego oraz wyposażenia pojazdu. Za dobrze utrzymany egzemplarz z początku lat 2000 obecnie można zapłacić od około 10 000 zł do 15 000 zł.

Ceny egzemplarzy z bogatszym wyposażeniem i silnikami o większej pojemności zaczynają się od około 20 000 zł. Modele wyposażone w silniki 3.0L, będące symbolem sportowych osiągów, mogą osiągać ceny nawet do 30 000 zł na rynku wtórnym.

Warto również zwrócić uwagę na unikatowe modele i limitowane edycje, które w przypadku BMW serii 3 E46 mogą być wyceniane znacznie wyżej. Z kolekcjonerskiego punktu widzenia, takie egzemplarze stanowią inwestycję i często oferowane są za kwoty przekraczające 40 000 zł.

Podczas poszukiwań odpowiedniego egzemplarza BMW serii 3 E46 na rynku wtórnym, powinno się również uwzględniać koszty ewentualnych napraw i konserwacji. Historia serwisowa i aktualny stan techniczny pojazdu mogą znacząco wpłynąć na ostateczną cenę zakupu.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 3 E46

Opinie użytkowników BMW serii 3 E46 często podkreślają klasyczne piękno i ponadczasowy design tego modelu. Właściciele chwalą się również wygodą i ergonomicznością wnętrza, które nawet po latach od premiery wciąż dostarcza komfort i satysfakcję z jazdy. Zwracają także uwagę na niezawodność, którą oferują starsze modele po odpowiedniej konserwacji i dbałości o serwis.

Ekspertów motoryzacyjnych nieustannie fascynuje doskonałe połączenie dynamiki i precyzji prowadzenia charakterystyczne dla BMW serii 3 E46. Wskazują oni na świetnie zbalansowane zawieszenie i układ kierowniczy, które zapewniają wybitne właściwości jezdne, szczególnie w wersjach z większymi silnikami benzynowymi.

Nie brakuje również opinii wskazujących na pewne minusy związane z eksploatacją BMW serii 3 E46, takie jak koszty utrzymania, zwłaszcza w przypadku konieczności napraw po okresie gwarancyjnym. Użytkownicy często zaznaczają, że model ten wymaga inwestycji w regularne przeglądy i wymianę części eksploatacyjnych, aby zachować swoje wyjątkowe właściwości jezdne.

Podsumowanie

BMW serii 3 E46 to pojazd, który nadal cieszy się uznaniem zarówno wśród miłośników motoryzacji, jak i praktycznych użytkowników ceniących sobie niezawodność i komfort jazdy. Jego różnorodność silników, zrównoważone spalanie i pojemny bagażnik sprawiają, że jest to wybór godny rozważenia na rynku wtórnym. Jeśli cenisz sobie połączenie dynamiki z ekonomią eksploatacji, E46 może okazać się idealnym samochodem dla Ciebie. Zapraszamy do dalszego zgłębiania tematu, aby odkryć, który model serii 3 najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Niech Twoja motoryzacyjna pasja prowadzi Cię do wyboru, który przyniesie wiele satysfakcji na drodze.

foto: BMW