BMW serii 3 E36 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Nurkujemy w świat ikony motoryzacji, jaką jest BMW serii 3 E36 – samochodu, który zdefiniował segment luksusowych sedanów kompaktowych. Prześledźmy jego ewolucję techniczną, od oszałamiających danych technicznych, przez wymiary, które zapewniały wyjątkową przestronność, po gamę silników, które budziły podziw zarówno pod względem mocy, jak i efektywności spalania. Czy jego pojemność przełożyła się na praktyczność? I wreszcie, jak kształtują się ceny i co o BMW serii 3 E36 sądzą jego użytkownicy? Przygotuj się na pełen przegląd, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Dane techniczne i wymiary BMW serii 3 E36

Zacznijmy od przeglądu najważniejszych parametrów BMW serii 3 E36, które przyciągały uwagę miłośników motoryzacji. Wśród danych technicznych tego modelu szczególnie wyróżniały się doskonałe osiągi, zapewniane przez silniki o mocy od 101 do 321 KM. To właśnie moc silnika, połączona z precyzyjnie skonstruowaną skrzynią biegów, dostarczała użytkownikom niezapomnianych doznań za kierownicą.

Jeżeli chodzi o wymiary BMW serii 3 E36, to były one bardzo przemyślane i umożliwiały komfortową jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach. Długość wynosiła 4433 mm, szerokość 1698 mm, a wysokość 1393 mm. Rozstaw osi, wynoszący 2700 mm, zapewniał stabilność i pewność jazdy. Te parametry, w połączeniu z wyrafinowanym designem, uczyniły z BMW serii 3 E36 prawdziwą ikonę motoryzacji.

Rodzaje silników dostępnych w BMW serii 3 E36

BMW serii 3 E36 oferuje szeroką gamę silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych, dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań kierowców. Wśród jednostek benzynowych szczególnie wyróżniają się silniki rzędowe, takie jak legendarny 2.8L M52 o mocy 193 KM oraz mocny 3.2L S50B32 generujący 321 KM, który napędza sportową wersję M3.

Jeżeli chodzi o silniki wysokoprężne, BMW serii 3 E36 oferuje jednostki o pojemności od 1.7 do 2.5 litra. Najpopularniejszym wyborem wśród kierowców jest niezawodny 2.5L M51D25 o mocy 143 KM, który łączy doskonałe osiągi z niskim spalaniem. Wszystkie silniki charakteryzują się doskonałą kulturą pracy, a ich dynamika i niezawodność przyczyniły się do stworzenia legendy, jaką jest BMW serii 3 E36.

Spalanie i pojemność silników BMW serii 3 E36

Spalanie BMW serii 3 E36 jest zróżnicowane i zależy głównie od typu silnika, który napędza pojazd. W przypadku silników benzynowych, spalanie w warunkach miejskich wynosi od 9 do 14 l/100km, natomiast na trasie – od 5,5 do 9 l/100km. Dla silników diesla wartości te są odpowiednio niższe i wynoszą od 7 do 10 l/100km w warunkach miejskich i od 4,5 do 6 l/100km na trasie. Świadczy to o wysokiej efektywności tych jednostek napędowych.

Kiedy mówimy o pojemności silników w BMW serii 3 E36, mamy do czynienia z szeroką gamą opcji. Wersje benzynowe oferują silniki o pojemności od 1,6 do 3,2 litra, natomiast wersje diesla – od 1,7 do 2,5 litra. Wszystkie te silniki są dobrze zbalansowane pod względem mocy i ekonomii, dzięki czemu BMW serii 3 E36 zapewnia doskonałe osiągi bez kompromisów w zakresie zużycia paliwa.

Wszystko to przekłada się na praktyczność użytkowania BMW serii 3 E36. Zarówno silniki benzynowe, jak i diesla, są niezawodne i ekonomiczne, a ich pojemność pozwala na uzyskanie optymalnej mocy przy rozsądnym zużyciu paliwa. To, w połączeniu z doskonałymi właściwościami jezdnymi, czyni BMW serii 3 E36 doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają sportowego samochodu z doskonałymi osiągami i ekonomią.

Ceny BMW serii 3 E36 na rynku wtórnym

Ceny BMW serii 3 E36 na rynku wtórnym są tak zmienne jak warunki pogodowe w górach – mogą się drastycznie różnić w zależności od wielu czynników. Stan techniczny pojazdu, rok produkcji czy wyposażenie to główne elementy wpływające na wycenę tych kultowych samochodów. Wartość rynkowa tych pojazdów może być atrakcyjna dla szerokiego grona miłośników marki BMW, zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla osób poszukujących solidnego auta w rozsądnej cenie.

Na cenę BMW serii 3 E36 wpływa również fakt, czy auto posiada oryginalne części oraz czy jest to model specjalny, taki jak M3. Edycje limitowane czy dobrze zachowane egzemplarze z niskim przebiegiem mogą osiągać ceny znacznie wyższe od przeciętnych wersji. Samochody zabytkowe tej serii cieszą się szczególnym uznaniem i są traktowane jako inwestycja, co dodatkowo podnosi ich wartość na rynku wtórnym.

Z drugiej strony, bardziej przystępne cenowo mogą być egzemplarze wymagające drobnych poprawek lakierniczych czy mechanicznych. Jednak nawet te bardziej „zadbane” wersje BMW serii 3 E36 zachowują w sobie ducha sportowego auta i mogą stanowić doskonałą bazę do stworzenia auta według własnych preferencji. Nabywcy często przyjmują wyzwanie odnowienia tych pojazdów, co może być nie tylko pasjonującym projektem, ale i korzystnym finansowo przedsięwzięciem.

Podsumowując, rynek wtórny BMW serii 3 E36 oferuje szeroki wachlarz cen, który pozwala na znalezienie auta dopasowanego do indywidualnych możliwości finansowych i oczekiwań. Dostępność części zamiennych i ogromna baza wiedzy na temat tych modeli sprawia, że zakup BMW E36 może być przemyślanym wyborem, zarówno dla miłośników klasyki, jak i dla tych, którzy cenią sobie niemiecką jakość i niezawodność.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 3 E36

Opinie użytkowników na temat BMW serii 3 E36 często podkreślają bezkompromisowe połączenie sportowych osiągów z codzienną użytecznością. Wielu z nich ceni to auto za wyjątkową trwałość i niezawodność, które oferuje nawet po latach eksploatacji. Zwracają również uwagę na doskonałe właściwości jezdne, które sprawiają, że seria 3 E36 jest postrzegana jako wzór w swojej klasie.

Ekspertów motoryzacyjnych wciąż fascynuje BMW serii 3 E36. Doceniają oni jego innowacyjność w momencie premiery oraz wpływ na rozwój segmentu sedanów kompaktowych. Ich zdaniem, seria E36 stanowi wzór do naśladowania pod względem zastosowanych rozwiązań technicznych i jakości wykonania, co przekłada się na długowieczność modelu na rynku wtórnym.

Podsumowanie

BMW serii 3 E36 to bez wątpienia klasyk, który nadal budzi emocje wśród miłośników motoryzacji. Z jego imponującymi danymi technicznymi, przemyślanymi wymiarami, różnorodnością silników oraz zaskakującą ekonomią, model ten pozostaje atrakcyjny zarówno dla kolekcjonerów, jak i praktycznych użytkowników. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników tego niezwykłego pojazdu, odkrywania opinii użytkowników i być może do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy BMW E36. Niech każdy kilometr pokonany tym samochodem będzie potwierdzeniem, że legenda motoryzacji wciąż żyje i dostarcza niezapomnianych wrażeń za kierownicą.

foto: BMW