BMW serii 3 E30 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona stylu, inżynierii i niezawodności – BMW serii 3 E30 to więcej niż samochód; to kultura, legenda i marzenie wielu entuzjastów motoryzacji. Zanurz się w świat klasycznej elegancji, gdzie każdy szczegół techniczny, od wymiarów po pojemność silnika, świadczy o ponadczasowym majstersztyku niemieckiego projektowania. Odkryj, jak ekscytujące może być badanie osiągów, spalania i cen tego automotive’owego arcydzieła. Czy opinie ekspertów i miłośników czterech kółek zgadzają się, gdy mowa o tym wyjątkowym modelu? Przekonajmy się razem!

Dane techniczne i wymiary BMW serii 3 E30

BMW serii 3 E30 to samochód, który oferuje imponujące dane techniczne. Na rynku jest niewiele pojazdów, które mogą się równać z dynamiką, precyzją sterowania i doskonałością prowadzenia oferowaną przez ten niemiecki majstersztyk. Podstawowy model E30 jest wyposażony w silnik o pojemności 1,6 litra, generujący 102 konie mechaniczne, co pozwala mu osiągnąć maksymalną prędkość wynoszącą 171 km/h.

Jeśli chodzi o wymiary, BMW serii 3 E30 jest samochodem kompaktowym, ale mimo to oferuje wystarczająco dużo miejsca zarówno dla pasażerów, jak i bagażu. Długość samochodu wynosi 4325 mm, szerokość 1675 mm, a wysokość 1380 mm. Rozstaw osi to 2570 mm, co przekłada się na stabilność i komfort jazdy, nawet przy większych prędkościach.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

BMW Serii 3 E30 oferuje szeroką gamę silników, umożliwiając każdemu kierowcy znalezienie idealnej opcji. Bazowy model wyposażony jest w jednostkę o pojemności 1,6 litra i mocy 102 KM, jednak to tylko początek. Dla tych, którzy poszukują większej mocy, dostępna jest wersja z silnikiem 2,3 litra generującym 200 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej aż do 235 km/h.

W ofercie BMW Serii 3 E30 dostępne są również silniki diesla. Wyróżniają się one niezwykłą wytrzymałością i ekonomicznością, jednocześnie zachowując sportowy charakter typowy dla BMW. Jednym z nich jest silnik o pojemności 2,4 litra generujący 86 KM, który zapewnia doskonałe osiągi, gwarantując jednocześnie niskie zużycie paliwa.

Spalanie i pojemność silników

Spalanie samochodów z silnikiem benzynowym BMW serii 3 E30 jest jednym z najważniejszych aspektów, którymi kierują się potencjalni nabywcy. Model wyposażony w jednostkę o pojemności 1,6 litra zużywa średnio około 7,5 litra paliwa na 100 km w cyklu mieszanym. Dla silnika o pojemności 2,3 litra średnie zużycie paliwa wynosi natomiast około 9,5 litra na 100 km.

Silniki Diesla, dostępne w ofercie BMW serii 3 E30, są cenione za swoją ekonomiczność. Na przykład, model z silnikiem o pojemności 2,4 litra zużywa średnio około 5,5 litra oleju napędowego na 100 km. To oznacza, że przy pełnym baku możemy przejechać nawet do 800 km bez konieczności tankowania.

Pojemność silników w BMW serii 3 E30 jest równie różnorodna, co ich typy. Najmniejsza jednostka, o pojemności 1,6 litra, jest idealna dla osób, które cenią sobie ekonomiczną jazdę w mieście. Z kolei 2,3-litrowy silnik oferuje więcej mocy i dynamiki, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców.

W przypadku silników Diesla, BMW serii 3 E30 oferuje jednostki o pojemności od 2,4 litra. Mimo niewielkiej mocy, te silniki są doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie długie trasy i niskie zużycie paliwa, a jednocześnie oczekują sportowej dynamiki typowej dla samochodów marki BMW.

Aktualne ceny i wartość rynkowa BMW serii 3 E30

Wartość rynkowa BMW serii 3 E30 utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Jest to wynik rosnącego zainteresowania klasykami motoryzacji oraz kultowego statusu, który ten model zdobył na przestrzeni lat. Aktualne ceny mogą się znacznie różnić w zależności od stanu technicznego, rocznika, wyposażenia oraz przebiegu pojazdu. Jednak za dobrze zachowany egzemplarz trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

BMW serii 3 E30, jako obiekt pożądania kolekcjonerów i miłośników motoryzacji, może również stanowić inwestycję na przyszłość. Ceny zadbanych wersji, szczególnie tych z limitowanych edycji lub wyposażonych w silniki o większej pojemności, wykazują tendencję wzrostową. Tym samym podkreślają unikalność i prestiż posiadania tego modelu w swojej kolekcji.

Opinie użytkowników i ekspertów o BMW serii 3 E30

Użytkownicy często podkreślają niezawodność i klasyczny design BMW serii 3 E30, który przetrwał próbę czasu. Właściciele chwalą sobie także przyjemność z jazdy oraz sportowy charakter, który nie ustępuje nowoczesnym modelom. Samochód ten jest często określany jako niezwykle udany kompromis między codzienną funkcjonalnością a emocjami, które dostarcza podczas szybszej jazdy.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w BMW serii 3 E30 przede wszystkim jego historia i wpływ na rozwój segmentu samochodów sportowych. Podkreślają oni znaczenie tego modelu dla całej marki BMW, wskazując na innowacyjne rozwiązania techniczne tamtych czasów, które nadal są inspiracją dla nowych generacji pojazdów. Zdaniem specjalistów, E30 to ikona, która zdefiniowała całą kategorię samochodów kompaktowych klasy premium.

W społeczności miłośników motoryzacji, BMW serii 3 E30 cieszy się reputacją samochodu kultowego, a jego posiadanie to swoista wizytówka dla konesera. Użytkownicy doceniają także łatwość w modyfikacjach i dostępność części zamiennych, co sprawia, że model ten jest popularny wśród osób pasjonujących się tuningiem i indywidualizowaniem swoich pojazdów.

Podsumowanie

BMW serii 3 E30 to ikona motoryzacji, która nadal inspiruje i przyciąga uwagę zarówno kolekcjonerów, jak i miłośników dynamicznej jazdy. Z bogatą paletą silników, niezawodnością i klasycznym designem, ten model pozostaje symbolem inżynieryjnego kunsztu. Jeśli cenisz sobie połączenie sportowego charakteru z elegancją i historią, BMW E30 jest wyborem, który zasługuje na szczegółowe rozważenie. Zapraszamy do dalszego odkrywania fascynującej historii oraz aspektów technicznych tego niezwykłego samochodu, który nieprzerwanie budzi podziw na drogach całego świata. Niech Twoja pasja do motoryzacji znajdzie odzwierciedlenie w poznaniu wszystkich tajników BMW serii 3 E30 – prawdziwej perły w koronie motoryzacyjnych klasyków.

foto: BMW