Audi 100 C1 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w świat klasycznej motoryzacji i odkryj Audi 100 C1 – ikonę niemieckiego designu i inżynierii. Ten artykuł zabierze Cię w podróż po technicznych niuansach, które uczyniły ten model legendą: od dokładnych wymiarów, przez różnorodność jednostek napędowych, po wyjątkowe osiągi spalania. Dowiedz się, jak przez lata kształtowały się ceny tego kultowego auta i jakie opinie wyrobiło sobie wśród miłośników czterech kółek. Czy Audi 100 C1 to tylko sentymentalna pamiątka, czy może coś więcej? Przekonaj się sam!

Dane techniczne i wymiary Audi 100 C1

Rozpoczynając od wymiarów, Audi 100 C1 to model o długości 4685 mm, szerokości 1775 mm i wysokości 1450 mm. Są to solidne wymiary, które świadczą o przestronności wnętrza i komforcie jazdy, jakie oferuje to auto. Dodatkowo, rozstaw osi wynoszący 2670 mm zapewnia stabilność na drodze, co zasługuje na uwagę.

Ważnym elementem technicznym Audi 100 C1 jest jego masa własna, wynosząca od 1140 do 1280 kg, w zależności od wersji silnikowej. Przekłada się to na doskonałe właściwości jezdne, a także na spalanie. Mimo swojej masy, auto zachowuje się na drodze bardzo sprawnie, co jest jednym z powodów jego popularności.

Zagłębiając się w dane techniczne silnika, Audi 100 C1 oferowało kilka wariantów jednostek napędowych. Wśród nich najpopularniejsze były silniki benzynowe o pojemnościach od 1.6 do 1.9 litra i mocy od 80 do 100 KM. Dzięki temu, auto mogło pochwalić się odpowiednio zrównoważonymi osiągami, zarówno pod względem prędkości, jak i zużycia paliwa.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Przechodząc do szczegółów na temat dostępnych silników, warto zaznaczyć, że Audi 100 C1 oferowało szeroki wybór jednostek napędowych. W ofercie znalazły się zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne, co pozwalało na dopasowanie samochodu do indywidualnych preferencji i potrzeb kierowcy. W zależności od wyboru, kierowcy mogli skorzystać z różnych wariantów mocy, od 80 do 100 KM, a także z różnych pojemności, od 1.6 do 1.9 litra.

Jeżeli chodzi o specyfikacje silników, Audi 100 C1 zostało wyposażone w technologię SOHC, która zapewniała efektywne i dynamiczne osiągi. Silniki były dostępne z manualną, 4-biegową skrzynią biegów, co dawało kierowcom pełną kontrolę nad pojazdem. Wśród dostępnych jednostek napędowych, szczególnie popularne stały się silniki o oznaczeniach EA827 i EA831.

Co więcej, Audi 100 C1 mogło pochwalić się nie tylko imponującymi danymi technicznymi, ale także niskim zużyciem paliwa. Dzięki doskonałej konstrukcji silników, samochód zapewniał efektywne spalanie, co przekładało się na niższe koszty eksploatacji. To tylko potwierdza, że model ten był nie tylko ikoną designu, ale także technologicznym pionierem swoich czasów.

Spalanie i pojemność silników

Pod względem spalania, Audi 100 C1 udowodniło, że mimo dużej pojemności silników, jest w stanie oferować bardzo ekonomiczne parametry. Średnie spalanie w warunkach mieszanej jazdy wynosiło około 8-10 l/100km dla silników benzynowych. To znakomity wynik, biorąc pod uwagę wagę samochodu i moc jednostek napędowych.

Pojemność silników w modelu Audi 100 C1 wynosiła od 1.6 do 1.9 litra. Takie rozwiązanie pozwoliło na dostosowanie samochodu do indywidualnych potrzeb kierowców. Wszystkie jednostki napędowe były wyposażone w technologię SOHC, co przekładało się na ich dynamiczne osiągi i efektywne spalanie.

W przypadku wersji z silnikiem o pojemności 1.9 litra, spalanie wynosiło nieco powyżej 10 l/100km, co nadal jest wartością akceptowalną dla samochodów z tamtego okresu. Audi 100 C1 pokazało, że nawet w przypadku dużych, komfortowych samochodów, można osiągnąć zadowalające parametry spalania.

Aktualne ceny i wartość rynkowa Audi 100 C1

Wartość rynkowa Audi 100 C1 znacząco różni się w zależności od stanu pojazdu oraz jego historii. Dla kolekcjonerów i miłośników motoryzacji, doskonale utrzymane egzemplarze z niskim przebiegiem mogą osiągać ceny znacznie przekraczające średnie wartości rynkowe. To sprawia, że Audi 100 C1 jest nie tylko pojazdem użytkowym, ale również inwestycją.

Z drugiej strony, za pojazdy wymagające odnowienia lub napraw mechanicznych, kupujący są skłonni zapłacić znacznie mniej. Aktualne ceny dla takich wariantów Audi 100 C1 mogą być atrakcyjne dla osób szukających projektu do restauracji lub jako źródło części zamiennych. Niemniej jednak, nawet te mniej kosztowne egzemplarze cieszą się zainteresowaniem na rynku klasycznych aut.

Opinie użytkowników i ekspertów o Audi 100 C1

Użytkownicy Audi 100 C1 często podkreślają wyjątkowy charakter i niezawodność tego modelu, biorąc pod uwagę standardy epoki. Właściciele szczególnie cenią komfort jazdy oraz jakość wykonania, która nawet po latach nie traci na wartości. Dla wielu jest to pojazd o dużej wartości emocjonalnej, łączący klasyczny styl z praktycznym zastosowaniem.

Eksperci motoryzacyjni zwracają uwagę na innowacyjność, jaką Audi 100 C1 wprowadziło do świata samochodów w momencie swojej premiery. Szczególnie doceniają zaawansowanie techniczne i jakość konstrukcji, co przekładało się na doskonałe właściwości jezdne. Model ten jest uznawany za punkt zwrotny w historii marki Audi i często pojawia się w dyskusjach na temat samochodów, które wyznaczyły nowe kierunki w branży.

Wśród opinii na temat Audi 100 C1 można również znaleźć głosy mówiące o jego ekonomiczności, zwłaszcza w kontekście spalania. Posiadacze doceniają, że mimo upływu lat, pojazd ten nadal jest ekonomiczny, a jednocześnie dostarcza prawdziwej radości z jazdy. Jest to aspekt, który wyróżnia Audi 100 C1 na tle innych klasycznych aut i przyciąga nowych entuzjastów.

Podsumowanie

Audi 100 C1 to bez wątpienia pojazd, który zasługuje na szczególną uwagę zarówno ze względu na swoje techniczne parametry, jak i niezaprzeczalny urok klasycznej motoryzacji. Jego różnorodność silników, ekonomiczne spalanie oraz przestronne wymiary czynią go wyjątkowym świadkiem historii automobilizmu. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją lub po prostu cenisz sobie klasyczny design i niezawodność niemieckiej inżynierii, Audi 100 C1 może stać się Twoim nowym zainteresowaniem lub nawet obiektem kolekcjonerskim. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania historii oraz tajemnic, które kryją się za tym kultowym modelem. Może to właśnie Audi 100 C1 stanie się Twoją motoryzacyjną miłością?