Alfa Romeo 146 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Samochód osobowy produkowany przez koncern Fiat w latach 1994-2001. Model trzydrzwiowy oznaczony był symbolem 145. Alfa Romeo 146 była następcą przestarzałego modelu 33. Samochód charakteryzował się lekko agresywnym wyglądem i twardym zawieszeniem. Jednocześnie wnętrze jest przestronne i zapewniające wygodną podróż czterem pasażerom.

Połączenie walorów użytkowych ze sportowymi samochodu jest cechą charakterystyczną wszystkich Alfa Romeo.

Nadwozie Alfy 146 charakteryzowało się strzelistym przodem i lekko wznoszącą się linią boczną. Tył 146 charakteryzuje masywny zderzak i wysoko zakończona klapa bagażnika połączona z płynnie schodzącą szybą tylną.

Przód maski ozdobiony jest typowym dla tej marki trójkątnym logotypem wpasowanym w kratę chłodzenia silnika. W przeciwieństwie do modelu 33, nie wprowadzono wersji z nadwoziem typu kombi.

W 1997 roku zmodernizowano wnętrze samochodu – zmieniono kształt i kolorystykę deski rozdzielczej. Okazją ku temu była zmiana palety silnikowej. Zaprzestano produkcji bokserów i wprowadzono tzw. TS-y.
W 1999 roku samochód poddano delikatnemu faceliftingowi nadwozia – zmieniono zderzaki i wlot powietrza do chłodnicy.

W Alfa 146 początkowo wykorzystano silniki z modelu 33 (trzy silniki typu bokser i jeden diesel). Następnie unowocześniono je i wprowadzono model 1.7 16V. Silniki bokser posiadały sportowy charakter dzięki krótkiemu skokowi i sporemu stosunkowi szerokości do długości tłoka. Do tego moc, którą osiągały przy swoich pojemnościach były stosunkowo duże w porównaniu do innych silników z tamtych lat.

W 1997 roku całkowicie wycofano boksery, zastępując je oszczędniejszymi i mniej kłopotliwymi silnikami typu Twin spark z dwiema świecami zapłonowymi na cylinder.
Alfa Romeo 146 można było dodatkowo wyposażyć w poduszki powietrzne i system ABS.

Wymiary Alfa Romeo 146:
  • Długość: 4257mm
  • Szerokość: 1710mm
  • Wysokość: 1427mm

Masa własna od 1175kg
Rozstaw osi 2540mm

źródło: Fiat