VW Sharan 2 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Sprzedany dotychczas w ponad 600.000 egzemplarzy Volkswagen Sharan cieszy się uznaniem wielu rodzin w całej Europie. W 2010 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie debiutuje nowa generacja tego modelu.

 

Wyposażony po raz pierwszy w rozsuwane drzwi w tylnej części nadwozia nowy Sharan został udoskonalony – każda śruba, każdy fragment nadwozia i wnętrza, wszystkie technologie wraz z silnikami TDI i TSI o mocy od 103 kW/140 KM do 147 kW/200 KM i przekładnią DSG są nowością w tym aucie. Sharan 2.0 TDI o mocy 140 KM uzyskuje najniższą wartość zużycia paliwa wśród wszystkich vanów tej klasy: 5,5 l/100 km.

Sharana ze zmiennym układem siedzeń EasyFold – do siedmiu miejsc siedzących – charakteryzuje najwyższa jakość, bezkompromisowe bezpieczeństwo, siedem poduszek powietrznych, automatyczne sterowanie światłami drogowymi Light Assist, reflektory bi-ksenonowe z diodowymi światłami do jazdy w dzień i pozycyjnymi oraz przemyślane detale. Nowością w tej serii jest także adaptacyjna regulacja zawieszenia (DCC) i automatyczne poziomowanie podwozia w zależności od obciążenia samochodu. Ten komfortowy MPV (Multi Purpose Vehicle) z wyższego segmentu B idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób, które często podróżują służbowo i potrzebują dużo przestrzeni podczas podróży.

Właściwości jezdne nowego vana Volkswagena pod względem poziomu dynamiki i komfortu dorównują Passatowi. Elektroniczny hamulec parkingowy i udoskonalony system ułatwiający manewrowanie przy parkowaniu Park Assist (umożliwia parkowanie w lukach dłuższych od samochodu o zaledwie 0,8 metra, także na krawężniku, między drzewami oraz po raz pierwszy na świecie w vanie – na miejscach prostopadłych do kierunku jazdy) zapewniają dodatkowy komfort i bezpieczeństwo. Ogromny, elektrycznie rozsuwany dach panoramiczny oraz wydajna 3-strefowa klimatyzacja gwarantują doskonałe warunki podróżowania o każdej porze roku. Już opcja podstawowa wyposażenia wersji Trendline Sharana dysponuje takimi rozwiązaniami, jak półautomatyczna klimatyzacja (Climatic) i radio z odtwarzaczem CD (RCD 210). Jako jedyny van w swojej klasie model ten będzie dostępny z napędem na wszystkie koła (Sharan 2.0 TDI 4Motion o mocy 140 KM).

Cztery oszczędne silniki: Silniki benzynowe (TSI) i wysokoprężne (TDI) z turbodoładowaniem Sharana są nawet o 21 procent oszczędniejsze. Dwa TSI mają moc 110 kW/150 KM i 147 kW/200 KM, natomiast TDI: 103 kW/140 KM i 125 kW/170 KM. W połączeniu z silnikami o mocy do 170 KM włącznie montowany jest seryjnie system Start-Stop i system odzyskiwania energii (rekuperacja). Ze średnim zużyciem paliwa 5,5 litra (emisja CO2 145 g/km) osiągający prędkość maksymalną 194 km/h Sharan 2.0 TDI w wersji 140 KM ustanawia nowy rekord spalania w swoim segmencie. Imponujący jest również zasięg między tankowaniami: 1.273 kilometry przy pojemności zbiornika 70 litrów. Oba TDI wyposażone są ponadto w katalizator SCR (SCR = selective catalytic reduction), który eliminuje tlenki azotu (NOx) i czyni Sharana, także jako turbodiesla, jednym z najczystszych vanów na świecie.

Po raz pierwszy wszystkie te silniki spełniające wymagania normy Euro5 będą dostępne z dynamiczną i efektywną przekładnią dwusprzęgłową DSG Volkswagena – automatyczną przekładnią naszych czasów. W przypadku TSI o mocy 200 KM DSG będzie montowana seryjnie.

Design i wymiary:
Wyraźne kontury nadwozia oraz mocno wysunięte nadkola gwarantują Sharanowi wyjątkową prezencję na drodze. Bardziej dynamiczny jest również stosunek proporcji: z wartością 4,85 metra nowy Sharan jest o 22 centymetry dłuższy od poprzednika. Zwiększyła się również szerokość (mierzona na wysokości klamek przednich drzwiach) o 9,2 centymetra i wynosi teraz 1,9 metra. Jednocześnie obniżyła się jego wysokość o 1,2 centymetra do 1,72 metra. Rezultatem są fascynująco współgrające proporcje i zdradzający siłę ogólny wygląd.

Nowy Sharan został zaprojektowany przez Waltera de Silvę – szefa designu koncernu i Klausa Bischoffa – szefa designu marki, całkowicie zgodnie z wzorcem nowego DNA designu Volkswagena. Stylistykę nadwozia znamionują zatem czyste, poziome linie nadające jej charakterystyczny wygląd.

Przód nadwozia: Zgodnie z nowym DNA, design Volkswagena widoczny jest szczególnie w typowym dla marki ukształtowaniu przodu, z konsekwentnym podkreśleniem poziomych płaszczyzn i czysto wykreśloną geometrią. Błyszczące, czarne poprzeczki osłony chłodnicy z chromowanymi listwami i logo VW wyglądają wyjątkowo szlachetnie. Reflektory ze światłami do jazdy w dzień mogą być zamawiane zarówno w wersji standardowej oraz jako światła bi-ksenonowe. Ponadto, jako nowość w Sharanie, dostępna będzie kolejna wersja reflektorów z automatycznym sterowaniem światłami drogowymi Light Assist. Dynamiczna regulacja świateł drogowych dzięki sygnałom z kamery rozpoznaje nadjeżdżające z przeciwka samochody oraz pojazdy jadące z przodu w tym samym kierunku i tak dostosowuje snop światła, aby nie oślepiać a równocześnie zapewnić kierowcy optymalne oświetlenie drogi. W przypadku Sharana ze światłami bi-ksenonowymi, w moduł reflektorów wbudowane są nowe diodowe światła do jazdy w dzień. Składają się one z 15 pojedynczych diod LED, których układ daje niepowtarzalny obraz świetlny. Poniżej zderzaka znajduje się kolejny wlot powietrza oraz z prawej i lewej strony reflektory przeciwmgielne z dodatkową funkcją doświetlania pobocza (seryjne w Sharanie Highline).

W zależności od wersji wyposażenia w tym obszarze zastosowane są chromowane aplikacje. W przypadku Sharana ze światłami bi-ksenonowymi, funkcja doświetlania pobocza zawarta jest w module reflektora.

Tył nadwozia: Równie wyraźny podział, jak z przodu, można znaleźć w tylnej części nadwozia. Optycznie dominuje tutaj wyraźny spojler na krawędzi dachu, sięgająca daleko w dół tylna pokrywa (wysokość krawędzi bagażnika: 0,67 metra) i bardzo duże tylne światła o wyjątkowej grafice, korespondujące stylistycznie z przednimi reflektorami. Tylna pokrywa może być otwierana i zamykana elektrycznie (opcja).

Sylwetka z gładkimi płaszczyznami kształtuje stylistykę Sharana. De Silva i Bischoff w przypadku tego modelu szczególnie konsekwentnie postawili na homogeniczność płaszczyzn, ponieważ ona – w połączeniu ze stosunkowo długim rozstawem osi 2,92 metra i ogólną długością vana – pozwala na doskonałe wkomponowanie rozsuwanych drzwi. Praktyczna lokalizacja klamek, z lewej i prawej strony słupka B, powoduje że kierowca i pasażer mogą otworzyć przednie i tylne drzwi nie ruszając się z miejsca. Kto ma małe dzieci z pewnością doceni takie rozwiązanie. Poza tym, przesuwające się do tyłu drzwi, dają ekstremalnie duże, a tym samym wygodne wejście do tylnej części kabiny pasażerskiej.

Koncepcja wnętrza: Volkswagen opracował dla Sharana zupełnie nową konfigurację wnętrza. Do wyboru są trzy główne wersje z pięcioma, sześcioma lub siedmioma miejscami siedzącymi. Pojedyncze fotele drugiego i trzeciego rzędu – z nową koncepcją siedzeń EasyFold – w celu wykorzystania ich całej zmienności nie będą już wymontowywane, lecz dzięki łatwemu w obsłudze mechanizmowi składania, po prostu chowane w podłodze. Podobnie jak przednie fotele, także siedzenia w drugim rzędzie można przesuwać do przodu, do tyłu i pochylać ich oparcie o 20 stopni. Równie bezpieczne i praktyczne są nowe zagłówki tylnych foteli – mogą być one ekstremalnie wysoko wysuwane, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo także wysokim osobom oraz, w przypadku nieużywania, można je schować w oparcia tak, by prawie nie wystawały.

Przestrzeń bagażowa: Niezależnie od tego, które siedzenia w tylnej części kabiny zostaną złożone, zawsze w tym miejscu powstaje całkowicie płaska powierzchnia na bagaż. Jeżeli, przy użyciu mechanizmu obsługiwanego z łatwością jedną ręką, złożymy tylko siedzenia trzeciego rzędu, otrzymamy płaską powierzchnię o głębokości 1,3 metra. Pojemność przy załadowaniu do wysokości okien wynosi w tym przypadku 711 litrów. Dzięki łatwej do zamontowania siatce oddzielającej bagażnik można załadować Sharana po sam dach nie stwarzając zagrożenia dla pasażerów. Pojemność wzrośnie wtedy do 1.167 litrów.

Równie prosty w obsłudze mechanizm pozwala na pojedyncze składanie siedzeń drugiego rzędu. Także w tym przypadku powstaje płaska powierzchnia, która – zmierzona do oparć przednich foteli – ma długość 2,1 metra. Przy takim maksymalnym powiększeniu przestrzeni bagażowej pojemność wynosi do 2.297 litrów, przy załadowaniu po dach. Bagaż może być bezpiecznie unieruchomiony przy użyciu nowego systemu zarządzania ładunkiem. Składa się on z dwóch przesuwnych szyn teleskopowych zamocowanych w bocznych ścianach oraz z siatki. System ten obejmuje także inne elementy mocujące, które zabezpieczają na przykład torby ustawione przy bocznych ścianach.

Kokpit: Istotne elementy obsługowe, jak na przykład przełącznik świateł i sterowanie klimatyzacji znajdują się w prawie identycznych pozycjach, lecz teraz są znacznie lepiej widoczne i łatwiejsze w obsłudze. Cała architektura kokpitu wykazuje wyraźny poziomy podział, między górną a dolną częścią znajduje się precyzyjnie wykończona listwa dekoracyjna.

Konsola środkowa: Cały zespół obsługowy systemów audio, video i nawigacji oraz sterowanie klimatyzacją (Climatic lub Climatronic) znalazł się znacznie wyżej. W efekcie wszystkie elementy można łatwiej ogarnąć wzrokiem i obsługiwać. W przypadku systemów nawigacji (RNS 315 i RNS 510) oraz najbardziej rozbudowanego systemu audio (RCD 510) jako wyświetlacz zastosowany został ekran dotykowy. Poniżej wyświetlacza znajduje się przełącznik świateł awaryjnych. Na najniższym poziomie konsoli środkowej znalazła swoje miejsce kolejna listwa przycisków rzadziej obsługiwanych funkcji, takich jak tymczasowa dezaktywacja ESP lub Park Assist. Bezpośrednio przed dźwignią zmiany biegów na tunelu środkowym umieszczony może być przycisk uruchamiania silnika. Między siedzeniami, znajduje się „dźwignia hamulca ręcznego” – mały przełącznik seryjnego hamulca postojowego aktywowanego elektronicznie.

Wyposażenie dodatkowe:Dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi, oferowanymi dla Sharana, jest na przykład nowy Light Assist (automatyczne sterowanie światłami drogowymi), elektrycznie otwierane i zamykane rozsuwane drzwi i tylna pokrywa, nowa generacja systemu Park Assist (umożliwia parkowanie w lukach dłuższych od samochodu o zaledwie 0,8 metra, także na krawężniku, między drzewami oraz na miejscach prostopadłych do kierunku jazdy), system nagłośnieniowy Dynaudio o mocy 300 W oraz system zamykania i uruchamiania Keyless Access. Miłośnicy przyczep kampingowych, koni i łodzi z pewnością będą zadowoleni z nowego składanego hak holowniczego. Nie ulega wątpliwości, że Sharan pod wieloma względami wykracza poza granice typowe dla swojej klasy.

 

źródło: Volkswagen