Volkswagen Jetta I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w świat klasycznej motoryzacji i odkryj Volkswagen Jetta I, ikonę niemieckiego inżynierii, która od lat przyciąga spojrzenia miłośników czterech kółek. Czy to przez jej bezkompromisowe parametry techniczne, przemyślane wymiary, czy wydajne jednostki napędowe – ten model wciąż budzi zainteresowanie. Od spalania po pojemność, Jetta I zaskakuje funkcjonalnością, a opinie użytkowników i atrakcyjne ceny tylko potwierdzają jej ponadczasowy charakter. Przygotuj się na podróż w czasie, która przybliży Ci wszystkie aspekty tego motoryzacyjnego klasyka.

Dane techniczne i wymiary Volkswagen Jetta I

Volkswagen Jetta I to model, który zasłynął przede wszystkim dzięki swoim imponującym danym technicznym. Jego konstrukcja oparta była na platformie A1, która gwarantowała niezwykłą solidność i bezawaryjność. Silnik o pojemności 1.1 litra, generujący 50 KM mocy, sprawiał, że Jetta I była w stanie osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 140 km/h, co na tamte czasy było wynikiem godnym podziwu.

Wymiary Volkswagen Jetta I również były adekwatne do wymagań stawianych samochodom klasy średniej w latach 80. Długość pojazdu wynosiła 420 centymetrów, szerokość 165 centymetrów, a wysokość – 141 centymetrów. Takie proporcje zapewniały komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerom, gwarantując jednocześnie łatwość manewrowania.

Wnętrze Volkswagen Jetta I było przestronne i ergonomiczne. Rozstaw osi wynoszący 247 centymetrów umożliwiał swobodne rozmieszczenie pięciu pasażerów w kabinie. Pojemność bagażnika wynosiła 377 litrów, co czyniło Jettę I jednym z liderów w swojej klasie pod względem przestrzeni na bagaż.

Podsumowując, Volkswagen Jetta I to samochód, który dzięki swoim danym technicznym i wymiaram zasługuje na miano motoryzacyjnej ikony. Jego solidność, wydajność i przemyślane proporcje są dowodem na to, że niemiecka inżynieria potrafi tworzyć produkty zarówno funkcjonalne, jak i estetycznie atrakcyjne.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Volkswagen Jetta I był dostępny w dwóch wariantach silnikowych, co pozwalało na dostosowanie wyboru do indywidualnych preferencji kierowcy. Pierwszym z nich był wcześniej wspomniany silnik o pojemności 1.1 litra i mocy 50 KM, który zapewniał solidną wydajność i osiągi na poziomie 140 km/h.

Drugą opcją był silnik o pojemności 1.5 litra i mocy 70 KM. Ta jednostka napędowa pozwalała na osiągnięcie prędkości maksymalnej 160 km/h, co było wynikiem imponującym w kontekście tamtych czasów. Silnik ten charakteryzował się również większą elastycznością i lepszym przyspieszeniem, co przekładało się na komfort jazdy.

Oba silniki charakteryzowały się niskim spalaniem w stosunku do konkurencji, co czyniło Volkswagen Jetta I ekonomicznym wyborem. Średnie spalanie dla silnika 1.1 litra wynosiło około 6 litrów na 100 km, natomiast dla jednostki 1.5 litra – około 7 litrów na 100 km w cyklu mieszanym.

Podsumowując, dostępne silniki w Volkswagen Jetta I oferowały kierowcom różne opcje wyboru, zależnie od ich potrzeb i stylu jazdy. Zarówno jednostka 1.1 litra, jak i 1.5 litra, były solidne, wydajne i ekonomiczne, co tylko potwierdzało reputację Jetty I jako modelu godnego uwagi.

Średnie spalanie i pojemność baku

Niezwykle istotnym aspektem przemawiającym na korzyść Volkswagen Jetta I jest jej ekonomiczność. Średnie spalanie, zarówno dla silnika o pojemności 1.1 litra, jak i dla jednostki 1.5 litra, plasuje się na poziomie 6-7 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Oznacza to, że Jetta I jest samochodem, który oferuje nie tylko solidne osiągi, ale także niskie koszty eksploatacji.

Pojemność baku w Volkswagen Jetta I wynosi 50 litrów, co zapewnia długą, nieprzerwaną jazdę, nawet na długich trasach. Dzięki temu, nie musisz martwić się o częste postoje na stacjach benzynowych. Tak duża pojemność baku w połączeniu z niskim spalaniem gwarantuje komfort podróży na długie dystanse.

W kontekście spalania warto zaznaczyć, że Volkswagen Jetta I był jednym z najbardziej ekonomicznych samochodów swojego czasu. Niemieccy inżynierowie zadbali o to, aby samochód nie tylko oferował imponujące osiągi, ale był również przyjazny dla portfela. To właśnie takie cechy sprawiają, że Jetta I do dzisiaj jest ceniona przez miłośników motoryzacji.

Podsumowując, Volkswagen Jetta I to samochód, który łączy w sobie wydajność i ekonomię. Zarówno średnie spalanie, jak i pojemność baku, są dowodem na to, że ten model został zaprojektowany z myślą o komforcie i ekonomicznej jazdy. To właśnie takie cechy przyczyniły się do jego niezwykłej popularności i pozycji wśród klasyków motoryzacji.

Orientacyjne ceny Volkswagen Jetta I na rynku wtórnym

Wartość rynkowa Volkswagen Jetta I na rynku wtórnym jest zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak stan techniczny, rok produkcji czy wyposażenie. Mimo upływu lat, dobrze zachowane egzemplarze mogą osiągać ceny znacznie przekraczające średnią wartość modeli z tego okresu, potwierdzając tym samym status tego klasycznego auta.

Przykładowe ceny Volkswagen Jetta I mogą wahać się od kilku tysięcy złotych za modele wymagające drobnych poprawek lakierniczych lub mechanicznych, do kwot rzędu kilkunastu tysięcy złotych za egzemplarze w idealnym stanie kolekcjonerskim. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na historię pojazdu oraz dostępność oryginalnych części.

Zainteresowanie klasycznymi modelami, takimi jak Volkswagen Jetta I, nie słabnie, co wpływa na stabilność cen na rynku wtórnym. Miłośnicy motoryzacji chętnie inwestują w takie pojazdy, doceniając ich wartość historyczną i potencjał wzrostu wartości. To czyni Jettę I atrakcyjnym obiektem dla kolekcjonerów i entuzjastów klasycznych aut.

Opinie użytkowników i ekspertów o Volkswagen Jetta I

Opinie użytkowników Volkswagen Jetta I często podkreślają jej niezawodność i klasyczny design, który mimo upływu lat, nadal cieszy oko. Wspominane są również kompaktowe wymiary, które ułatwiają parkowanie w ciasnych miejskich warunkach, a także przestronne wnętrze, gwarantujące komfort podczas podróży.

Ekspertyzy motoryzacyjne zwracają uwagę na solidność konstrukcji Volkswagen Jetta I, która przekłada się na długowieczność tego modelu. Zauważalna jest także jej ekonomia użytkowania, co jest istotne zwłaszcza w kontekście rosnących cen paliw i kosztów eksploatacji samochodów.

Wśród opinii o Volkswagen Jetta I nie brakuje głosów chwalących jej osiągi. Mimo że nie jest to samochód sportowy, jego wydajne silniki zapewniają satysfakcjonującą dynamikę, co jest szczególnie doceniane przez użytkowników oczekujących stabilności i pewności jazdy.

Użytkownicy chwalą także łatwość w utrzymaniu Volkswagen Jetta I, podkreślając dostępność części zamiennych i niskie koszty napraw. Jest to istotne zarówno dla osób, które posiadają Jettę I jako codzienny środek transportu, jak i dla pasjonatów motoryzacji, dla których dbałość o stan techniczny klasycznego auta jest priorytetem.

Podsumowanie

Volkswagen Jetta I to bez wątpienia samochód, który zasługuje na uwagę każdego miłośnika motoryzacji. Jego niezawodność, klasyczne linie i ekonomiczne silniki tworzą wyjątkową kombinację, którą ceniono w przeszłości i która wciąż budzi podziw. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją lub po prostu szukasz solidnego i stylowego auta z duszą, Jetta I może być idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i charakterystyki tego modelu, a także do rozmów z innymi entuzjastami i ekspertami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Niech każdy kilometr przejechany Volkswagenem Jetta I będzie podróżą w czasie i niezapomnianym doświadczeniem.

źródło: Volkswagen