Toyota Carina I — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odważna sylwetka, która przyciąga wzrok na ulicy i techniczne rozwiązania, które zrewolucjonizowały rynek motoryzacyjny lat 70. i 80. – tak w skrócie można opisać Toyotę Carina I. Ten samochód to nie tylko część historii motoryzacji, ale także niezawodny partner na drodze, który do dziś budzi sentyment wśród miłośników czterech kółek. Zanurzmy się w świat danych technicznych, wymiarów, silników i opinii, aby lepiej zrozumieć, dlaczego Toyota Carina I do dziś pozostaje w pamięci wielu kierowców.

Dane techniczne i wymiary modelu Toyota Carina I

Dane techniczne Toyota Carina I świadczą o innowacyjności marki w tamtych czasach. Pierwsza generacja Cariny, produkowana w latach 1970-1977, była dostępna jako 2-drzwiowe coupé, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Wszystkie wersje napędzały silniki benzynowe o pojemnościach od 1.4 do 2.0 litra, co sprzyjało ekonomicznej eksploatacji.

Jeśli chodzi o wymiary, Toyota Carina I nie była dużym samochodem według dzisiejszych standardów, ale w swoim czasie była postrzegana jako model średniej wielkości. Długość pojazdu wynosiła 4,3 metra, szerokość nie przekraczała 1,6 metra, a wysokość mieściła się w granicach 1,4 metra. Takie proporcje gwarantowały stabilność na drodze i komfort jazdy.

Toyota Carina I posiadała także zaskakująco przestronny bagażnik. Dla modelu sedan jego pojemność wynosiła 400 litrów, natomiast dla wersji kombi – nawet 500 litrów. Biorąc pod uwagę, że były to lata 70., tak duża pojemność bagażnika była rzadkością i świadczyła o praktycznym podejściu projektantów Toyoty do konstrukcji pojazdu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Toyota Carina I była dostępna z różnymi wersjami silników, co uczyniło ją atrakcyjnym wyborem dla różnych grup kierowców. Najmniejszym dostępnym silnikiem był 1.4-litrowy motor generujący 86 KM mocy, który oferował dobrą równowagę między osiągami a ekonomią paliwa.

Silnik o pojemności 1.6 litra, dostarczający 97 KM mocy, stanowił kolejną opcję dla tych, którzy szukali nieco większej mocy. Najbardziej wymagający kierowcy mogli zdecydować się na najsilniejszy 2.0-litrowy silnik, generujący imponujące 114 KM, co w tamtych czasach było osiągiem godnym uwagi.

Wszystkie silniki Toyota Carina I były silnikami benzynowymi, co w tamtym czasie było standardem. Każdy z oferowanych silników został sprzężony z 4-biegową manualną skrzynią biegów, co zapewniało płynną i responsywną jazdę.

Charakterystyczną cechą silników Toyoty było ich niezawodne działanie. Toyota Carina I zasłynęła z trwałości swoich silników, które były uważane za niezawodne i długowieczne, co przyczyniło się do jej reputacji samochodu, który jest w stanie wytrzymać próbę czasu.

Średnie spalanie i pojemność zbiornika paliwa

Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie spalanie, Toyota Carina I plasuje się na bardzo atrakcyjnej pozycji. Silnik o pojemności 1.4 litra zużywał średnio około 7,5 litra paliwa na 100 km. Natomiast wersje 1.6-litrowa i 2.0-litrowa zużywały odpowiednio około 8 i 9 litrów na 100 km. Te wartości były bardzo konkurencyjne na tle innych samochodów tego samego okresu, co przyczyniło się do popularności Cariny I.

Pojemność zbiornika paliwa w Toyota Carina I wynosiła 50 litrów. W połączeniu z ekonomicznym zużyciem paliwa, zapewniało to duży zasięg między tankowaniami. Było to kolejne rozwiązanie, które ułatwiało codzienną eksploatację tego modelu, a jednocześnie przyczyniało się do jego popularności wśród kierowców ceniących nie tylko styl i wydajność, ale także praktyczność.

Ceny na rynku wtórnym i nowym

Na rynku wtórnym ceny Toyota Carina I mogą znacząco się wahać, zależnie od stanu technicznego pojazdu, jego historii serwisowej oraz przebiegu. Ze względu na swój wiek i status kultowego samochodu, model ten jest poszukiwany przez kolekcjonerów i miłośników klasyków, co może podnosić jego wartość na rynku wtórnym.

Mimo że Toyota Carina I nie jest już produkowana, jej ceny wśród entuzjastów motoryzacji mogą być porównywalne z kosztami nabycia nowszych, ale mniej kultowych pojazdów. Rzadkość zachowanych egzemplarzy w dobrym stanie sprawia, że stają się one obiektami pożądania, co bezpośrednio wpływa na ich ceny na rynku wtórnym.

Wartość Toyota Carina I na rynku nowym była niegdyś adekwatna do oferowanych możliwości oraz technologii, które w tamtych czasach były na bardzo wysokim poziomie. Obecnie, na rynku wtórnym, ceny są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, jednak dobrze utrzymane modele mogą osiągać ceny zbliżone do niektórych współczesnych samochodów średniej klasy.

Opinie użytkowników i ekspertów o Toyota Carina I

Opinie użytkowników na temat Toyota Carina I często podkreślają jej niezawodność i trwałość, co w tamtych latach było równoznaczne z wysoką jakością wykonania. Właściciele doceniają także klasyczny design oraz prostotę obsługi, co sprawia, że nawet po latach, Carina I jest chętnie polecana jako wybór dla osób poszukujących solidnego i sprawdzonego samochodu.

Eksperci branży motoryzacyjnej również nie szczędzą pochwał dla Toyota Carina I, zwracając uwagę na jej znaczący wkład w rozwój technologii motoryzacyjnych lat 70. i 80. Do dzisiaj kultowa Carina I jest uznawana za symbol inżynieryjnej myśli Toyoty, łączący niezawodność, funkcjonalność i ekonomiczne spalanie.

Podsumowanie

Toyota Carina I to niewątpliwie ikona motoryzacji, która zachwyca swoją historią i technicznym dziedzictwem. Jej niezawodność, ekonomiczne spalanie i praktyczność sprawiają, że nawet po latach pozostaje ceniona przez entuzjastów i kolekcjonerów. Jeśli zainteresował Cię ten klasyczny model, zachęcamy do dalszego zgłębiania jego historii oraz poszukiwania egzemplarzy, które mogą stać się nie tylko środkiem transportu, ale prawdziwą motoryzacyjną perełką w Twojej kolekcji. Odkryj więcej o Toyocie Carina I i pozwól sobie na sentymentalną podróż do lat, kiedy motoryzacja miała zupełnie inny wymiar.