Toyota Camry I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W pełni zasługująca na miano klasycznego wyznacznika niezawodności i komfortu, Toyota Camry I zdobyła serca kierowców na całym świecie. Zanurz się w świecie technicznych detali, które przyczyniły się do sukcesu tej japońskiej ikony motoryzacji. Odkryj, jakie wymiary i silniki kryją się pod elegancką karoserią, ile naprawdę pali ten model i jakie opinie wyrobił sobie wśród użytkowników. Przygotuj się na fascynującą podróż przez historię motoryzacji z legendarną Toyotą Camry I jako przewodnikiem.

Dane techniczne i wymiary Toyota Camry I

Pierwsza generacja Toyota Camry I została zaprezentowana w 1982 roku. Jej techniczne dane do dziś robią wrażenie. Najważniejszymi cechami tego modelu są niezawodność, wygoda i osiągi. Z silnikiem o pojemności 1.8, 2.0 lub 2.5 litra, jest zdolny do generowania mocy od 86 do 160 koni mechanicznych, co gwarantuje płynną jazdę i odpowiednią dynamikę.

Jeżeli chodzi o wymiary, Toyota Camry I jest samochodem klasy średniej. Długość tego modelu wynosi 4570 mm, szerokość 1735 mm, a wysokość 1395 mm. Proporcje te zapewniają przestronne wnętrze i komfort podróży, a jednocześnie umożliwiają łatwe manewrowanie i parkowanie.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Zakres silników dostępnych w modelu Toyota Camry I jest szeroki i różnorodny. Wśród nich znajduje się 1.8-litrowy silnik benzynowy o mocy 86 KM, 2.0-litrowy silnik o mocy 92 KM, inny 2.0-litrowy silnik oferujący moc 125 KM, oraz najmocniejszy w ofercie – 2.5-litrowy silnik o mocy 160 KM. Wybór odpowiedniego silnika zależy od indywidualnych preferencji kierowcy – czy poszukuje ekonomicznego rozwiązania, czy pragnie większej mocy i dynamicznej jazdy.

Wszystkie silniki modelu Toyota Camry I wyposażone są w technologię DOHC, co oznacza podwójne wałki rozrządu w głowicy. Dzięki temu samochód jest bardziej efektywny, a jego jazda płynniejsza. Silniki te są również znane ze swojej niezawodności i trwałości, co potwierdzają opinie użytkowników na całym świecie.

Spalanie i pojemność baku w Toyota Camry I

Spalanie paliwa to jeden z kluczowych aspektów wpływających na ekonomiczność jazdy samochodem. Toyota Camry I cieszy się uznaniem kierowców jako model wyjątkowo oszczędny. Średnie spalanie na 100 km w cyklu miejskim, w zależności od silnika, wynosi od 8 do 12 litrów, natomiast w cyklu pozamiejskim spalanie spada do 5-7 litrów. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących samochodu, który jest równie ekonomiczny, co komfortowy.

Toyota Camry I dysponuje również pojemnym bakem paliwa, co przekłada się na zwiększenie zasięgu pojazdu. Pojemność baku wynosi aż 70 litrów, co jest imponującym wynikiem, szczególnie w porównaniu do innych samochodów tej samej klasy. Dzięki temu, jazda na długie dystanse nie wymaga częstych postojów na stacjach benzynowych.

W połączeniu z oszczędnym spalaniem, duży zasięg Toyota Camry I czyni z niej idealny samochód zarówno do codziennego użytku, jak i do długich podróży. Nie jest więc zaskoczeniem, że model ten zyskał tak dużą popularność i pozytywne opinie wśród kierowców na całym świecie.

Orientacyjne ceny Toyota Camry I na rynku wtórnym

Znalezienie Toyota Camry I na rynku wtórnym może być wyzwaniem, ale dla miłośników motoryzacji jest to poszukiwanie warte swojego czasu. Orientacyjne ceny tego kultowego modelu z lat 80-tych mogą się wahać w zależności od stanu technicznego, przebiegu oraz historii serwisowej, co sprawia, że każda oferta jest unikalna. Nabywcy mogą spodziewać się cen zaczynających się od kilku tysięcy złotych za egzemplarze wymagające większej uwagi, aż po kwoty znacznie wyższe za dobrze zachowane, kolekcjonerskie wersje.

Wartość Toyota Camry I na rynku wtórnym jest również kształtowana przez sentyment do klasyki i niezawodności, jaką ta seria oferuje. Zainteresowanie klasycznymi modelami Toyoty stale rośnie, co może wpływać na stopniowy wzrost cen. Pomimo upływu lat, Camry I nadal jest postrzegana jako inwestycja w trwałość i styl retro, co przyciąga zarówno fanów motoryzacji, jak i praktycznych użytkowników szukających niezawodnego samochodu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Toyota Camry I

Opinie użytkowników Toyota Camry I często podkreślają jej niezawodność i niskie koszty utrzymania. Właściciele chwalą ten model za jego trwałość i odporność na korozję, co jest szczególnie istotne w klimacie, w którym warunki drogowe bywają trudne. Wspominają również o komforcie jazdy i przestronnym wnętrzu, które nawet po latach nie traci na funkcjonalności.

Eksperci motoryzacyjni często wskazują Toyota Camry I jako przykład samochodu, który był przełomem w swojej kategorii. Oceniając ten model, zwracają uwagę na jego solidną konstrukcję i łatwość w naprawach, co jest cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowania przy samochodach. Ten samochód jest często rekomendowany jako dobry wybór dla osób ceniących sobie spokojny i bezproblemowy styl jazdy.

Wśród opinii zarówno użytkowników, jak i ekspertów, często powraca temat ekonomiczności Toyota Camry I. Kierowcy doceniają jej niskie spalanie i dużą pojemność baku, które razem tworzą idealne warunki dla długich i ekonomicznych podróży. Dzięki tym cechom, Camry I zdobywa uznanie jako samochód zarówno do codziennego użytku, jak i na dłuższe trasy.

Podsumowanie

Toyota Camry I to bez wątpienia model, który zasługuje na uwagę zarówno miłośników klasycznej motoryzacji, jak i tych, którzy poszukują niezawodnego samochodu z duszą. Jej techniczne parametry, ekonomiczne spalanie i przestronne wnętrze sprawiają, że jest to pojazd, który nawet po latach wciąż imponuje swoją funkcjonalnością. Jeśli więc cenisz sobie samochody, które przetrwały próbę czasu i nadal zachwycają swoją jakością, Toyota Camry I może okazać się doskonałym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i dziedzictwa tej kultowej serii, która nieustannie budzi podziw i inspiruje kolejne pokolenia miłośników motoryzacji.

foto: Toyota