Opel Vectra B — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przejechała tysiące kilometrów po europejskich drogach, zdobywając uznanie kierowców ceniących sobie niezawodność i komfort jazdy. Opel Vectra B, bo o nim mowa, to motoryzacyjny klasyk, który nawet po latach nie traci na popularności. Zanurzmy się w świat danych technicznych, wymiarów i silników, które kryją się pod jego ponadczasową karoserią. Odkryjmy razem, jakie są realne spalanie i pojemność tego modelu, a także jak kształtują się jego ceny i co na jego temat sądzą użytkownicy.

Dane techniczne i wymiary Opel Vectra B

Opel Vectra B to model, który zasłynął przede wszystkim ze swojej przestronności. Zarówno wersja sedan, jak i kombi oferują pasażerom komfortową przestrzeń oraz dużą pojemność bagażnika. Wymiary tego modelu wynoszą odpowiednio 4,52 m długości, 1,71 m szerokości i 1,42 m wysokości dla wersji sedan. Natomiast wersja kombi jest nieco dłuższa i wyższa, osiągając 4,64 m długości i 1,50 m wysokości. Dzięki tym parametrom, Opel Vectra B stanowi idealny wybór dla osób, które cenią sobie przestronne i funkcjonalne auta.

Pod względem technicznym Opel Vectra B wyposażony jest w różnorodne silniki, zarówno benzynowe, jak i diesla. Wśród benzynówek znajdziemy jednostki o pojemnościach od 1.6 do 2.5 litra, generujące moc od 75 do 170 KM. Natomiast wśród diesli mamy do wyboru silniki o pojemnościach 2.0 i 2.2 litra, generujące moc od 82 do 125 KM. Ta różnorodność sprawia, że każdy kierowca może dopasować model do swoich potrzeb i oczekiwań.

Co więcej, ważnym elementem specyfikacji technicznej jest także zawieszenie Opel Vectra B. Model ten wyposażony jest w niezależne, wielowahaczowe zawieszenie przednie i tylne. Gwarantuje ono stabilność jazdy i komfort zarówno na drogach asfaltowych, jak i tych mniej utwardzonych. Warto dodać, że zawieszenie to jest jednym z elementów, które były chwalone przez użytkowników i ekspertów motoryzacyjnych.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Wśród dostępnych silników benzynowych dla Opel Vectra B, najmniejszym i najoszczędniejszym jest jednostka o pojemności 1.6 litra. Generuje ona 75 KM mocy, co jest wystarczające dla codziennych, miejskich tras. Z kolei największym i najmocniejszym silnikiem benzynowym jest jednostka 2.5 V6, która dzięki swoim 170 koniom mechanicznym zapewnia doskonałe osiągi na drodze.

Jeśli chodzi o silniki diesla, Opel Vectra B oferuje dwie opcje. Pierwszą z nich jest jednostka o pojemności 2.0 litra, generująca moc 82 KM. Drugą opcją jest silnik o pojemności 2.2 litra, który generuje moc 125 KM. Oba te silniki są wytrzymałe i ekonomiczne, co czyni je dobrym wyborem dla osób, które dużo czasu spędzają na trasie.

W przypadku Opel Vectra B, kierowcy mają do wyboru także silniki z instalacją LPG. To rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji auta, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych osiągów. Warto jednak pamiętać, że montaż instalacji gazowej powinien być wykonany przez specjalistę, aby nie narazić na szwank bezpieczeństwa i niezawodności auta.

Niezależnie od wyboru silnika, Opel Vectra B zawsze gwarantuje komfortową jazdę. Zarówno jednostki benzynowe, jak i diesla są dobrze zbalansowane i zapewniają płynne przyspieszenie. Wszystko to sprawia, że Opel Vectra B to model, który zadowoli każdego kierowcę, niezależnie od jego preferencji i oczekiwań.

Spalanie i pojemność silnika

Jeśli chodzi o spalanie, Opel Vectra B wypada bardzo korzystnie. Wersje z silnikami benzynowymi o pojemności 1.6 i 2.0 charakteryzują się średnim spalaniem na poziomie od 7 do 9 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Natomiast wersje wyposażone w silniki Diesla mogą pochwalić się jeszcze lepszymi wynikami, spalając średnio od 5 do 7 litrów na 100 km.

Jeśli chodzi o pojemność silników, Opel Vectra B oferuje szeroki wybór. Najmniejsza dostępna jednostka benzynowa ma pojemność 1.6 litra, a największa – 2.5 litra. W przypadku silników Diesla, do dyspozycji są jednostki o pojemnościach 2.0 i 2.2 litra.

Warto podkreślić, że pojemność silnika ma bezpośredni wpływ na osiągi samochodu i jego spalanie. Dlatego wybór między mniejszym a większym silnikiem to często kompromis między oszczędnością a dynamiką jazdy. W przypadku Opel Vectra B, dzięki różnorodności dostępnych jednostek, każdy kierowca może znaleźć opcję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań.

Ceny nowych i używanych modeli Opel Vectra B

Na rynku wtórnym ceny używanych modeli Opel Vectra B są atrakcyjne i w dużej mierze zależą od stanu technicznego pojazdu, roku produkcji oraz wyposażenia. Za dobrze utrzymane egzemplarze z początku lat 2000 można zapłacić od około 4 000 do 10 000 zł, co czyni je cenowo przystępnymi dla szerokiego grona odbiorców.

W przypadku zakupu nowych modeli Opel Vectra B w okresie ich produkcji, ceny wahały się w zależności od wersji wyposażenia i silnika. Obecnie, jako pojazdy zabytkowe lub kolekcjonerskie, mogą osiągać różne wartości, które zawsze należy ustalać indywidualnie w kontekście konkretnego egzemplarza.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Vectra B

Opinie użytkowników Opel Vectra B często podkreślają jej niezawodność i przestronność. Wielu właścicieli docenia fakt, że nawet po wielu latach użytkowania, ten pojazd rzadko zawodzi i jest stosunkowo tani w utrzymaniu. To czyni go idealnym wyborem dla osób szukających używanego auta w rozsądnej cenie.

Ekspertów motoryzacyjnych przekonuje zrównoważony stosunek jakości do ceny, oferowany przez Vectrę B. Mimo że ten model nie jest już produkowany, to nadal można liczyć na łatwy dostęp do części zamiennych. To znacząco obniża koszty ewentualnych napraw i konserwacji.

Wśród użytkowników Opel Vectra B zdobył sobie miano „”solidnego kompana na drodze””. Kierowcy cenią sobie komfort jazdy zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas dłuższych podróży. Wielu z nich podkreśla także, że dzięki szerokiej gamie silników, ten model potrafi zaoferować satysfakcjonujące osiągi przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego spalania.

Krytyczne głosy odnoszące się do modelu Opel Vectra B zazwyczaj dotyczą niektórych egzemplarzy, które mogą wymagać częstszych interwencji serwisowych, szczególnie w przypadku starszych roczników. Niemniej jednak, większość opinii pozostaje pozytywna, a ten samochód jest rekomendowany jako godny zaufania wybór na rynku wtórnym.

Podsumowanie

Opel Vectra B to samochód, który pomimo upływu lat wciąż cieszy się uznaniem miłośników motoryzacji. Z racji swoich wszechstronnych możliwości, zarówno pod względem technicznym, jak i komfortowym, stanowi atrakcyjną propozycję na rynku wtórnym. Jeśli poszukujesz niezawodnego auta, które sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i długich trasach, Vectra B może być doskonałym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu, poznawania opinii innych użytkowników i być może dołączenia do grona zadowolonych posiadaczy tego kultowego modelu Opla. Odkryj, jak wiele radości z jazdy może dostarczyć ten samochód, i pozwól sobie na kawałek motoryzacyjnej historii w Twoim garażu.