Opel Rekord D — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W pełnym nostalgii powrocie do ery motoryzacyjnych klasyków, Opel Rekord D jawi się jako ikona swoich czasów, przyciągająca wzrok subtelnymi liniami i solidnym wykonaniem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie sekrety kryją pod swoimi maskami te niemieckie perły? W naszym artykule odkryjemy techniczne detale, które definiują ten model – od wymiarów, przez rodzaje silników, aż po spalanie i pojemność. Przyjrzymy się również aktualnym cenom i opiniiom, które pomogą zrozumieć, dlaczego Opel Rekord D wciąż budzi podziw i zainteresowanie wśród miłośników motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Opel Rekord D

Opel Rekord D, produkowany od 1971 do 1978 roku, to pojazd o imponujących wymiarach, które wyróżniały go na tle innych modeli tamtych lat. Wymiary tego modelu wynosiły: długość 4580 mm, szerokość 1720 mm i wysokość 1440 mm, co sprawiało, że był to jeden z większych samochodów dostępnych na rynku. Masa własna samochodu wynosiła około 1070 kg, co również przyczyniało się do jego rozpoznawalności.

Pod maską Opel Rekord D znajdowały się silniki o różnej pojemności – od 1.7 do 2.8 litra. Wszystkie jednostki były rzędowymi silnikami czterocylindrowymi, a najmocniejsza wersja osiągała moc do 140 koni mechanicznych. W ofercie znalazły się także wersje z silnikami diesla.

Opel Rekord D był dostępny w kilku wersjach nadwoziowych – dwudrzwiowy i czterodrzwiowy sedan, pięciodrzwiowe kombi oraz trzydrzwiowe coupé. Przestrzeń bagażowa w zależności od wersji wynosiła od 500 do 1530 litrów, co w połączeniu z przestronnym wnętrzem czyniło go idealnym samochodem dla rodzin.

Modele te były wyposażone w manualną skrzynię biegów o 4 lub 5 przełożeniach. W niektórych wersjach dostępna była także automatyczna skrzynia biegów. Prędkość maksymalna w zależności od wersji silnikowej wynosiła od 145 do 185 km/h, co dla tamtych czasów było wynikiem naprawdę imponującym.

Opis dostępnych silników i ich specyfikacje

Silniki napędzające Opel Rekord D cechowały się różnorodnością i niezawodnością. Podstawowa jednostka o pojemności 1.7 litra oferowała moc 60 koni mechanicznych, co pozwalało samochodowi osiągnąć prędkość 145 km/h. To rozwiązanie cieszyło się szczególnym uznaniem wśród osób ceniących ekonomiczność i komfort jazdy.

Mocniejsza opcja silnikowa to jednostka o pojemności 1.9 litra, która generowała moc 97 koni mechanicznych. Ten silnik umożliwiał osiągnięcie prędkości 170 km/h, co dla tamtych czasów było wynikiem naprawdę imponującym. Był to popularny wybór wśród osób, które ceniły sobie sportowy charakter jazdy.

Flagowym silnikiem w ofercie Opel Rekord D była jednostka o pojemności 2.8 litra, generująca moc do 140 koni mechanicznych. Ten silnik gwarantował nie tylko dynamiczną jazdę, ale również komfort podczas długich tras. Dzięki niemu, samochód mógł rozpędzić się do prędkości 185 km/h.

Warto również wspomnieć o silnikach diesla, które znalazły się w ofercie Opel Rekord D. Te jednostki, o pojemności 2.1 litra, generowały moc 60 koni mechanicznych. Były one idealne dla osób, które ceniły sobie ekonomiczność i długą żywotność silników.

Spalanie i pojemność baku w Opel Rekord D

Wielu miłośników tego modelu z pewnością zapyta o spalanie Opel Rekord D. Jak na tamte czasy, ten samochód był dość ekonomiczny. W zależności od wersji silnikowej, spalanie w cyklu mieszanym wynosiło od 8 do 12 litrów na 100 km. Najbardziej ekonomiczne były oczywiście wersje z silnikami diesla.

Jeśli chodzi o pojemność baku, Opel Rekord D mógł pochwalić się naprawdę sporym zbiornikiem paliwa. W zależności od wersji, pojemność baku wynosiła od 55 do 70 litrów. Oznaczało to, że na pełnym baku można było przejechać nawet do 700 km, co czyniło go idealnym samochodem na długie trasy.

Opel Rekord D, mimo swojego wieku, nadal jest ceniony za swoje właściwości ekonomiczne. Zarówno spalanie, jak i pojemność baku, były na tyle optymalne, że model ten jest do dziś chętnie wybierany przez miłośników klasyki, ceniących sobie nie tylko styl, ale także praktyczność.

Orientacyjne ceny Opel Rekord D na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym, orientacyjne ceny Opel Rekord D mogą być dość zróżnicowane, zależne od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rok produkcji czy wyposażenie. Mimo że model ten ma już swoje lata, wciąż cieszy się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i miłośników motoryzacji, co może wpływać na utrzymanie cen na stosunkowo wysokim poziomie.

Przeglądając ogłoszenia sprzedaży, można zauważyć, że dobrze zachowane egzemplarze Opel Rekord D mogą osiągnąć ceny oscylujące wokół kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że modele wymagające większych napraw lub renowacji mogą być dostępne na rynku wtórnym za znacznie niższe kwoty.

Zainteresowanie rynkiem pojazdów zabytkowych sprawia, że ceny modeli Opel Rekord D w wersjach coupe czy kombi, szczególnie tych z oryginalnym wyposażeniem lub po pełnej renowacji, mogą być wyższe. Unikalność i stan zachowania to kluczowe aspekty, które mogą podnieść wartość tych klasycznych pojazdów.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Rekord D

Opel Rekord D, mimo upływu lat, nadal zbiera pozytywne opinie od użytkowników. Cenią oni sobie klasyczny design i niezawodność niemieckiej inżynierii. Wielu z nich podkreśla, że ten samochód, mimo swojego wieku, nadal zapewnia komfortową jazdę i jest w stanie sprostać wymaganiom współczesnych dróg.

Eksperci motoryzacji często wyróżniają Opel Rekord D za jego solidne wykonanie i trwałość. Podkreślają, że jest to model, który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy, zarówno pod względem oferowanych rozwiązań technicznych, jak i ogólnej jakości wykonania.

Wśród miłośników samochodów zabytkowych, Opel Rekord D cieszy się uznaniem za łatwość w konserwacji i dostępność części zamiennych. To jest niezmiernie ważne dla utrzymania klasycznego pojazdu w dobrym stanie technicznym. To sprawia, że model ten jest częstym wyborem wśród entuzjastów odrestaurowanych pojazdów.

Podsumowanie

Opel Rekord D to bez wątpienia samochód z duszą, który nadal przyciąga uwagę swoją klasyczną estetyką i solidnymi osiągami. Jego techniczne parametry, takie jak wymiary, rodzaje silników, spalanie czy pojemność baku, świadczą o tym, że był to pojazd wyprzedzający swoją epokę. Ceny na rynku wtórnym odzwierciedlają zarówno sentyment do marki, jak i realną wartość użytkową tych pojazdów. Jeśli jesteś miłośnikiem motoryzacji lub po prostu cenisz sobie niezawodność i styl retro, Opel Rekord D może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania świata klasycznych aut i odkrywania historii, która stoi za tym i innymi modelami z dawnych lat.