Opel Kadett C – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Świat motoryzacji obfituje w modele, które na stałe zapisały się w annałach historii. Jednym z nich jest bez wątpienia Opel Kadett C, który łączy w sobie ponadczasowy design z solidną niemiecką mechaniką. Czy jesteś ciekaw, jak prezentują się jego dane techniczne, jakie wymiary ma ta kultowa maszyna, a także jakie silniki napędzały ten model przez lata? Zapnij pasy, bo właśnie ruszamy w podróż po świecie opinii, spalania i cen tego klasycznego samochodu!

Dane techniczne i wymiary Opel Kadett C

Pierwszym aspektem, który powinniśmy rozważyć, są dane techniczne Opel Kadett C. Ten model, wprowadzony na rynek w 1973 roku, oferował różne warianty silnikowe, począwszy od 1,0 l do 2,0 l. W zależności od wybranego silnika, moc pojazdu mogła oscylować w granicach od skromnych 40 KM do imponujących 110 KM, co dla tamtych czasów było wynikiem godnym uwagi.

Wymiary Opel Kadett C również przyciągają uwagę. Jego długość wynosiła 3970 mm, szerokość 1580 mm, a wysokość 1380 mm. Rozstaw osi wynosił 2450 mm, co zapewniało stabilność jazdy nawet przy wyższych prędkościach. Mimo niewielkich wymiarów zewnętrznych, samochód oferował zaskakująco dużo miejsca wewnątrz, przede wszystkim dzięki dobrze zaprojektowanej przestrzeni bagażowej.

Konstrukcja Opel Kadett C również zasługuje na uwagę. Wykorzystywano w nim technologię konstrukcji klasowej z niezależnym zawieszeniem na wszystkich kołach. To, wraz z solidnymi i niezawodnymi silnikami, tworzyło podstawy dobrej reputacji tego modelu.

Pod względem technicznym Opel Kadett C oferował również kilka innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich było na przykład opcja zamontowania skrzyni biegów na kierownicy – rozwiązanie rzadko spotykane w samochodach tej klasy. To, w połączeniu z solidnymi podstawami, czyniło go pożądanym modelem na rynku samochodów używanych.

Dostępne silniki i ich parametry

Opel Kadett C był dostępny z kilkoma różnymi silnikami, które doskonale wpasowywały się w oczekiwania kierowców. Podstawowym silnikiem był jednostka o pojemności 1,0 l generująca 40 KM mocy. Był to solidny i niezawodny silnik, który pomimo skromnej mocy, oferował zadowalającą dynamikę jazdy.

Mocniejszą wersją był silnik o pojemności 1,2 l, który generował 60 KM. Ten silnik cieszył się dużą popularnością wśród kierowców ze względu na doskonałe połączenie mocy i ekonomii paliwa. Dodatkowo, Opel Kadett C oferowany był także z silnikiem 1,6 l o mocy 75 KM, który oferował jeszcze lepszą dynamikę jazdy.

Flagowym silnikiem w ofercie był jednak model o pojemności 2,0 l generujący aż 110 KM mocy. Ten silnik, dzięki swojej mocy i momentowi obrotowemu, zapewniał Opel Kadett C osiągi na poziomie sportowym. Ta wersja była szczególnie ceniona przez entuzjastów motoryzacji i do dziś jest uważana za najbardziej pożądaną wśród modeli Kadett C.

Spalanie i pojemność silników

Pod względem spalania, Opel Kadett C prezentował się korzystnie jak na standardy tamtych czasów. W przypadku podstawowej jednostki o pojemności 1,0 l, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosiło około 7,5 l/100 km. Wersja z silnikiem 1,2 l charakteryzowała się nieco wyższym spalaniem, oscylującym w granicach 8 l/100 km. Najmocniejszy silnik – 2,0 l – miał średnie spalanie na poziomie 9,5 l/100 km, co biorąc pod uwagę jego moc, było wartością akceptowalną.

Pojemność silników w Oplu Kadett C była różnorodna, co pozwalało na dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb kierowców. Najmniejszy silnik miał pojemność 1,0 l, a największy – 2,0 l. Opcje pośrednie to jednostki o pojemnościach 1,2 l i 1,6 l. Bez względu na wybraną pojemność, każdy z silników oferował odpowiednią dynamikę jazdy i niezawodność, co przyczyniło się do popularności tego modelu.

Szacunkowe ceny i koszty utrzymania Opel Kadett C

Kiedy rozważamy szacunkowe ceny Opla Kadetta C, musimy wziąć pod uwagę fakt, że jest to już samochód zabytkowy. Jego wartość na rynku wtórnym może być zatem zmienna i zależeć od stanu technicznego, roku produkcji oraz posiadanych przez pojazd oryginalnych elementów. Ceny dobrych egzemplarzy mogą osiągać kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Koszty utrzymania Opla Kadetta C są relatywnie niskie, głównie ze względu na prostą budowę i dostępność części zamiennych. Utrzymanie tego klasycznego modelu w dobrym stanie technicznym wymaga jednak regularnej konserwacji oraz, w niektórych przypadkach, renowacji, co może generować dodatkowe koszty.

Należy pamiętać, że decydując się na zakup Opla Kadetta C, inwestujemy nie tylko w pojazd, ale również w kawałek historii motoryzacji. Wartość takiego auta może z czasem rosnąć, szczególnie jeśli jest ono zadbane i posiada oryginalne części, co czyni go atrakcyjnym nie tylko dla miłośników klasyków, ale również dla osób szukających ciekawej inwestycji.

Opinie użytkowników oraz ekspertów o Opel Kadett C

Opel Kadett C cieszy się uznaniem wśród wielu użytkowników, którzy podkreślają jego niezawodność i prostotę konstrukcyjną. Właściciele chwalą ten model za niskie koszty eksploatacji oraz łatwość w naprawach, co czyni go idealnym wyborem dla miłośników klasycznej motoryzacji ceniących samodzielne utrzymanie swojego pojazdu w ruchu.

Ekspertów motoryzacyjnych przyciąga w Opel Kadett C przede wszystkim jego historyczne znaczenie oraz charakterystyczny design. Wskazują oni na ten model jako klasyczny przykład niemieckiej precyzji inżynieryjnej z lat 70., który dzięki swojej trwałości i dopracowaniu technicznemu przetrwał próbę czasu, pozostając wciąż obecny na drogach.

Opinie odnośnie Opel Kadett C często koncentrują się także na jego osiągach, zwłaszcza w wersji z silnikiem 2,0 l. Użytkownicy i entuzjaści doceniają tę wersję za sportowe charakterystyki i zaskakująco dobre przyspieszenie, co dla samochodu z tamtego okresu jest dużym atutem i przysparza modelowi wielu pozytywnych recenzji.

Podsumowanie

Opel Kadett C to klasyk, który nadal budzi zachwyt swoim stylem i niemiecką solidnością. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją lub szukasz niezawodnego i charakterystycznego pojazdu, ten model z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i osiągów Opla Kadetta C, co może okazać się nie tylko fascynującym hobby, ale również korzystną inwestycją. Pamiętaj, że każdy egzemplarz ma swoją unikalną historię, a posiadanie takiego auta to część motoryzacyjnej kultury. Odkryj więcej o tym kultowym modelu i pozwól sobie na odrobinę nostalgii za kierownicą prawdziwego klasyka!

źródło: Genaral Motors