Opel Kadett A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odważny design spotyka niemiecką precyzję – tak w skrócie można opisać Opla Kadetta A, który na przestrzeni lat zdobył sobie serca wielu miłośników motoryzacji. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu klasycznemu modelowi, eksplorując jego dane techniczne, wymiary i silniki, które były dostępne na przestrzeni lat. Zbadamy również, jak kwestie takie jak spalanie czy pojemność wpływały na popularność tego samochodu oraz przytoczymy opinie i ceny, które pozwolą zrozumieć fenomen Kadetta A na tle konkurencyjnych pojazdów tamtych lat. Czy rzeczywiście był on wizytówką niemieckiej marki? Zapraszamy do lektury!

Dane techniczne i wymiary Opel Kadett A

Opel Kadett A, wprowadzony na rynek w 1962 roku, zaskoczył swoimi specyfikacjami technicznymi. Wyposażony w silnik o pojemności od 1.0 do 1.1 litra, generujący moc od 40 do 55 koni mechanicznych, okazał się niezawodnym towarzyszem na drodze. Dzięki kompaktowym wymiarom – długości 3.95 m, szerokości 1.52 m i wysokości 1.49 m – zdobył sympatię wielu kierowców, ceniących sobie łatwość manewrowania i parkowania.

Przemyślany rozkład masy, oparty na proporcjach 60% na przód i 40% na tył, znacząco poprawiał dynamikę jazdy i stabilność Opel Kadett A. Zastosowanie zawieszenia na sprężynach śrubowych z przodu oraz sprężynach śrubowych i drążkach Panharda z tyłu, gwarantowało komfort jazdy, który w tamtych czasach był nieosiągalny dla wielu konkurencyjnych modeli.

Zbiornik paliwa o pojemności 35 litrów, w połączeniu z ekonomicznym silnikiem, umożliwiał długie podróże bez konieczności częstego tankowania. Mimo swojej kompaktowej budowy, Opel Kadett A oferował zaskakująco dużo miejsca wewnątrz, co potwierdzały liczne opinie użytkowników.

Waga pojazdu, wynosząca około 690 kg, była jednym z najniższych wskaźników wśród samochodów osobowych tamtego okresu. W połączeniu z solidnymi hamulcami bębnymi na wszystkich kołach, Opel Kadett A gwarantował bezpieczeństwo i kontrolę nawet podczas dynamicznej jazdy. Wszystko to przyczyniło się do ugruntowania pozycji Kadetta A jako niezawodnego i cenionego samochodu wśród szerokiego grona kierowców.

Rodzaje silników dostępnych w modelu Opel Kadett A

Opel Kadett A był dostępny w dwóch wersjach silnikowych, które różniły się pojemnością i mocą. Bazowy model był wyposażony w jednostkę o pojemności 1,0 litra i mocy 40 KM. Wykazywał on doskonałe właściwości jezdne, szczególnie na krótkich i średnich trasach, gdzie jego osiągi były więcej niż zadowalające.

Druga opcja silnikowa oferowana przez producenta to jednostka o pojemności 1,1 litra generująca moc 55 KM. Ten silnik zapewniał nie tylko lepsze osiągi, ale także większą elastyczność jazdy. Zastosowanie tego silnika w modelu Opel Kadett A pozwalało na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników podczas długich podróży, a jednocześnie utrzymanie ekonomicznego spalania.

Oba silniki Opel Kadett A były chwalone za niezawodność i trwałość. Wiele egzemplarzy tego modelu, pomimo upływu lat, nadal jest w stanie sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników. To potwierdza, że silniki montowane w Kadetach A były konstruowane z myślą o długotrwałym i bezproblemowym użytkowaniu, co przyczyniło się do ich ogromnej popularności.

Spalanie i pojemność baku w Opel Kadett A

Opel Kadett A, pomimo swojej kompaktowej budowy i niewielkiej masy, zaskakiwał swoim ekonomicznym spalaniem. Silnik o pojemności 1.0 litra zużywał średnio od 6 do 7 litrów benzyny na 100 km w warunkach miejskich, co stanowiło bardzo dobry wynik jak na standardy tamtych czasów.

Wersja z silnikiem o pojemności 1.1 litra, mimo wyższej mocy, również cechowała się rozsądnym zużyciem paliwa. Średnie spalanie na 100 km w warunkach miejskich wynosiło około 7-8 litrów. Długodystansowe trasy pozwalały na jeszcze większą ekonomię, obniżając spalanie do około 6 litrów na 100 km.

Pojemność zbiornika paliwa w Opel Kadett A wynosiła 35 litrów. Dzięki temu, nawet przy pełnym obciążeniu i w warunkach miejskich, zasięg pojazdu wynosił około 500 km. Na trasach długodystansowych zasięg ten mógł się zwiększyć do około 600 km bez konieczności tankowania.

Te właściwości, w połączeniu z niezawodnością i trwałością silników, sprawiały, że Opel Kadett A był samochodem o dużej ekonomii eksploatacji. Niskie spalanie i duża pojemność zbiornika paliwa pozwalały na długie, nieprzerwane podróże, co czyniło go idealnym wyborem dla osób ceniących sobie komfort i ekonomię jazdy.

Orientacyjne ceny modelu Opel Kadett A na rynku wtórnym

Obecnie, orientacyjne ceny modelu Opel Kadett A na rynku wtórnym mogą być zaskakująco zróżnicowane. W dużej mierze zależą one od stanu zachowania pojazdu, jego historii oraz oryginalności podzespołów. Miłośnicy klasyków mogą oczekiwać, że za dobrze utrzymane egzemplarze zapłacą kwoty oscylujące w granicach kilkunastu tysięcy złotych.

Modele wymagające renowacji lub o niższym stopniu oryginalności często pojawiają się w ofertach sprzedaży za znacznie niższe ceny. Jest to okazja dla hobbystów i restauratorów, którzy poszukują projektów do odbudowy. Ceny takich Opel Kadett A mogą rozpoczynać się już od kilku tysięcy złotych.

Na wartość rynkową klasyka wpływa również fakt, czy jest to model o większej wartości kolekcjonerskiej, na przykład w limitowanej edycji czy z rzadko spotykanym silnikiem. Ekskluzywne wersje Opel Kadett A mogą osiągać ceny znacznie przekraczające średnią rynkową, przyciągając najbardziej zagorzałych entuzjastów marki Opel.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Kadett A

Opel Kadett A zdobył uznanie użytkowników za klasyczną linię nadwozia i prostotę obsługi, co czyni go samochodem szczególnie cenionym przez miłośników motoryzacji z tamtego okresu. Wielu kierowców zauważa, że małe wymiary i niewielka masa pojazdu przyczyniają się do łatwości manewrowania i parkowania, co jest dużym atutem, szczególnie w miastach.

Ekspertyzy i opinie wskazują, że ekonomiczne spalanie i niezawodność silników Opel Kadett A były jednymi z głównych czynników, które przyczyniły się do jego popularności. Użytkownicy często podkreślają, że mimo upływu lat, wiele egzemplarzy tego modelu wciąż doskonale radzi sobie na współczesnych drogach, co świadczy o solidności konstrukcji.

Opinie o Opel Kadett A zazwyczaj podkreślają dużą przestrzeń wewnątrz pojazdu w stosunku do jego zewnętrznych wymiarów. Użytkownicy cenią komfort podróżowania, nawet podczas dłuższych tras, co jest możliwe dzięki przemyślanemu układowi wnętrza i dobrej ergonomii.

Podsumowanie

Opel Kadett A to bez wątpienia ikona motoryzacji, która nawet po latach wzbudza zainteresowanie miłośników klasycznych samochodów. Jego niemiecka precyzja i odważny design przemawiają do wyobraźni, a techniczne aspekty, takie jak ekonomiczne silniki i przemyślane wymiary, nadal imponują. Jeśli jesteś entuzjastą motoryzacji lub po prostu cenisz sobie solidność i niezawodność klasycznych modeli, Opel Kadett A może okazać się fascynującym tematem do dalszego eksplorowania. Zachęcamy do zgłębiania historii tego modelu, poszukiwania własnego egzemplarza lub po prostu do dalszego odkrywania bogatej historii marki Opel. Kto wie, może to właśnie Kadett A stanie się Twoim nowym motoryzacyjnym pasją?