Opel Ascona C — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w nostalgiczne czasy motoryzacji i odkryj niemiecką ikonę – Opel Ascona C. Ten klasyczny model, który przemierzał ulice w latach 80., do dziś wzbudza emocje swoim klasycznym designem, solidnymi osiągami i niezawodnością. Przyjrzyjmy się dokładniej, co kryje pod maską ten charyzmatyczny samochód, jakie były jego specyfikacje i czy wciąż może konkurować z nowoczesnymi pojazdami. W naszym artykule zgłębimy tajniki Ascony C, sprawdzając jej wymiary, silniki, spalanie i pojemność, aby dać Ci pełny obraz tego, co ten model miał do zaoferowania. Czy warto go jeszcze dziś rozważać? Zapraszamy do lektury!

Dane techniczne i wymiary Opel Ascona C

Podstawowe dane techniczne Opel Ascona C sugerują, że był to samochód, który bez problemu mógł poruszać się po drogach. Długość tego modelu wynosiła 4,34 metra, szerokość 1,66 metra, a wysokość 1,38 metra. Takie wymiary sprawiały, że Ascona C była idealna zarówno do jazdy miejskiej, jak i długodystansowej.

Opel Ascona C posiadał również zaskakująco duży bagażnik o pojemności aż 490 litrów. Taka przestronność była rzadko spotykana w samochodach z lat 80., a Ascona C była tu wyjątkiem. To czyniło ten model niezwykle praktycznym i funkcjonalnym, zarówno dla rodzin, jak i osób często podróżujących.

Pod względem technicznym, Ascona C oferowała silniki o pojemności od 1,3 do 2,4 litra, z mocą silnika wynoszącą od 60 do 125 KM. W zależności od wersji silnika, samochód ten mógł rozpędzić się do prędkości maksymalnej od 150 do 190 km/h. Wszystko to pokazuje, że Opel Ascona C był samochodem o solidnych osiągach, które nadal budzą uznanie.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Opel Ascona C był dostępny z różnymi silnikami, zarówno benzynowymi, jak i diesla. Najmniejsza jednostka napędowa to silnik o pojemności 1,3 l i mocy 60 KM, który zadowoliłby tych, którzy szukają ekonomicznej, ale niezawodnej opcji. Wersja z silnikiem 1,6 l oferowała nieco więcej mocy, bo aż 75 KM, co czyniło ją idealną dla osób, które potrzebowały nieco więcej dynamiki.

Dla tych, którzy szukali jeszcze większej mocy, Opel Ascona C był dostępny z silnikiem o pojemności 1,8 l i mocy 90 KM. Ta wersja, dzięki wyższej mocy, oferowała bardziej płynną jazdę i lepszą reakcję na gaz. Ascona C z silnikiem o pojemności 2,0 l i mocy 115 KM była jeszcze bardziej dynamiczna, a jednocześnie nadal utrzymywała rozsądne zużycie paliwa.

Topową wersję napędzał silnik o pojemności 2,4 l i mocy 125 KM. Ta jednostka napędowa oferowała największą moc, umożliwiając Asconie C osiągnięcie prędkości maksymalnej do 190 km/h. To czyniło ją prawdziwym królem drogi w swoim czasie, a do dziś wzbudza podziw swoimi osiągami.

Wersje diesla w Opel Ascona C były również dostępne, choć nie były tak popularne jak wersje benzynowe. Silnik o pojemności 1,6 l i mocy 54 KM był stosunkowo ekonomiczny, ale nie oferował takiej dynamiki jak wersje benzynowe. Mimo to, dla wielu osób był to atrakcyjny wybór ze względu na niższe koszty eksploatacji.

Spalanie i pojemność bagażnika w modelu Ascona C

Spalanie Opel Ascona C zależało od wybranej jednostki napędowej. Najmniejszy silnik o pojemności 1,3 l mógł spalać średnio 7,5 litra paliwa na 100 km, co czyniło go jednym z bardziej ekonomicznych w swoim czasie. Silniki o większej pojemności, takie jak 1,8 l czy 2,0 l, zużywały od 8 do 10 litrów paliwa na 100 km, jednak ich wyższa moc rekompensowała nieco większe zużycie paliwa.

Wersja z silnikiem 2,4 l, pomimo swojej imponującej mocy, zużywała średnio około 10,5 litra na 100 km. Było to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że była to najpotężniejsza jednostka napędowa dostępna w Opel Ascona C. Spalanie wersji diesla było porównywalne z wersjami benzynowymi, ale koszty eksploatacji były zazwyczaj niższe dzięki niższej cenie diesla.

Pojemność bagażnika w Opel Ascona C była jednym z jej największych atutów. Jak wspomniano wcześniej, bagażnik o pojemności 490 litrów był niezwykle przestronny, zwłaszcza jak na standardy lat 80. To czyniło Asconę C wyjątkowo praktycznym samochodem dla rodzin i osób podróżujących na długie dystanse.

Dodatkowo, Opel Ascona C oferował możliwość złożenia tylnych siedzeń, co zwiększało pojemność bagażnika do imponujących 1230 litrów. Ta funkcja była szczególnie przydatna podczas przewożenia większych przedmiotów, a także podczas długich podróży, gdy potrzebna była dodatkowa przestrzeń na bagaż.

Ceny nowych i używanych modeli Opel Ascona C

Ceny nowych modeli Opel Ascona C w latach 80. były wyraźnie konkurencyjne, co przyczyniło się do ich popularności na rynku. Na przestrzeni lat wartość tych pojazdów uległa zmianie, a dziś ceny używanych egzemplarzy mogą znacznie różnić się w zależności od stanu zachowania, przebiegu oraz posiadanych dodatków.

Rynek samochodów klasycznych regularnie świadczy o rosnącym zainteresowaniu Opel Ascona C jako pojazdem kolekcjonerskim. Ceny dobrze utrzymanych i niskoprzebiegowych egzemplarzy mogą być więc wyższe, co odzwierciedla ich wartość historyczną i emocjonalną dla entuzjastów motoryzacji.

Z drugiej strony, modele wymagające większych inwestycji remontowych lub renowacji są dostępne na rynku wtórnym za znacznie niższe kwoty. Nabywając Opel Ascona C jako projekt do odrestaurowania, można znaleźć atrakcyjne ceny, które jednak wiążą się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków na przyszłe prace.

Opinie użytkowników i ekspertów o Opel Ascona C

Opinie użytkowników Opel Ascona C często podkreślają jego niezawodność i prostotę konstrukcji, co czyni ten model łatwym w naprawie i konserwacji. Właściciele chwalą się także jego klasycznym designem, który przetrwał próbę czasu i wciąż przyciąga spojrzenia na ulicach. Mimo upływu lat, Ascona C pozostaje symbolem solidności niemieckiej motoryzacji.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji urzeka Opel Ascona C zwłaszcza pod względem historycznym i kolekcjonerskim. Wskazują oni na fakt, że ten samochód był przełomowy dla swojej epoki, oferując dobry stosunek jakości do ceny oraz szeroką gamę wersji silnikowych, które pozwalały dostosować pojazd do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Z drugiej strony, niektóre opinie wskazują na to, że współczesne standardy bezpieczeństwa i komfortu są znacznie wyższe, przez co Opel Ascona C może wydawać się nieco przestarzały w tych aspektach. Niemniej jednak, dla wielu miłośników klasyków, te kwestie mają drugorzędne znaczenie, a liczy się charakter i unikalność samochodu.

Podsumowanie

Opel Ascona C to niewątpliwie samochód z duszą, który zachwyca zarówno swoimi technicznymi możliwościami, jak i klasycznym designem. Dzięki różnorodności wersji silnikowych, imponującej pojemności bagażnika oraz solidnym osiągom, model ten nadal cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród miłośników motoryzacji, jak i osób szukających niezawodnego klasycznego auta. Jeśli rozważasz zakup Ascony C lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tym kultowym modelu, zachęcamy do dalszego eksplorowania tematu i odkrywania jego unikalnego charakteru. Niech fascynacja motoryzacją lat 80. będzie inspiracją do dalszych poszukiwań i być może początkiem nowej motoryzacyjnej przygody!