Opel Ascona A — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zanurz się w nostalgiczne czasy motoryzacji i odkryj urok klasycznego Opla Ascony A – ikony lat 70., której lśniący chrom i charakterystyczne linie przyciągają wzrok każdego miłośnika czterech kółek. W naszym artykule przybliżymy Ci sekrety tej niemieckiej perły: od precyzyjnych danych technicznych, przez wymiary i rodzaje silników, aż po rzeczywiste spalanie i pojemność. Nie zabraknie również informacji o cenach oraz opinii użytkowników, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć fenomen tego modelu. Czy Opel Ascona A ma szansę podbić Twoje serce? Zajrzyj do środka i przekonaj się sam!

Dane techniczne i wymiary Opel Ascona A

Wśród najważniejszych danych technicznych Opel Ascona A, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Ta klasyczna limuzyna została zaprojektowana na bazie Opla Manta A, co zdecydowanie wpłynęło na jej wygląd i funkcjonalność. Dzięki temu, model ten charakteryzował się solidną, przemyślaną konstrukcją, co przekładało się na jego niezawodność i długowieczność.

Opel Ascona A to samochód o kompaktowych wymiarach, co czyniło go idealnym wyborem dla osób ceniących sobie wygodę jazdy w mieście. Długość pojazdu wynosiła 4,19 m, szerokość – 1,61 m, a wysokość – 1,39 m. Takie proporcje umożliwiały łatwe parkowanie i manewrowanie, nawet w ciasnych miejskich uliczkach.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Opel Ascona A oferował przestronne wnętrze. Pojemność bagażnika wynosiła aż 370 litrów, co jest wynikiem niezwykle efektywnego wykorzystania przestrzeni. Dzięki temu, samochód ten był nie tylko wygodny dla kierowcy i pasażerów, ale także praktyczny podczas dłuższych podróży czy codziennych zakupów.

Pod maską Opel Ascona A kryły się różne jednostki napędowe. W zależności od wersji, samochód wyposażony był w silnik o pojemności od 1,2 do 1,9 litra. Dawało to kierowcom możliwość wyboru między oszczędnością paliwa a lepszymi osiągami, zgodnie z ich indywidualnymi preferencjami.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Oferta Opel Ascona A obejmowała kilka różnych silników, charakteryzujących się zróżnicowanym stylem pracy i specyfikacją techniczną. Najmniejszy z nich, o pojemności 1,2 litra, stanowił idealny wybór dla osób poszukujących ekonomicznej jazdy. Pomimo niewielkiej pojemności, ta jednostka zapewniała zadowalające osiągi, zwłaszcza w warunkach miejskich.

Kolejną propozycją dla kierowców Opel Ascona A był silnik 1,6-litrowy. Ta jednostka napędowa oferowała nieco lepsze osiągi, jednocześnie utrzymując relatywnie niskie zużycie paliwa. Stanowiła więc odpowiedni wybór dla tych, którzy szukali równowagi między dynamiką a ekonomią.

Opel Ascona A był również dostępny z silnikiem o pojemności 1,9 litra. Ta jednostka napędowa dostarczała największą moc i moment obrotowy w ofercie, co przekładało się na dynamiczną jazdę i zadowalające osiągi. Był to wybór dla osób ceniących sobie sportowy charakter jazdy.

Wszystkie silniki Opel Ascona A wyróżniały się solidną konstrukcją i niezawodnością, co potwierdzają opinie użytkowników. Dzięki temu, nawet po wielu latach eksploatacji, są one w stanie zapewnić bezproblemowe użytkowanie i długowieczność.

Spalanie i pojemność silnika

Spalanie Opel Ascona A zależy od wybranego silnika, ale generalnie charakteryzuje się dość ekonomicznymi wskaźnikami. W przypadku najmniejszej jednostki, o pojemności 1,2 litra, można liczyć na zużycie paliwa na poziomie około 6,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Natomiast silnik 1,6-litrowy zużywa średnio około 7,5 litra na 100 km, a największy silnik – 1,9-litrowy – może zużywać nawet do 9 litrów paliwa na 100 km.

Jeśli chodzi o pojemność silnika, warto podkreślić, że Opel Ascona A oferuje swoim użytkownikom szeroki wybór. Od najmniejszego silnika o pojemności 1,2 litra, przez 1,6-litrowy, aż do największego, o pojemności 1,9 litra. Każdy z tych silników oferuje inną charakterystykę jazdy, co pozwala na dopasowanie samochodu do indywidualnych preferencji kierowców. Wszystkie jednostki napędowe gwarantują solidność i niezawodność, co jest jednym z najważniejszych atutów tego modelu.

Ceny i warianty modelu Opel Ascona A

Podczas premiery na rynku w latach 70., Opel Ascona A był dostępny w różnych wariantach wyposażenia, które odpowiadały na potrzeby szerokiego grona odbiorców. Ceny modelu kształtowały się w zależności od wybranej wersji silnikowej oraz poziomu wyposażenia. Już wówczas Ascona cieszyła się reputacją samochodu o dobrym stosunku ceny do jakości.

Z biegiem lat i wzrostem zainteresowania klasykami, wartość Opel Ascona A na rynku wtórnym uległa zmianie. Obecnie, ceny za dobrze zachowane egzemplarze mogą być znacznie wyższe niż w okresie, gdy samochód był nowością. To świadczy o jego rosnącej pozycji wśród kolekcjonerów i miłośników zabytkowej motoryzacji.

Wybierając Opel Ascona A, nabywcy mieli do dyspozycji warianty zarówno z prostymi, jak i bardziej zaawansowanymi pakietami wyposażenia. Wśród nich znajdowały się opcje takie jak radio samochodowe, tapicerka welurowa czy sportowe dodatki, które dodatkowo podnosiły komfort i atrakcyjność tego modelu.

Zainteresowanie rynku kolekcjonerskiego sprawia, że ceny Opel Ascona A mogą być różnorodne i zależne od wielu czynników, takich jak stan zachowania, oryginalność elementów czy historia pojazdu. Dla miłośników klasycznej motoryzacji, Ascona A stanowi inwestycję, która z czasem może przynieść nie tylko emocjonalną, ale i materialną satysfakcję.

Opinie użytkowników i ekspertów

Wśród miłośników klasycznych samochodów, Opel Ascona A cieszy się szczególnym uznaniem ze względu na swój unikatowy charakter i trwałość. Użytkownicy podkreślają, że pomimo upływu lat, te pojazdy wciąż zachowują niezawodność i są w stanie dostarczyć wiele radości z jazdy.

Opinie ekspertów motoryzacyjnych często wskazują na dobrą dostępność części zamiennych oraz łatwość w konserwacji, co sprawia, że Opel Ascona A jest atrakcyjnym wyborem dla osób, które chcą posiadać klasyczny samochód, ale obawiają się potencjalnych problemów z utrzymaniem go.

Wielu właścicieli docenia Opel Ascona A za jego prostotę konstrukcyjną oraz klasyczny design, który przyciąga uwagę na drogach i spotkaniach miłośników motoryzacji. Ten samochód jest często postrzegany nie tylko jako środek transportu, ale jako hobby i pasja, która łączy pokolenia.

Podsumowanie

Opel Ascona A to bez wątpienia klasyczny samochód, który nadal wzbudza zainteresowanie zarówno wśród kolekcjonerów, jak i miłośników motoryzacji. Jego ponadczasowy design, solidna konstrukcja i różnorodność silników sprawiają, że jest to model wart uwagi. Jeśli cenisz sobie styl i niezawodność niemieckiej inżynierii, Ascona A może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników tego kultowego auta, odkrywania opinii użytkowników i być może nawet do dołączenia do grona szczęśliwych posiadaczy tej motoryzacyjnej perły. Niech fascynacja klasyczną motoryzacją stanie się Twoją pasją!