Mitsubishi Lancer III – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Czy Mitsubishi Lancer III to ikona stylu czy symbol niezawodności? Zapraszamy do świata japońskiej inżynierii, gdzie każdy szczegół ma znaczenie. Odkryj kompendium wiedzy o jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki: od dokładnych danych technicznych, przez wymiary i silniki, aż po realne spalanie i aktualne ceny na rynku wtórnym. Poznaj opinie użytkowników i zdecyduj, czy Mitsubishi Lancer III spełni Twoje oczekiwania.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Lancer III

Mitsubishi Lancer III, produkowany w latach 1988-1994, to kompaktowy samochód, który wyróżniał się na tle konkurencji dzięki swoim technicznym atutom. Na uwagę zasługuje silnik o pojemności 1.8 litra, generujący moc 135 KM – imponujący wynik dla tej klasy pojazdu w tamtym czasie. Wykorzystanie technologii wielopunktowego wtrysku paliwa zapewniało doskonałą efektywność i dynamikę jazdy.

Wymiary Mitsubishi Lancer III były typowe dla segmentu C: długość wynosiła 4315 mm, szerokość – 1690 mm, a wysokość – 1375 mm. Rozstaw osi, wynoszący 2500 mm, gwarantował stabilność na drodze, jednocześnie zapewniając komfortowe warunki dla pasażerów w kabinie. Bagażnik o pojemności 390 litrów pozwalał na bezproblemowe zapakowanie niezbędnych rzeczy na dłuższy wyjazd.

Silniki dostępne w modelu Mitsubishi Lancer III

Model Mitsubishi Lancer III dostępny był z różnymi silnikami, oferującymi szerokie spektrum mocy i efektywności. Wśród nich znalazł się już wcześniej wspomniany silnik 1.8 litra, który zasłynął z imponującej mocy 135 KM. Niemniej jednak, ten model japońskiego producenta miał do zaoferowania więcej opcji napędowych.

Jednym z dostępnych silników był również mniejszy, ale nie mniej efektywny, jednostka 1.6 litra o mocy 113 KM. Ten silnik, choć mniej mocny, zyskał uznanie użytkowników za swoją niezawodność i ekonomiczne zużycie paliwa. Był to idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie ekonomię jazdy ponad sportowe osiągi.

Mitsubishi Lancer III oferował także silnik 2.0 litra o mocy 150 KM. Ten silnik, dzięki zastosowaniu technologii wielopunktowego wtrysku paliwa, oferował doskonałą dynamikę jazdy i moc na poziomie znacznie wyższym od standardowego dla tej klasy pojazdów.

Wszystkie silniki dostępne w modelu Mitsubishi Lancer III były sprzężone z manualną skrzynią biegów, która pozwalała na pełne wykorzystanie potencjału tych jednostek. Niezależnie od wybranej opcji, użytkownicy mogli liczyć na niezawodność i wydajność, które są znakami rozpoznawczymi marki Mitsubishi.

Spalanie i pojemność silnika Mitsubishi Lancer III

Optymalizacja spalania jest kluczowym elementem wpływającym na ekonomiczność eksploatacji Mitsubishi Lancer III. W przypadku silnika 1.8 litra, średnie spalanie wynosi około 7,5 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Jest to wynik porównywalny do innych samochodów z tego segmentu, produkowanych w tym samym czasie.

Silnik 1.6 litra, mimo mniejszej mocy, cechuje się lepszą efektywnością paliwową. Średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 6 litrów na 100 km, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób, które cenią sobie ekonomię jazdy.

Największy silnik, 2.0 litra, ma nieco wyższe spalanie – średnio 8 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Mimo to, jego moc i dynamika jazdy są warte tego niewielkiego wzrostu zużycia paliwa.

Wszystkie silniki Mitsubishi Lancer III są wyposażone w zbiornik paliwa o pojemności 50 litrów. Dzięki temu, nawet przy największym spalaniu, zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi około 600 km, co jest wynikiem satysfakcjonującym dla większości użytkowników.

Ceny nowych i używanych egzemplarzy Mitsubishi Lancer III

Ceny nowych egzemplarzy Mitsubishi Lancer III podczas pierwszych lat sprzedaży zależały od wersji wyposażeniowej i rodzaju silnika. Dziś, mówiąc o nowych modelach, mamy na myśli przede wszystkim pojazdy zabytkowe, które w dobrym stanie i z niskim przebiegiem, mogą osiągać wartości kolekcjonerskie.

Na rynku wtórnym, ceny używanych Mitsubishi Lancer III są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny, rok produkcji czy przebieg. Można znaleźć oferty już od kilku tysięcy złotych, co czyni ten model atrakcyjnym dla młodych entuzjastów motoryzacji.

Ważne jest, aby przy zakupie używanego Mitsubishi Lancer III zwrócić uwagę na historię serwisową i potencjalne modyfikacje. Egzemplarze z oryginalnymi częściami i dobrze udokumentowaną przeszłością często cieszą się większym zainteresowaniem i mogą być wyceniane nieco wyżej.

Opinie o Mitsubishi Lancer III na rynku wtórnym są przeważnie pozytywne, co przekłada się na stabilność cen. Wartość pojazdów tego modelu utrzymuje się na dość równym poziomie, co sprawia, że zakup Lancer III może być uznany za rozsądną inwestycję w długoterminowej perspektywie.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Lancer III

Właściciele Mitsubishi Lancer III często podkreślają jego niezawodność i trwałość, które utrzymują się nawet po wielu latach użytkowania. Zadowolenie z niskich kosztów eksploatacji i odporności na korozję to motywy, które często przewijają się wśród opinii użytkowników tego modelu. Ponadto, właściciele cenią sobie klasyczną stylistykę oraz dobrą dynamikę jazdy, co sprawia, że Lancer III wciąż cieszy się sympatią miłośników czterech kółek.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji przyciąga w Mitsubishi Lancer III przede wszystkim jego konstrukcja techniczna, która była nowoczesna na czas swojego debiutu. Zwracają oni uwagę na dobrze zaprojektowane zawieszenie i układ kierowniczy, gwarantujące stabilność oraz precyzję prowadzenia. Optymalne zestawienie mocy silnika i wyważonej masy pojazdu jest często wskazywane jako gwarancja udanej jazdy, niezależnie od warunków drogowych.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer III to bez wątpienia samochód, który zasługuje na uwagę zarówno miłośników motoryzacji, jak i osób poszukujących niezawodnego i ekonomicznego pojazdu. Jego różnorodne silniki, solidne wykonanie i stabilność cen na rynku wtórnym to tylko niektóre z zalet, które przyciągają uwagę. Jeśli cenisz sobie połączenie praktyczności z dobrą dynamiką jazdy, ten model może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego eksplorowania świata Mitsubishi Lancer III i odkrywania jego możliwości, które mogą przekonać Cię do wyboru właśnie tego kultowego samochodu.

foto: Mitsubishi