Mitsubishi Galant IV – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odkryj świat japońskiej inżynierii z lat 80. i 90. – Mitsubishi Galant IV to kwintesencja precyzji i stylu, która zyskała uznanie na całym świecie. Czy jesteś gotowy prześledzić, jak techniczne finesy i osiągi tego kultowego modelu prezentują się dekady po jego debiucie? Zanurz się w detale dotyczące wymiarów, silników, spalania i opinii, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego Galant IV nadal budzi podziw wśród entuzjastów motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Galant IV

Mitsubishi Galant IV to model charakteryzujący się solidnymi parametrami technicznymi i imponującymi wymiarami. Długość całkowita tego samochodu wynosi 4635 mm, szerokość 1695 mm, a wysokość 1385 mm. Wyraziste linie karoserii i przestronne wnętrze sprawiają, że Galant IV jest wyjątkowo funkcjonalny, jednocześnie oferując komfort jazdy na najwyższym poziomie.

Pod maską Mitsubishi Galant IV znajdziemy różne jednostki napędowe. Najbardziej popularne były silniki o pojemności od 1.8 do 2.4 litra. Najmocniejszy z nich to silnik V6 o pojemności 2.0 litra i mocy 136 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 200 km/h. Ta różnorodność silników sprawia, że każdy kierowca mógł znaleźć wersję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Warto również zwrócić uwagę na wagę samochodu, która wynosi od 1210 do 1350 kg, w zależności od wersji. Takie parametry, w połączeniu z dobrze zestrojonym zawieszeniem, gwarantują Mitsubishi Galant IV stabilność na drodze i precyzyjność prowadzenia. To kolejny dowód na to, że japońska marka zawsze stawia na najwyższą jakość i zadowolenie swoich klientów.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Wybór silników dostępnych w Mitsubishi Galant IV jest naprawdę szeroki. W ofercie znajdują się zarówno jednostki benzynowe, jak i diesel. Wśród silników benzynowych największe uznanie zdobył 2-litrowy V6, który dzięki swojej mocy 136 KM oferuje dynamiczną jazdę. Dla tych, którzy cenią sobie oszczędność, idealnym rozwiązaniem będzie 1.8-litrowy motor o mocy 90 KM.

Wersje z silnikami diesla stanowią interesującą alternatywę dla kierowców, którzy pokonują długie trasy. W Mitsubishi Galant IV dostępny jest silnik 2.0 TD o mocy 88 KM, który charakteryzuje się niskim spalaniem i solidnym momentem obrotowym. Dzięki temu, mimo nieco mniejszej mocy, samochód z tym silnikiem oferuje zadowalające osiągi.

Ważnym elementem, który wpływa na wybór silnika w Mitsubishi Galant IV, jest skrzynia biegów. W zależności od wersji, dostępne są zarówno skrzynie manualne, jak i automatyczne. W przypadku silników benzynowych, zarówno 1.8 jak i 2.0 V6, najczęściej spotkać można 5-biegową skrzynię manualną, natomiast w przypadku diesla 2.0 TD zwykle występuje 4-biegowy automat.

Spalanie i pojemność pojazdu

Spalanie paliwa w Mitsubishi Galant IV zależy od typu silnika i stylu jazdy. W przypadku najpopularniejszego silnika benzynowego 2.0 V6, średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi około 9,5 l/100 km. Z kolei model z silnikiem 1.8 jest nieco bardziej ekonomiczny, z przewidywanym spalaniem wynoszącym 7,5 l/100 km w cyklu mieszanym.

Jeżeli chodzi o wersję diesla, Mitsubishi Galant IV z silnikiem 2.0 TD charakteryzuje się zużyciem paliwa na poziomie 6,5 l/100 km. Jest to opcja dla osób, które zwracają szczególną uwagę na ekonomię i koszty eksploatacji. Pamiętajmy jednak, że rzeczywiste spalanie może różnić się od tych wartości, w zależności od warunków jazdy i stanu technicznego pojazdu.

Pod względem pojemności, Mitsubishi Galant IV również prezentuje się bardzo dobrze. Przestronne wnętrze oferuje komfort dla wszystkich pasażerów, a bagażnik o pojemności 430 litrów umożliwia bezproblemowe spakowanie dużego bagażu. To pokazuje, jak uniwersalnym i praktycznym pojazdem jest Galant IV, niezależnie od wybranej wersji silnikowej.

Orientacyjne ceny na rynku wtórnym

Orientacyjne ceny Mitsubishi Galant IV na rynku wtórnym mogą być bardzo zróżnicowane i zależeć od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rocznik czy wyposażenie. Mimo swojego wieku, modele zachowane w dobrym stanie nadal cieszą się zainteresowaniem miłośników marki i mogą osiągnąć ceny rzędu kilku tysięcy złotych.

Nabywając Mitsubishi Galant IV z drugiej ręki, warto pamiętać, że pojazdy z niskim przebiegiem i bogatą historią serwisową są wyceniane wyżej. Ceny dla takich egzemplarzy mogą być wyższe od średniej rynkowej, co jest uzasadnione ich potencjalnie dłuższą żywotnością i lepszym stanem ogólnym.

Z drugiej strony, Mitsubishi Galant IV wymagające większych inwestycji w remonty czy naprawy często pojawiają się w ofertach sprzedaży za znacznie niższe kwoty. Potencjalni kupujący powinni jednak zachować ostrożność i dokładnie ocenić stan techniczny takich pojazdów, aby uniknąć dodatkowych kosztów po zakupie.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Galant IV

Opinie użytkowników na temat Mitsubishi Galant IV są zazwyczaj pozytywne, szczególnie odnosząc się do niezawodności i komfortu jazdy. Wielu właścicieli ceni sobie przestronne wnętrze i solidne wykonanie, co przekłada się na wysoki poziom satysfakcji z użytkowania tego modelu, nawet po latach od zakupu.

Z kolei eksperci motoryzacyjni podkreślają, że Mitsubishi Galant IV to pojazd, który dobrze przetrwał próbę czasu, a jego konstrukcja stanowiła w dniu premiery pewnego rodzaju innowację. Zwracają uwagę na zrównoważone połączenie dynamiki i ekonomii, co jest szczególnie doceniane przez miłośników samochodów z tego okresu.

Podsumowanie

Mitsubishi Galant IV to samochód z duszą, który mimo upływu lat nadal przyciąga wzrok swoją niezawodnością i klasycznym designem. Jeśli poszukujesz pojazdu, który łączy w sobie komfort, funkcjonalność i oszczędność, ten model z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników japońskiej inżynierii i odkrywania historii oraz opinii na temat Galant IV, które świadczą o jego wyjątkowości. Niezależnie od tego, czy jesteś wielbicielem motoryzacji, czy szukasz praktycznego i sprawdzonego samochodu, Mitsubishi Galant IV może okazać się idealnym wyborem. Zapraszamy do dalszego eksplorowania świata Mitsubishi i odkrywania, jak ten model wpisał się w historię motoryzacji.

foto: Mitsubishi