Mitsubishi Galant I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Odkryj świat japońskiej inżynierii z lat 70., gdzie technologia i styl splatają się w jedno, dając początek legendzie motoryzacji – Mitsubishi Galant I. Ten klasyczny sedan, dzięki swoim zaawansowanym jak na tamte czasy specyfikacjom, stał się ikoną nie tylko na rodzimym rynku, ale i na całym świecie. W tym artykule zagłębimy się w dane techniczne, wymiary, silniki, a także rzucimy okiem na spalanie, pojemność oraz ceny, abyś mógł sam zdecydować, czy opinie z tamtych lat nadal znajdują odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach.

Dane techniczne i wymiary Mitsubishi Galant I

Zacznijmy od podstaw, czyli danych technicznych Mitsubishi Galant I. Pierwsza generacja tego samochodu została wprowadzona na rynek w 1969 roku. Był to czterodrzwiowy sedan, który wykorzystywał napęd na tylną oś – co w tamtych czasach było standardem w segmencie samochodów średniej klasy.

Jeżeli chodzi o wymiary Mitsubishi Galant I, mierzył on 4100 mm w długości, 1570 mm w szerokości i 1385 mm w wysokości. Rozstaw osi wynosił 2500 mm, co przekładało się na dość przestronne wnętrze, szczególnie jak na standardy lat 70. Masa własna samochodu wynosiła około 940 kg, co było typowe dla samochodów tej klasy.

Silnik, który napędzał pierwszą generację Galanta, to czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy o pojemności 1.3 l lub 1.5 l, w zależności od wersji. Dzięki temu samochód mógł rozpędzić się do prędkości maksymalnej 155 km/h, co w tamtych czasach było nie lada wyczynem.

Pod względem technicznym, Mitsubishi Galant I oferował wiele nowoczesnych rozwiązań. Japoński producent zastosował w nim, między innymi, zawieszenie typu MacPherson na przedniej osi, które zapewniało lepszą stabilność i komfort jazdy. Co więcej, samochód był wyposażony w czterobiegową skrzynię manualną, co również stanowiło nowość na tamten rynek.

Przegląd dostępnych silników

Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym silnikom w Mitsubishi Galant I. Jak już wspomniano, pierwsza generacja tego modelu była dostępna z dwiema wersjami silników benzynowych. Pierwszą z nich był czterocylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 1.3 l, który oferował solidną moc i zwinność na drodze.

Druga opcja to silnik o pojemności 1.5 l. Ten większy silnik oferował nieco więcej mocy i pozwalał na osiągnięcie wyższej prędkości maksymalnej. Obie wersje silników były dostępne z czterobiegową skrzynią manualną, co umożliwiało pełne wykorzystanie potencjału tych jednostek napędowych.

Warto zaznaczyć, że silniki Mitsubishi Galant I były znane ze swojej niezawodności i długowieczności. Japoński producent zasłynął z produkcji silników o wysokiej wydajności i trwałości, co sprawiało, że Galant I cieszył się dużą popularnością zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.

Podsumowując, silniki dostępne w Mitsubishi Galant I były wyjątkowo solidne i niezawodne. Bez względu na wybraną wersję, kierowcy mogli liczyć na dynamiczną jazdę, niezawodność i trwałość, które były wizytówką japońskiego producenta.

Spalanie i pojemność baku

Kiedy mówimy o spalaniu i pojemności baku w Mitsubishi Galant I, warto zauważyć, że ta klasyczna maszyna została zaprojektowana z myślą o efektywności. Średnie spalanie dla wersji z silnikiem 1.3 l wynosiło około 8 l/100km, zaś dla silnika 1.5 l – 9 l/100km. Te wartości, biorąc pod uwagę standardy lat 70., były dość konkurencyjne.

Pojemność baku w Mitsubishi Galant I wynosiła 50 litrów, co zapewniało długą autonomię jazdy, szczególnie biorąc pod uwagę niskie spalanie tego modelu. Dzięki temu, Galant I był idealnym wyborem dla osób, które ceniły sobie długie trasy i nie chciały często zatrzymywać się na stacjach benzynowych.

Podsumowując, Mitsubishi Galant I oferował nie tylko dynamiczną jazdę i niezawodność, ale także ekonomiczne spalanie i dużą pojemność baku. Te cechy sprawiły, że ten model stał się popularnym wyborem wśród kierowców na całym świecie, a opinie z tamtych lat nadal znajdują odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach.

Ceny na rynku wtórnym

Ceny Mitsubishi Galant I na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stanu technicznego pojazdu oraz jego historii serwisowej. Mogą one osiągać różne poziomy, co jest związane również z rzadkością występowania tego modelu na naszym rynku.

Samochody zabytkowe, takie jak Mitsubishi Galant I, mogą być wyceniane wyżej ze względu na swój klasyczny charakter i potencjalną wartość kolekcjonerską. W przypadku tego modelu, dobrze utrzymane egzemplarze mogą osiągać ceny znacznie wyższe niż te z widocznymi śladami użytkowania.

Przy zakupie Mitsubishi Galant I warto również zwrócić uwagę na oryginalność poszczególnych elementów pojazdu. Często samochody z tamtego okresu, które zachowały swoje oryginalne części, są bardziej pożądane przez kolekcjonerów i miłośników motoryzacji, co przekłada się na wyższą cenę rynkową.

Podsumowując, ceny Mitsubishi Galant I na rynku wtórnym są mocno uzależnione od unikalności pojazdu, jego stanu technicznego i wizualnego. Inwestycja w takie auto może być opłacalna, zwłaszcza jeśli znajdziemy zadbany model, który przez lata może jedynie zyskiwać na wartości.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mitsubishi Galant I

Opinie użytkowników o Mitsubishi Galant I często podkreślają jego niezawodność i klasyczny design, który przetrwał próbę czasu. Wielu właścicieli ceni sobie wygodę i przestronność wnętrza, co jak na samochód z lat 70. jest niemałym osiągnięciem. Pomimo upływu lat, Galant I wciąż jest doceniany za swoje właściwości jezdne i trwałość.

Eksperci motoryzacyjni uważają Mitsubishi Galant I za ważny model w historii marki, który wyznaczał nowe standardy w swojej klasie. Podkreślają oni jego innowacyjne na tamte czasy rozwiązania techniczne, takie jak zawieszenie typu MacPherson czy czterobiegowa skrzynia manualna, które przyczyniły się do jego sukcesu na globalnym rynku.

Wśród miłośników pojazdów zabytkowych, Mitsubishi Galant I jest uznawany za pojazd o dużym potencjale kolekcjonerskim. Jego oryginalny wygląd i solidna konstrukcja sprawiają, że jest pożądanym egzemplarzem do restauracji i prezentowania na zlotach miłośników klasyków.

Użytkownicy zwracają uwagę również na ekonomiczne aspekty użytkowania Mitsubishi Galant I, takie jak zaskakująco niskie spalanie jak na swoje czasy oraz dużą pojemność baku, co przekłada się na rzadsze wizyty na stacji benzynowej. Te cechy, w połączeniu z ogólną niezawodnością, przyczyniają się do pozytywnych ocen tego modelu.

Podsumowanie

Mitsubishi Galant I to niewątpliwie fascynujący rozdział w historii motoryzacji, który zasługuje na szczegółowe poznanie. Jego zaawansowane jak na tamte czasy specyfikacje techniczne, niezawodność i styl czynią go obiektem pożądania dla wielu kolekcjonerów i miłośników klasycznych samochodów. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją lub po prostu cenisz sobie klasyczne linie i solidne inżynieryjne wykonanie, Mitsubishi Galant I może okazać się fascynującym tematem do dalszego eksplorowania. Zachęcamy do zgłębiania historii tego modelu oraz poszukiwania dalszych informacji, które pomogą docenić jego miejsce w motoryzacyjnym dziedzictwie. Być może to właśnie ten klasyczny sedan stanie się Twoją motoryzacyjną inspiracją lub nawet częścią kolekcji.

foto: Mitsubishi