Mercedes Benz SL R129 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przejechał epokę, definiując luksus i innowacje – Mercedes Benz SL R129 to więcej niż samochód; to ikona stylu, która nadal obraca głowy. Z zapartym tchem odkrywaj dane techniczne, które świadczą o niemieckiej precyzji, wymiary zdradzające elegancką sylwetkę, a także silniki, których brzmienie to muzyka dla uszu miłośników motoryzacji. Czy warto zainteresować się spalaniem i pojemnością tego klasycznego roadstera? Zanurz się w opinie entuzjastów i ekspertów, aby odkryć, czy jego cena jest adekwatna do obietnic, które niesie ze sobą emblemat gwiazdy.

Dane techniczne i wymiary modelu Mercedes Benz SL R129

Mercedes Benz SL R129 jest wyjątkowym samochodem pod wieloma względami. Jego dane techniczne stanowią dowód na niemiecką precyzję. Model ten, produkowany w latach 1989-2001, oferował szeroki wybór jednostek napędowych, od 2,8-litrowych silników sześciocylindrowych do potężnych 7,3-litrowych jednostek V12. Silniki znajdujące się pod maską to kwintesencja niemieckiego inżynierstwa, oferując nie tylko moc, ale i niezawodność.

Wymiary Mercedes Benz SL R129 także przyciągają uwagę. Długość tego modelu wynosi 4,57 metra, co świadczy o jego imponującej posturze. Szerokość wynosząca 1811 mm oraz wysokość 1300 mm nadają mu proporcje klasycznego roadstera. Rozstaw osi wynoszący 2515 mm zapewnia stabilność nawet przy wyższych prędkościach.

Warto zaznaczyć, że Mercedes Benz SL R129 oferuje także imponującą przestrzeń bagażową. Pomimo swojego sportowego charakteru, pojemność bagażnika wynosi 235 litrów, co jest wynikiem przemyślanego projektu i efektywnego wykorzystania przestrzeni. Ta cecha czyni go doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią luksus, ale nie chcą rezygnować z praktyczności.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Mercedes Benz SL R129 oferował w swoim asortymencie różnorodne jednostki napędowe, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Pierwszym z nich jest 2,8-litrowy silnik sześciocylindrowy o mocy 193 KM, charakteryzujący się wyjątkową elastycznością i niezawodnością.

Kolejnym w ofercie jest 5-litrowy silnik V8, generujący 326 KM mocy. Ta jednostka była dostępna w modelach SL R129 od 1989 roku i oferowała wyjątkową dynamikę jazdy oraz niezrównane osiągi. To właśnie ten silnik przyczynił się do legendarnego statusu tego modelu.

Następnym silnikiem w gamie był 6-litrowy V12, który zadebiutował w 1992 roku. Ta jednostka generowała 394 KM mocy i 580 Nm momentu obrotowego, co zapewniało Mercedesowi Benz SL R129 osiągi na poziomie supersamochodów.

Na koniec, najpotężniejszym silnikiem dostępnym dla Mercedes Benz SL R129 był 7,3-litrowy V12, dostępny jedynie w limitowanej serii. Ta jednostka generowała aż 525 KM mocy i 750 Nm momentu obrotowego, co czyniło go jednym z najmocniejszych samochodów dostępnych na rynku w tamtym czasie.

Spalanie i pojemność modelu SL R129

Spalanie Mercedes Benz SL R129 jest zróżnicowane i zależy od konkretnego modelu oraz jednostki napędowej. Przykładowo, 2,8-litrowy silnik sześciocylindrowy zużywa średnio około 9,5 litra paliwa na 100 km, podczas gdy 5-litrowy silnik V8 zużywa średnio około 12 litrów. Największy i najmocniejszy silnik, 7,3-litrowy V12, zużywa średnio około 16 litrów paliwa na 100 km, co jest wartością typową dla silników o tak dużej pojemności.

Ale spalanie to nie wszystko. Mercedes Benz SL R129 oferuje również imponującą pojemność zbiornika paliwa. Standardowo zbiornik w tym modelu wynosi 80 litrów, co pozwala na długie podróże bez konieczności częstego tankowania. To kolejna cecha, która potwierdza, że SL R129 to samochód stworzony z myślą o komforcie i luksusie.

Warto jednak zauważyć, że względnie wysokie spalanie Mercedes Benz SL R129 jest konsekwencją wyboru mocy i wydajności na rzecz ekonomii paliwa. Niemniej jednak, dla wielu miłośników motoryzacji, to właśnie ta charakterystyka czyni ten model tak atrakcyjnym. Jego silniki, choć nie są najbardziej oszczędne, dostarczają niezapomnianych wrażeń z jazdy.

Podsumowując, Mercedes Benz SL R129 to samochód, który łączy w sobie luksus, moc i niezawodność. Jego spalanie i pojemność zbiornika paliwa są adekwatne do oferowanych przez niego osiągów i komfortu jazdy. To samochód, który mimo upływu lat, wciąż jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających miłośników motoryzacji.

Ceny nowych i używanych modeli Mercedes Benz SL R129

Ceny nowych modeli Mercedes-Benz SL R129 w momencie premiery na początku lat 90. były odzwierciedleniem luksusu i zaawansowanej technologii, jakie oferował ten pojazd. W zależności od wybranej konfiguracji i silnika, mogły one sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Aktualnie wartość używanych egzemplarzy SL R129 jest zróżnicowana i zależy od stanu technicznego, przebiegu oraz historii serwisowej pojazdu.

Zainteresowanie klasykami motoryzacji sprawia, że Mercedes-Benz SL R129 utrzymuje się na względnie wysokim poziomie cenowym na rynku pojazdów używanych. Dobrze zachowane egzemplarze mogą osiągać ceny porównywalne z nowymi modelami średniej klasy. Rzadkie wersje, takie jak te z silnikiem 7,3-litrowym V12, mogą być wyceniane znacznie wyżej, stając się obiektem pożądania kolekcjonerów i inwestorów.

Opinie właścicieli i ekspertów o Mercedes Benz SL R129

Opinie właścicieli Mercedes Benz SL R129 często podkreślają ponadczasowy design i niezawodność tego modelu. Użytkownicy chwalą komfort jazdy oraz wysoką jakość wykonania, które dla wielu są synonimami luksusu i prestiżu związanego z marką Mercedes-Benz. Mimo upływu czasu, samochód ten nadal cieszy się uznaniem dzięki swojej trwałości i klasycznemu pięknu.

Ekspertyzy motoryzacyjne zwracają uwagę na innowacyjność technologiczną, jaką wprowadził Mercedes Benz SL R129 w momencie swojej premiery. Wysoko oceniane są zwłaszcza zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, w tym system roll-bar, który automatycznie wysuwa się w przypadku wykrycia ryzyka przewrócenia pojazdu. Dzięki tym rozwiązaniom, ten model wyznaczył nowe standardy w swojej klasie.

Wśród opinii zarówno ekspertów, jak i właścicieli, pojawia się jednak wspólny temat dotyczący kosztów utrzymania modelu SL R129. Są one wyższe niż w przypadku współczesnych samochodów, głównie ze względu na konieczność stosowania oryginalnych części zamiennych i korzystania ze specjalistycznego serwisu. Mimo to, dla wielu entuzjastów motoryzacji, jest to cena warta zapłacenia za możliwość posiadania kawałka historii motoryzacji.

Podsumowanie

Mercedes Benz SL R129 to prawdziwa perła wśród klasyków motoryzacji, łącząca w sobie elegancję, moc i niezawodność niemieckiej inżynierii. Jeśli jesteś pasjonatem luksusowych samochodów z duszą, ten model na pewno zasługuje na Twoją uwagę. Zapraszamy do dalszego odkrywania fascynującej historii i unikalnych cech SL R129, które sprawiają, że nawet po latach od zakończenia produkcji, wciąż budzi podziw i pożądanie. Zanurz się w świat klasyków i pozwól sobie na chwilę nostalgii za kierownicą tego niezwykłego roadstera.

źródło: Daimler