Mercedes Benz S W126 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Ikona luksusu i niezawodności, Mercedes Benz S W126, to więcej niż samochód – to legenda, która nawet po latach zachwyca swoim stylem i innowacyjnością. Zanurzmy się w świat precyzyjnych danych technicznych, które ukazują geniusz inżynieryjny tego klasycznego modelu. Odkryjmy razem, jakie wymiary definiują jego majestatyczną sylwetkę, jakie silniki pulsują w jego mechanicznym sercu i jak efektywność w spalaniu przekłada się na ekonomiczność użytkowania. Czy opinie ekspertów i użytkowników po latach nadal stawiają go na piedestale? Przekonajmy się, przeglądając kompleksowe kompendium wiedzy o Mercedesie Benz S W126.

Dane techniczne i wymiary modelu Mercedes Benz S W126

Mercedes Benz S W126 to model o imponujących wymiarach, które podkreślają jego dominującą pozycję na drodze. Długość tego samochodu wynosi 5165 mm, szerokość 1826 mm, a wysokość 1440 mm, zapewniając komfort i przestronność dla wszystkich pasażerów. Rozstaw osi wynosi 2965 mm, co wyraźnie przekłada się na stabilność jazdy, bez względu na warunki drogowe.

Pod maską Mercedes Benz S W126 znajdują się silniki o różnej pojemności, zaczynając od 2.8 litra i kończąc na 5.6 litra. Są to silniki zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne. Najbardziej popularna była jednostka o pojemności 5.0 litra, która dostarczała mocy aż 262 koni mechanicznych, umożliwiając przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,4 sekundy. Wielkość bagażnika to kolejna cecha, która dodatkowo podkreśla praktyczność tego modelu – jego pojemność wynosi 510 litrów, co umożliwia transport dużej ilości bagażu.

Dostępne wersje silnikowe i ich specyfikacje

Mercedes Benz S W126 oferował szeroką gamę silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Każdy z nich został zaprojektowany z myślą o spełnieniu różnych wymagań kierowców. Silniki benzynowe obejmowały jednostki o pojemności od 2.8 do 5.6 litra. Najmocniejszą wersją była oczywiście 5.6-litrowa jednostka V8, która generowała niebagatelne 300 koni mechanicznych, zapewniając niezapomniane wrażenia z jazdy.

Choć silniki benzynowe były najczęściej wybieranym rozwiązaniem, Mercedes Benz S W126 dostępny był również z silnikami wysokoprężnymi. W ich skład wchodziły jednostki o pojemności 3.0 i 3.5 litra. Silnik 3.0-litrowy dostarczał 113 koni mechanicznych, natomiast większa 3.5-litrowa jednostka zapewniała moc 120 koni mechanicznych. Mimo mniejszej mocy, te silniki były cenione za swoją niezawodność i ekonomiczność.

Spalanie i pojemność zbiorników w Mercedesie Benz S W126

Spalanie Mercedes Benz S W126 zależy, oczywiście, od wybranego silnika, ale generalnie jest to model o umiarkowanym zużyciu paliwa. Dla silników benzynowych spalanie w cyklu mieszanym oscyluje w granicach 10-15 litrów na 100 km, natomiast dla silników wysokoprężnych jest to około 8-12 litrów. Biorąc pod uwagę moc i komfort jazdy, jakie oferuje ten model, zużycie paliwa można uznać za akceptowalne.

Zbiornik paliwa w Mercedesie Benz S W126 ma pojemność 90 litrów, co zapewnia imponujący zasięg, szczególnie przy użyciu silników wysokoprężnych. Ta cecha, w połączeniu z rozsądnym spalaniem, czyni z tego modelu idealny wybór dla osób, które cenią sobie długie podróże bez konieczności częstych postojów na stacjach paliw.

Ceny oraz wartość rynkowa modelu na przestrzeni lat

Wartość rynkowa modelu Mercedes Benz S W126 na przestrzeni lat podlegała znaczącym wahaniom, co jest typowe dla klasycznych i zabytkowych samochodów. Początkowo, po zakończeniu produkcji w 1991 roku, ceny były stosunkowo niskie. Jednak z biegiem lat, wraz z rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów, wartość modelu systematycznie rosła.

Zjawisko to jest związane zarówno z kultowym statusem pojazdu, jak i ograniczoną dostępnością dobrze zachowanych egzemplarzy. Obecnie, za dobrze utrzymane modele S W126 z niższymi przebiegami i w pełni sprawne, ceny mogą osiągać kwoty znacznie przekraczające pierwotną wartość samochodu.

W segmencie rynku samochodów zabytkowych, Mercedes Benz S W126 jest często postrzegany jako inwestycja. Z roku na rok ceny najlepszych egzemplarzy mogą znacząco wzrosnąć, co czyni go atrakcyjnym nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale również dla inwestorów.

Jednak warto zaznaczyć, że cena konkretnego egzemplarza Mercedes Benz S W126 zależy od wielu czynników, takich jak stan techniczny, historia pojazdu, przebieg czy oryginalność elementów. Z tego powodu, szacowanie wartości rynkowej wymaga indywidualnej oceny każdego pojazdu.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mercedesie Benz S W126.

Opinie użytkowników na temat Mercedesa Benz S W126 często podkreślają jego ponadczasowy design i solidną konstrukcję. Właściciele cenią sobie komfort jazdy oraz prestiż związany z posiadaniem tego modelu. Często wskazują również na jego niezawodność i wytrzymałość, które dla wielu są kluczowe przy wyborze samochodu z duszą klasyka.

Eksperci motoryzacyjni nie szczędzą pochwał dla modelu S W126, zwracając uwagę na jego innowacyjność w momencie debiutu. Technologie zastosowane w tym samochodzie, takie jak zaawansowany system bezpieczeństwa, wyznaczyły standardy dla przyszłych generacji luksusowych samochodów. Podkreślają również doskonałą równowagę między osiągami a komfortem, co w opinii wielu czyni go jednym z najlepszych samochodów w historii.

Podsumowanie

Mercedes Benz S W126 to bez wątpienia ikona motoryzacji, która łączy w sobie luksus, niezawodność i ponadczasowy styl. Jego techniczne parametry, takie jak imponujące wymiary, różnorodność silników oraz umiarkowane spalanie, sprawiają, że nawet dzisiaj cieszy się on uznaniem wśród miłośników samochodów. Wartość rynkowa tego modelu, która może być atrakcyjną inwestycją, jest dodatkowym argumentem przemawiającym za zainteresowaniem się tym klasycznym Mercedesem. Jeśli pasjonujesz się motoryzacją lub rozważasz zakup klasycznego auta, Mercedes Benz S W126 z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania historii oraz opinii na temat tego wyjątkowego modelu.

foto: Daimler