Mercedes Benz S W112 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W pełni zasługujący na miano ikony luksusu i technologicznego mistrzostwa, Mercedes Benz S W112 to więcej niż samochód – to ruchomy symbol statusu. Od imponujących wymiarów, przez potężne silniki, aż po wyrafinowane detale wykończeniowe – każdy aspekt tego modelu został zaprojektowany z myślą o najwyższym komforcie i prestiżu. Odkryj techniczne niuanse tej motoryzacyjnej perły, zrozum jej unikalne cechy, które przesądziły o jej miejscu w panteonie klasyki. Zapraszamy do świata, gdzie luksus spotyka się z legendarną niemiecką inżynierią.

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz S W112.

Mercedes Benz S W112, stanowiący symbol luksusu, imponuje swoją zaawansowaną specyfikacją techniczną. Zaprojektowany z myślą o najwyższym komforcie, oferuje szeroki wybór silników, począwszy od 2,2-litrowego sześciocylindrowego silnika o mocy 120 KM, a kończąc na 3-litrowym silniku o mocy 160 KM. Wersje Coupe i Cabriolet są wyposażone w silnik o pojemności 3,0 litra, który zapewnia jeszcze większą moc wynoszącą 200 KM.

Wymiary Mercedes Benz S W112 również robią wrażenie: długość wynosi 5000 mm, szerokość 1855 mm, a wysokość 1450 mm, co czyni go jednym z największych samochodów swojego czasu. Pojemność bagażnika wynosi 470 litrów, a masa własna samochodu to 1615 kg. Wszystko to sprawia, że Mercedes Benz S W112 to prawdziwy gigant drogowy, łączący w sobie elegancję i imponujące wymiary.

Dostępne silniki i ich specyfikacje.

Mercedes Benz S W112 był dostępny z różnymi opcjami silnikowymi, które zaspokajały potrzeby nawet najbardziej wymagających entuzjastów motoryzacji. Pierwszą opcją był 2,2-litrowy sześciocylindrowy silnik o mocy 120 KM, który zapewniał solidną moc i niezawodność, charakterystyczną dla niemieckiej inżynierii.

Drugą, bardziej potężną opcją był 3-litrowy silnik, generujący aż 160 KM mocy. Ten silnik nie tylko zapewniał znacznie większą moc, ale także gwarantował płynne i komfortowe jazdy, niezależnie od warunków na drodze.

Wersje Coupe i Cabriolet Mercedes Benz S W112 były wyposażone w jeszcze bardziej imponujący 3,0-litrowy silnik. Zapewniał on moc wynoszącą aż 200 KM, co czyniło te modele prawdziwie sportowymi samochodami luksusowymi.

Spalanie i pojemność pojazdu.

Spalanie Mercedes Benz S W112 często bywało tematem rozmów, gdyż dla tak potężnej maszyny okazało się dość imponujące. W przypadku 2,2-litrowego silnika, średnie spalanie wynosiło około 10 litrów na 100 km, podczas gdy dla mocniejszego 3,0-litrowego silnika – około 12 litrów na 100 km. Takie spalanie, choć wyższe niż w przypadku współczesnych samochodów, było typowe dla luksusowych modeli tamtych czasów.

Co więcej, pojemność paliwowa Mercedes Benz S W112 była dostosowana do jego potężnej specyfikacji. Zbiornik paliwa o pojemności 82 litrów zapewniał długie dystanse między tankowaniami, co czyniło z tego modelu idealnego towarzysza długodystansowych podróży.

W przypadku wersji Coupe i Cabriolet, średnie spalanie wzrastało do około 14 litrów na 100 km – to była cena, jaką trzeba było zapłacić za dodatkową moc i luksus. Pomimo to, dla wielu miłośników tych modeli, dodatkowe spalanie było niewielką ceną za niezrównane doświadczenia z jazdy.

Podsumowując, Mercedes Benz S W112, choć był samochodem o dużym apetycie na paliwo, zrekompensował to swoją niezawodnością, mocą i luksusem. Pojemność zbiornika paliwa oraz charakterystyki spalania były dostosowane do profilu użytkownika, który cenił sobie wygodę, prestiż i niezawodność, jakie oferował ten model.

Ceny na rynku wtórnym i nowym.

Ceny Mercedes-Benz S W112 na rynku wtórnym mogą być niezwykle zróżnicowane, zależnie od stanu zachowania pojazdu oraz jego historii. W przypadku egzemplarzy w bardzo dobrym stanie, z oryginalnym wyposażeniem i niskim przebiegiem, ceny mogą osiągać wartości porównywalne z nowymi modelami luksusowych samochodów. Nabywcy powinni być przygotowani na wyższe kwoty, zwłaszcza gdy mowa o limitowanych edycjach lub pojazdach po gruntownej renowacji.

Na rynku nowych samochodów Mercedes-Benz S W112 nie jest już dostępny, jednak jego dziedzictwo nadal wpływa na cenę współczesnych modeli z serii S. Cena zakupu nowego Mercedesa klasy S jest odzwierciedleniem najnowszych technologii i luksusu, który był fundamentem dla modelu W112, a obecnie jest kontynuowany w nowych generacjach.

Interesanci poszukujący Mercedes-Benz S W112 na rynku wtórnym muszą liczyć się z wydatkami nie tylko związanymi z zakupem, ale także z utrzymaniem klasycznego pojazdu. Koszty konserwacji i ewentualnych napraw mogą znacząco wpłynąć na całkowitą kwotę, jaką trzeba będzie przeznaczyć na utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym i wizualnym.

Z drugiej strony, Mercedes-Benz S W112 może być traktowany jako inwestycja. Dobrze utrzymane i rzadkie modele często zyskują na wartości z czasem, przyciągając kolekcjonerów i miłośników klasycznych samochodów. Właściwa pielęgnacja i rzetelna dokumentacja mogą w przyszłości przekształcić wydatek w opłacalną inwestycję.

Opinie użytkowników i ekspertów.

Opinie użytkowników Mercedes-Benz S W112 często podkreślają unikalny charakter i niespotykaną klasę tego modelu. Właściciele zachwycają się przestronnym wnętrzem i komfortem jazdy, który nawet po latach od premiery nieustannie imponuje swoją jakością. Wielu z nich uważa, że jazda tym pojazdem to prawdziwa przyjemność.

Ekspertów motoryzacyjnych nieustannie fascynuje doskonałość konstrukcyjna oraz dbłość o detale, które w Mercedes-Benz S W112 zostały dopracowane do perfekcji. Podziw wyrażany jest również dla silników, które pomimo upływu lat wciąż zaskakują swoją dynamiką i niezawodnością.

Z drugiej strony, niektóre opinie wskazują na wysokie koszty eksploatacji, które są nieodłącznym elementem utrzymania klasycznego samochodu. Użytkownicy zwracają uwagę na konieczność regularnych przeglądów i specjalistycznej obsługi, które są kluczowe dla zachowania pojazdu w dobrym stanie.

Wiele osób traktuje Mercedes-Benz S W112 jako inwestycję w motoryzacyjne dziedzictwo. Posiadacze i entuzjaści klasyków cenią sobie prestiż i wyjątkowość tego modelu, który z biegiem lat może znacząco zyskać na wartości, stając się nie tylko pojazdem, ale również motoryzacyjnym artefaktem.

Podsumowanie

Mercedes Benz S W112 to kwintesencja motoryzacyjnego luksusu i inżynieryjnej precyzji, która przetrwała próbę czasu. Jeśli fascynuje Cię połączenie elegancji z potężną mocą i historią motoryzacji, ten model z pewnością zasługuje na Twoją uwagę. Zachęcamy do dalszego zgłębiania jego historii, poszukiwania egzemplarzy na rynku wtórnym lub nawet rozważenia go jako potencjalnej inwestycji. Niezależnie od tego, czy jesteś kolekcjonerem, miłośnikiem klasycznych samochodów, czy po prostu ciekawym świata luksusu na czterech kołach, Mercedes Benz S W112 zawsze będzie stanowił wyjątkowy rozdział w motoryzacyjnej narracji. Odkryj więcej i pozwól sobie na odrobinę motoryzacyjnej nostalgii z nutą współczesnego luksusu.

foto: Daimler