Mercedes Benz E W114 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Zapraszamy do podróży w czasie, gdzie klasyka spotyka się z elegancją. Mercedes Benz E W114 to nie tylko auto, to ikona stylu, która pomimo upływu lat wciąż fascynuje swoim designem, jakością wykonania i niezawodnością. Zanurz się w świecie technicznych detali, poznaj wymiary, które definiują jego sylwetkę, odkryj gamę silników i zaskocz się, jak na swoje lata, ekonomicznym spalaniem. Czy warto inwestować w tę motoryzacyjną legendę? Pozwól, że przekonamy Cię, analizując pojemność, ceny i opinie entuzjastów motoryzacji.

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz E W114

Mercedes Benz E W114 jest ucieleśnieniem technicznej perfekcji, której idea zaszyta jest w sercu każdego samochodu sygnowanego srebrną gwiazdą. Ten model był produkowany w latach 1968-1976, a jego konstrukcja opierała się na koncepcji „bodystyle”. Oznacza to, że nadwozie i podwozie były jednym, nierozdzielonym elementem. Jest to jeden z pierwszych samochodów, który wprowadził takie rozwiązanie, co przekładało się na lepszą stabilność i dynamikę jazdy.

Wymiary Mercedes Benz E W114 to kolejny aspekt, który zasługuje na uwagę. Auto mierzy 4703 mm długości, 1790 mm szerokości i 1442 mm wysokości, co czyni go jednym z najbardziej kompaktowych modeli klasy średniej w tamtym czasie. Rozstaw osi wynosi 2750 mm, co zapewniało komfortową jazdę nawet na długich dystansach.

Pod maską Mercedes Benz E W114 kryje się gama silników o różnej pojemności, od 2.0 do 2.8 litra. Wszystkie jednostki napędowe były rzędowymi silnikami sześciocylindrowymi, co gwarantowało płynną i dynamiczną jazdę. Model ten dostępny był zarówno w wersji benzynowej, jak i diesla.

Warto również zwrócić uwagę na wagę pojazdu. Mercedes Benz E W114 ważył od 1370 do 1450 kg, w zależności od wersji silnikowej. To, w połączeniu z solidną konstrukcją i zaawansowanymi na tamte czasy rozwiązaniami technicznymi, przekładało się na doskonałe osiągi i niezawodność, które doceniają entuzjaści motoryzacji na całym świecie.

Dostępne silniki i ich charakterystyka

Mercedes Benz E W114 oferował użytkownikom różne opcje silnikowe, które zaspokajały potrzeby zarówno osób ceniących ekonomię, jak i tych, którzy poszukiwali mocniejszych wrażeń. Wszystkie jednostki napędowe były rzędowymi silnikami sześciocylindrowymi, co gwarantowało płynną i dynamiczną jazdę.

Podstawowy silnik o pojemności 2.0 litra dostarczał solidnej mocy i momentu obrotowego, co czyniło go doskonałym wyborem do codziennej jazdy. Choć nie był to najmocniejszy silnik w ofercie, to jednak jego niezawodność i ekonomiczność ugruntowały jego pozycję na rynku.

Na szczególną uwagę zasługuje silnik o pojemności 2.8 litra. Ten rzędowy sześciocylindrowiec zapewniał nie tylko znakomite osiągi, ale także rewelacyjne wrażenia z jazdy. To właśnie ta jednostka napędowa jest uznawana za najbardziej pożądaną wśród fanów modelu Mercedes Benz E W114.

W ofercie dostępny był również silnik diesla. Mimo że nie był tak popularny jak inne jednostki, to jednak cieszył się uznaniem wśród osób ceniących ekonomię i długą żywotność silnika. Wszystkie silniki, niezależnie od rodzaju paliwa, charakteryzowały się niezawodnością i solidnym wykonaniem, które są znakiem rozpoznawczym marki Mercedes-Benz.

Spalanie i pojemność silników

Jeśli chodzi o spalanie Mercedes Benz E W114, warto zauważyć, że jest ono dość ekonomiczne, biorąc pod uwagę wiek pojazdu. Dla silnika o pojemności 2.0 l średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosiło około 10 l/100 km. Z kolei bardziej pojemny silnik 2.8 l charakteryzował się średnim zużyciem paliwa na poziomie 12 l/100 km.

Natomiast, jeżeli mówimy o pojemności silników w Mercedes Benz E W114, to mamy do wyboru kilka opcji. Najmniejszy, ale równie efektywny silnik o pojemności 2.0 l dostarczał wystarczającej mocy do komfortowej jazdy, zarówno w mieście, jak i na długich trasach. Z kolei silnik 2.8 l, największy w ofercie, oferował wyjątkowe osiągi i dynamiczną jazdę.

Ważnym aspektem jest również spalanie wersji diesla. Mercedes Benz E W114 z silnikiem diesla charakteryzował się nieco niższym zużyciem paliwa w porównaniu do wersji benzynowej. Średnie spalanie dla diesla wynosiło około 9 l/100 km, co czyniło go atrakcyjnym wyborem dla osób ceniących ekonomię.

Zaletą silników montowanych w modelu Mercedes Benz E W114 jest nie tylko ich pojemność i spalanie, ale również niezawodność i trwałość. Te silniki były projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu, a ich solidna konstrukcja sprawia, że nawet po wielu latach nadal mogą działać bezawaryjnie.

Ceny nowych i używanych modeli Mercedes Benz E W114 na rynku

Ceny Mercedes Benz E W114 na rynku wtórnym mogą znacznie różnić się w zależności od stanu zachowania pojazdu, jego historii oraz przebiegu. Z uwagi na status klasycznego samochodu, dobrze utrzymane egzemplarze mogą osiągać ceny znacznie przewyższające średnie wartości rynkowe dla zwykłych używanych aut.

Zainteresowanie klasycznymi modelami Mercedes-Benz sprawia, że ceny używanych egzemplarzy E W114 bywają niejednokrotnie wysokie. W przypadku modeli po pełnej renowacji lub w bardzo dobrym stanie kolekcjonerskim, kwoty te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rynkowa wartość Mercedesów E W114 w wersjach bardziej dostępnych cenowo, wymagających odświeżenia lub remontu, kształtuje się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jest to atrakcyjna propozycja dla hobbystów i miłośników motoryzacji, którzy chcą własnoręcznie przywrócić blask tej motoryzacyjnej legendzie.

Nowe modele Mercedes Benz E W114 nie są już dostępne na rynku, jako że produkcja zakończyła się w latach 70. Ich wartość jako klasyków stale rośnie, co czyni je cennym aktywem dla inwestorów i kolekcjonerów szukających unikalnych egzemplarzy do swoich kolekcji.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mercedes Benz E W114

Mercedes Benz E W114 cieszy się uznaniem nie tylko wśród właścicieli, ale także ekspertów motoryzacyjnych, którzy podkreślają jego wyjątkową jakość wykonania i klasyczny design. Opinie użytkowników często zwracają uwagę na niezawodność i trwałość tego modelu, co czyni go doskonałym wyborem dla miłośników samochodów z duszą.

Wśród entuzjastów starych samochodów, Mercedes Benz E W114 jest postrzegany jako ikona stylu i elegancji. Użytkownicy chwalą sobie przestronne wnętrze i wygodę jazdy, które stawiają ten model na piedestale w kategorii samochodów zabytkowych.

Ekspertom motoryzacyjnym nie umykają również aspekty techniczne, takie jak solidność konstrukcji oraz klasyczne rozwiązania mechaniczne, które są chwalone za swoją prostotę i możliwości naprawy. Opinie ekspertów często podkreślają, że Mercedes Benz E W114 był swego czasu przełomowym modelem, wyznaczającym nowe standardy w segmencie luksusowych samochodów.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup Mercedes Benz E W114, zgodnie twierdzą, że jest to inwestycja, która z czasem tylko zyskuje na wartości. Opinie wskazują także, że klasyczna linia nadwozia i niezawodność sprawiają, że nawet po latach, model ten budzi podziw na drogach.

Podsumowanie

Mercedes Benz E W114 to bez wątpienia klasyczny klejnot motoryzacji, który wciąż budzi podziw swoją techniczną doskonałością i elegancką sylwetką. Wartość tego modelu, zarówno w wymiarze historycznym, jak i materialnym, jest nie do przecenienia. Jeżeli fascynuje Cię połączenie tradycji z niezawodnością, E W114 może okazać się idealnym wyborem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników tego kultowego modelu, odkrywania opinii entuzjastów i być może nawet do podjęcia decyzji o inwestycji, która z biegiem lat może przynieść nie tylko satysfakcję, ale i korzyści finansowe. Rozpocznij swoją motoryzacyjną przygodę z Mercedesem Benz E W114 już dziś!

foto: Daimler