Mercedes Benz E W110 – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Przenosząc się w czasie do lat 60-tych, natrafiamy na ikonę motoryzacji – Mercedes Benz E W110. Połączenie elegancji i solidności, które nawet dzisiaj potrafi przyprawić o szybsze bicie serca miłośników klasycznych samochodów. W naszym artykule przybliżymy ten model znad Renu, analizując jego dane techniczne, wymiary, silniki, a także zużycie paliwa. Czy warto zainteresować się tym zabytkowym sedanem? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dane techniczne i wymiary Mercedes Benz E W110

Mercedes Benz E W110, mimo swojego wieku, wciąż zaskakuje swoimi parametrami technicznymi. Pod maską tego zabytkowego sedana znajdują się silniki o różnej pojemności – od 2.0 do 2.3 litra. W zależności od wersji, moc tych jednostek napędowych wynosi od 95 do 120 KM. Niezależnie od wyboru, każdy z nich gwarantuje płynną jazdę i solidne osiągi, co do dnia dzisiejszego cieszy się uznaniem wśród miłośników klasycznej motoryzacji.

Co więcej, wymiary Mercedes Benz E W110 również robią wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę standardy lat 60-tych. Długość samochodu wynosi 473 cm, szerokość 180 cm, a wysokość 145 cm. Rozstaw osi to 275 cm, co przekładało się na wyjątkowo stabilną jazdę. Tym samym, Mercedes Benz E W110 oferował nie tylko eleganckie wykończenie, ale i komfort przemieszczania się, niezależnie od warunków na drodze.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Mercedes Benz E W110 można było znaleźć kilka wariantów silników, które zaspokajały różnorodne potrzeby i oczekiwania kierowców tamtych lat. Bazowym modelem był silnik o pojemności 2.0 litra, oferujący solidne 95 KM mocy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie oszczędność i niezawodność.

Silnik o pojemności 2.2 litra oferował już nieco więcej mocy, szczególnie w wersji z podwójnym gaźnikiem, gdzie osiągał wartość 105 KM. Ta jednostka napędowa była znana z wyjątkowego komfortu jazdy oraz efektywnego zarządzania paliwem. Mercedes Benz E W110 z tym silnikiem to gwarancja płynnej i dynamicznej jazdy.

Na szczycie oferty znajdował się silnik o pojemności 2.3 litra, oferujący aż 120 KM mocy. Ten model był ulubieńcem osób ceniących sobie sportowe osiągi i dynamiczną jazdę. Nawet po tylu latach, Mercedes Benz E W110 z tym silnikiem wciąż budzi podziw i pozwala doświadczyć prawdziwej mocy klasycznej motoryzacji.

Spalanie i pojemność modelu Mercedes Benz E W110

Spalanie Mercedes Benz E W110 to aspekt, który zasługuje na uwagę. Mimo iż dla dzisiejszych standardów może wydawać się dość wysokie, w latach 60-tych było to normą. Średnie zużycie paliwa dla tego modelu wynosiło około 10-12 litrów na 100 km, co było adekwatne do mocy, jaką oferowały silniki tego samochodu.

Warto jednak zauważyć, że zużycie paliwa było w dużej mierze zależne od stylu jazdy. Kierowcy, którzy cenią sobie dynamiczną jazdę i korzystają z pełni mocy silnika 2.3 litra, musieli liczyć się z nieco wyższym spalaniem. Z kolei osoby preferujące spokojniejszą jazdę i wybierające silniki o mniejszej pojemności, mogły cieszyć się nieco niższym zużyciem paliwa.

Odnośnie pojemności Mercedes Benz E W110, warto zwrócić uwagę na fakt, że ten samochód oferował przestronne wnętrze. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie mieli do dyspozycji komfortowe siedzenia i dużo miejsca na nogi. Pojemność bagażnika wynosiła 480 litrów, co pozwalało na bezproblemowe pakowanie nawet większych bagaży.

Warto również wspomnieć o pojemności zbiornika paliwa, która wynosiła 65 litrów. Dzięki temu, mimo dość wysokiego spalania, możliwe było pokonanie bez tankowania nawet kilkuset kilometrów, co czyniło Mercedes Benz E W110 idealnym samochodem na długie podróże.

Ceny nowych i używanych modeli Mercedes Benz E W110

Ceny Mercedes-Benz E W110 na rynku samochodów klasycznych mogą być dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny, oryginalność części, rok produkcji czy przebieg. Znalezienie modelu w dobrym stanie konserwacyjnym jest możliwe, lecz wymaga to czasu i niekiedy większej inwestycji finansowej.

Model E W110 w wersji używanej to propozycja dla miłośników motoryzacji z duszą. Ceny używanych egzemplarzy rozpoczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, natomiast za bardzo dobrze zachowane modele można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zakup nowego Mercedesa-Benz E W110 jest niemożliwy, gdyż produkcja tego modelu zakończyła się wiele dekad temu. Jednak entuzjaści marki poszukujący nówki sztuki mogą rozważyć zakup odrestaurowanego modelu, którego cena może być porównywalna lub nawet przewyższać wartość niektórych nowych samochodów współczesnych marek premium.

W kontekście opinii na temat cen Mercedes-Benz E W110, większość miłośników zabytkowych aut podkreśla, że jest to inwestycja nie tylko w samochód, ale również w unikalny element historii motoryzacji. Co więcej, dobrze utrzymane modele nie tracą na wartości, a z czasem mogą się okazać opłacalnym aktywem.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mercedes Benz E W110

Opinie użytkowników o Mercedesie Benz E W110 często koncentrują się na stylu i niezawodności. Wielu z nich podkreśla, że mimo upływu lat, ten model nadal emanuje prestiżem i klasą, które są cenione w świecie motoryzacji. Dodatkowo, fani zabytkowych pojazdów cenią sobie W110 za jego trwałość i możliwość naprawy w warunkach domowych, co jest dziś rzadkością.

Eksperci motoryzacji z kolei wskazują Mercedes Benz E W110 jako przykład udanej konstrukcji, która wyprzedzała swoje czasy. Zwracają uwagę na jakość wykonania i techniczne innowacje, które były wprowadzone w tym modelu, a które do dzisiaj są inspiracją dla nowych generacji samochodów. W110 jest często określany jako „złoty środek” łączący elegancję z użytkowością.

Podsumowanie

Mercedes Benz E W110 to bez wątpienia wyjątkowy pojazd, który łączy w sobie elegancję i niezawodność. Jego klasyczne linie i solidne wykonanie przyciągają uwagę kolekcjonerów i miłośników motoryzacji na całym świecie. Jeśli zainteresowały Cię dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie oraz pojemność tego kultowego modelu, zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu. Być może to właśnie Mercedes Benz E W110 stanie się Twoją motoryzacyjną pasją lub nawet inwestycją na przyszłość. Odkryj więcej historii i doświadczeń związanych z tym klasycznym sedanem i pozwól sobie na chwilę nostalgii za kierownicą prawdziwej ikony motoryzacji.