Mazda RX-7 III – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Gdy emocje spotykają inżynierię, powstaje legenda. Mazda RX-7 III, ikona motoryzacji, która nawet po latach budzi podziw swoją unikalną konstrukcją i osiągami. W naszym artykule zgłębimy jej tajniki – od zaawansowanych danych technicznych, przez wymiary, aż po szczegóły dotyczące silników i spalania. Przyjrzymy się również temu, jak przez lata zmieniały się ceny i co na jej temat sądzą właściciele. Czy jesteś gotowy na podróż w świat motoryzacyjnej doskonałości?

Dane techniczne i wymiary Mazda RX-7 III

Zaawansowane dane techniczne Mazda RX-7 III mówią same za siebie. Model ten jest zasilany przez rewolucyjny, dwusuwowy silnik Wankla o pojemności 1,3 litra, który rozwija aż 255 koni mechanicznych. To osiągi, które nawet dzisiaj, po latach od premiery, robią ogromne wrażenie. Dzięki temu, RX-7 trzeciej generacji rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 5,1 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

Jeśli chodzi o wymiary, Mazda RX-7 III jest typowym sportowcem. Długość auta wynosi 4285 mm, szerokość 1760 mm, a wysokość 1230 mm. Rozstaw osi to 2430 mm, co zapewnia doskonałą stabilność i kontrolę nad pojazdem nawet przy wyższych prędkościach. Dzięki temu, pomimo swoich niewielkich wymiarów, Mazda RX-7 III oferuje niesamowite doznania z jazdy.

Silniki i ich specyfikacje w Mazda RX-7 III

Cała magia Mazda RX-7 III tkwi w jej sercu – rewolucyjnym silniku Wankla. Ten dwusuwowy silnik o pojemności 1,3 litra, z chłodzeniem cieczą i dwoma rotorami, jest jednym z najbardziej unikalnych elementów tego modelu. Nie tylko dostarcza on niesamowitej mocy, ale również zapewnia płynną, niemal bezgłośną pracę, co jest niezwykle rzadko spotykane wśród sportowych samochodów.

Silnik Wankla w Mazda RX-7 III, mimo swojej małej pojemności, rozwija aż 255 koni mechanicznych. Jest to wynik niezwykłego projektu, który pozwala na osiągnięcie dużej mocy przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów silnika. Dzięki temu, Mazda RX-7 III nie tylko jest szybka, ale również zaskakująco lekka, co znacząco wpływa na jej osiągi i prowadzenie.

Ważnym aspektem silnika Wankla jest jego trwałość. Mazda RX-7 III, mimo że jest samochodem sportowym, posiada bardzo solidny i niezawodny silnik. Przy regularnej konserwacji i odpowiednim traktowaniu, ten silnik może pracować bezawaryjnie przez wiele lat, dostarczając ciągłej radości z jazdy.

Spalanie i pojemność silnika Mazda RX-7 III

Spalanie i pojemność silnika to kolejne aspekty, które warto omówić, aby pełniej zrozumieć istotę Mazdy RX-7 III. Mimo niewielkiej pojemności silnika, wynoszącej zaledwie 1,3 litra, samochód ten oferuje oszałamiające osiągi. Są one efektem unikalnej konstrukcji silnika Wankla.

Z punktu widzenia ekonomii paliwa, Mazda RX-7 III może nie być najbardziej efektywnym wyborem. Średnie spalanie tego modelu to około 12 litrów na 100 kilometrów przy normalnej jeździe, natomiast przy agresywnym stylu jazdy te wartości mogą znacznie wzrosnąć. Niemniej jednak, dla wielu entuzjastów motoryzacji, te cyfry są akceptowalnym kompromisem za niesamowite doświadczenia z jazdy, które oferuje RX-7.

Dodatkowo, Mazda RX-7 III jest wyposażona w zbiornik paliwa o pojemności 76 litrów, co pozwala na długie podróże bez konieczności częstego tankowania. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wyższe spalanie, zasięg pojazdu może być nieco ograniczony w porównaniu do standardowego pojazdu o podobnej pojemności zbiornika.

Podsumowując, choć pojemność silnika i spalanie Mazdy RX-7 III mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niekorzystne, to właśnie te cechy, w połączeniu z unikalnym silnikiem Wankla, czynią z tego modelu prawdziwą legendę motoryzacji. Dla miłośników jazdy sportowej, Mazda RX-7 III to pojazd, który dostarcza niezapomniane wrażenia za kierownicą.

Ceny i dostępność Mazda RX-7 III na rynku wtórnym

Ceny Mazdy RX-7 III na rynku wtórnym są tak zmienne, jak jej legenda na torach wyścigowych. W zależności od stanu technicznego, rocznika i przebiegu, ceny mogą oscylować w granicach od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kwot przekraczających nawet 100 tysięcy dla egzemplarzy w kolekcjonerskim stanie. To auto, które z pewnością jest inwestycją nie tylko dla serca, ale i dla portfela.

Dostępność Mazdy RX-7 III na rynku wtórnym jest ograniczona, co jest bezpośrednio związane z jej kultowym statusem i unikalnością. Znalezienie egzemplarza w dobrym stanie wymaga cierpliwości i niekiedy szybkiego decydowania, gdyż najatrakcyjniejsze oferty mogą zniknąć z rynku w mgnieniu oka.

Warto zaznaczyć, że utrzymanie Mazdy RX-7 III w dobrym stanie technicznym bezpośrednio wpływa na jej wartość rynkową. Egzemplarze z udokumentowaną historią serwisową i oryginalnymi częściami są warte swojej wagi w złocie, co dodatkowo potęguje ich atrakcyjność w oczach kolekcjonerów i entuzjastów marki.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda RX-7 III

Opinie użytkowników Mazdy RX-7 III często podkreślają jej wyjątkowy charakter i emocje, które towarzyszą podczas jazdy. Właściciele cenią sobie zarówno wybitne osiągi, jak i niepowtarzalny dźwięk silnika Wankla, który jest muzyką dla uszu każdego miłośnika motoryzacji.

Ekspertów w dziedzinie motoryzacji nieustannie fascynuje innowacyjność zastosowanego w Mazdzie RX-7 III silnika rotacyjnego. Podkreślają, że jest to technologia, która wyróżnia ten model na tle konkurencji i zapewnia niezapomniane wrażenia z dynamicznej jazdy.

Wielu posiadaczy Mazdy RX-7 III przyznaje, że jest to samochód z charakterem, jednak wymaga on odpowiedniej wiedzy i troski. Zwracają uwagę, że regularne serwisowanie i właściwa eksploatacja są kluczowe dla utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym oraz zachowania jego wartości.

Podsumowując, Mazda RX-7 III zdobywa uznanie nie tylko ze względu na swoje parametry, ale również dzięki niezwykłemu połączeniu stylu, mocy i inżynieryjnej precyzji. To samochód, który pozostawił trwały ślad w historii motoryzacji i w sercach swoich użytkowników.

Podsumowanie

Mazda RX-7 III to więcej niż samochód – to symbol inżynieryjnej brawury i pasji do szybkości. Jej unikalny silnik Wankla, imponujące osiągi i kultowy design przyczyniają się do nieustającej fascynacji miłośników motoryzacji. Jeśli pragniesz zgłębić tajemnice tego ikonicznego modelu, odkryć jego historię oraz zrozumieć, co sprawia, że nawet po latach pozostaje on obiektem pożądania kolekcjonerów, zachęcamy do dalszego eksplorowania tematu. Wiedza o RX-7 to nie tylko lektura danych technicznych, ale przede wszystkim doświadczanie emocji, które to auto dostarcza na każdym zakręcie. Odkryj, dlaczego Mazda RX-7 III wciąż porusza wyobraźnię i pozostaje nieodłączną częścią motoryzacyjnej legendy.

źródło: Mazda