Mazda MPV I – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

W świecie motoryzacji istnieją modele, które mimo upływu lat nadal cieszą się uznaniem miłośników czterech kółek. Mazda MPV I to bez wątpienia jeden z tych samochodów, który zasługuje na szczegółowe przyjrzenie się jego parametrom. Czy jesteś ciekaw, jak prezentują się dane techniczne tego kultowego minivana, jakie są jego wymiary, opcje silnikowe oraz jak kształtuje się jego spalanie? A może interesuje Cię pojemność jego wnętrza, aktualne ceny na rynku wtórnym lub opinie zadowolonych użytkowników? Zapnij pasy, bo zabieramy Cię w podróż po świecie jednego z najbardziej wszechstronnych pojazdów lat 90. – zapraszamy do lektury!

Dane techniczne i wymiary Mazda MPV I

Mazda MPV I to minivan, który zadebiutował na rynku w 1989 roku. Wyróżniała się na tle konkurencji przemyślaną konstrukcją zapewniającą doskonałe wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej. Dlatego też, pomimo swojej kompaktowej budowy, oferowała przestronne i wygodne wnętrze.

Pod względem technicznym, Mazda MPV I była dostępna w kilku wersjach silnikowych. Ofertę otwierał 2,5-litrowy silnik benzynowy o mocy 120 KM, natomiast na szczycie oferty znajdował się 3,0-litrowy V6 o mocy aż 150 KM. Oferowano także wydajny 2,5-litrowy silnik wysokoprężny.

Wymiary Mazda MPV I były typowe dla minivanów tamtego okresu. Samochód mierzył 458 cm długości, 178 cm szerokości i 182 cm wysokości. Rozstaw osi wynosił 286 cm, co przekładało się na duże możliwości aranżacji przestrzeni wewnętrznej.

Przyjrzyjmy się teraz masie pojazdu. Mazda MPV I, w zależności od wersji silnikowej i wyposażenia, ważyła od 1785 do 1945 kg. Mimo to, dzięki odpowiednio dobranym jednostkom napędowym, zachowywała zadowalające osiągi i dynamikę jazdy.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Pod maską Mazda MPV I można było znaleźć różne jednostki napędowe. Podstawowym silnikiem była czterocylindrowa, 2,5-litrowa jednostka benzynowa generująca 120 KM mocy. Ten silnik, mimo swojej podstawowej natury, zapewniał solidne osiągi i satysfakcjonującą ekonomię paliwa, co czyniło go popularnym wyborem wśród użytkowników.

Dla tych, którzy szukali większej mocy, Mazda MPV I oferowała potężniejszą jednostkę V6 o pojemności 3,0 litra i mocy 150 KM. Ten silnik nie tylko zapewniał znacznie lepszą dynamikę jazdy, ale także wyróżniał się niezawodnością i długowiecznością, co dodatkowo przyczyniało się do jego popularności.

Mazda MPV I mogła być także wyposażona w 2,5-litrowy silnik wysokoprężny. Ta jednostka, choć rzadziej spotykana, oferowała wyższą efektywność paliwową i lepszą siłę pociągową, co czyniło ją doskonałym wyborem dla tych, którzy często przewożą ciężki ładunek lub potrzebują dodatkowej mocy na długich trasach.

Spalanie i pojemność bagażnika

Jeśli chodzi o spalanie, Mazda MPV I prezentuje się dość korzystnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej rozmiary i masę. Średnie spalanie dla wersji z 2,5-litrowym silnikiem benzynowym wynosi około 9 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. W przypadku większego silnika V6, wartość ta wzrasta do około 11 litrów. Z kolei 2,5-litrowy silnik wysokoprężny oferuje najbardziej efektywne zużycie paliwa, z średnim spalaniem wynoszącym około 7 litrów na 100 km.

Jeśli zaś mówimy o pojemności bagażnika, Mazda MPV I oferuje bardzo dużo miejsca na bagaż. Standardowo, bagażnik ma pojemność 491 litrów. Jednak po złożeniu tylnych siedzeń, przestrzeń ta znacząco się zwiększa, osiągając imponujące 2120 litrów. To czyni Mazda MPV I idealnym pojazdem dla dużych rodzin lub dla tych, którzy często przewożą duże ładunki.

Ceny na rynku wtórnym

Ceny Mazda MPV I na rynku wtórnym mogą być atrakcyjne dla wielu poszukiwaczy przestronnych i niezawodnych minivanów. Ze względu na fakt, że produkcja pierwszej generacji modelu MPV zakończyła się na początku nowego tysiąclecia, ceny używanych egzemplarzy są stosunkowo niskie. W zależności od stanu technicznego, rocznika oraz wyposażenia, można znaleźć oferty w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Zróżnicowanie cen na rynku wtórnym w przypadku Mazda MPV I jest spowodowane przede wszystkim przebiegiem oraz historią serwisową pojazdu. Egzemplarze z niskim przebiegiem i bogatą dokumentacją serwisową są cenione wyżej, podczas gdy modele z niejasną przeszłością lub wymagające większych napraw mogą być dostępne za znacznie niższą cenę.

Nabywając Mazda MPV I na rynku wtórnym, warto również zwrócić uwagę na wyposażenie pojazdu. Wersje bogato wyposażone, z dodatkami takimi jak klimatyzacja, elektryczne szyby czy system ABS, są często wyceniane wyżej od bardziej podstawowych wariantów. Opcjonalne wyposażenie może być kluczowe dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa użytkowników.

Podsumowując, Mazda MPV I na rynku wtórnym stanowi ekonomiczne rozwiązanie dla osób poszukujących przestronnego i wielofunkcyjnego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że ceny mogą znacząco różnić się w zależności od wielu czynników, dlatego przed zakupem zawsze warto dokładnie sprawdzić stan techniczny i historię pojazdu, aby uniknąć nieoczekiwanych kosztów związanych z eksploatacją.

Opinie użytkowników i ekspertów o Mazda MPV I

Opinie użytkowników dotyczące Mazda MPV I często podkreślają jej wszechstronność i niezawodność. Te cechy sprawiają, że nawet wiele lat po zakończeniu produkcji, ten model nadal jest chętnie wybierany przez rodziny. Wysoki komfort jazdy i przestronne wnętrze to atuty, które zyskały uznanie wśród miłośników praktycznych rozwiązań.

Wśród ekspertów motoryzacyjnych panuje powszechne przekonanie, że Mazda MPV I to pojazd zaskakujący dobrą jakością wykonania i trwałością. Pomimo upływu lat, ten model często jest rekomendowany jako ekonomiczny wybór dla osób poszukujących niezawodnego i przestronnego minivana.

Użytkownicy doceniają Mazda MPV I również za jej dynamiczne silniki benzynowe oraz diesla. Oferują one dobry kompromis między osiągami a ekonomią spalania. Równowaga między kosztami utrzymania a funkcjonalnością sprawia, że MPV I jest często rozważana jako praktyczny wybór na rynku wtórnym.

Krytyczne głosy odnoszą się głównie do problemu korozji, który może dotykać Mazda MPV I, zwłaszcza starsze egzemplarze. Jednakże, przy odpowiedniej konserwacji i dbałości o karoserię, można zminimalizować ten problem. Właściciele często podkreślają, że troska o stan techniczny pojazdu jest kluczowa.

Podsumowanie

Mazda MPV I to prawdziwa ikona wśród minivanów, która łączy w sobie przestronność, funkcjonalność oraz niezawodność. Jej różnorodne wersje silnikowe pozwalają na dostosowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb, a atrakcyjne spalanie czyni ją ekonomicznym wyborem. Przy zakupie na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę na stan techniczny i historię serwisową, aby cieszyć się komfortem jazdy bez zbędnych niespodzianek. Jeśli szukasz pojazdu, który sprosta wyzwaniom codziennej eksploatacji i długich podróży, Mazda MPV I może okazać się idealnym kompanem. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i odkrywania opinii zadowolonych użytkowników, które mogą być cennym źródłem informacji przed podjęciem decyzji o zakupie.

źródło: Mazda