Mazda 323 III – dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Wśród ikon motoryzacyjnych lat 80. i 90. Mazda 323 III zajmuje miejsce szczególne, łącząc w sobie niezawodność, ekonomiczność i ponadczasowy design. Jeśli szukasz kompendium wiedzy na temat tego kultowego modelu – od dokładnych danych technicznych, przez wymiary i rodzaje silników, aż po realne spalanie i aktualne ceny na rynku wtórnym – to trafiłeś w dziesiątkę. Zgłębimy również opinie użytkowników, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego Mazda 323 III zdobyła serca kierowców na całym świecie. Przeczytaj i odkryj wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym niezłomnym kompakcie!

Dane techniczne i wymiary Mazda 323 III

Model Mazda 323 III zachwyca swoją funkcjonalnością, wynikającą z przemyślanych wymiarów pojazdu. Długość auta to 4035 mm, szerokość – 1670 mm, natomiast wysokość – 1395 mm. Taka konstrukcja gwarantuje komfort jazdy zarówno w mieście, jak i na długich trasach.

Co więcej, Mazda 323 III oferuje przestronne wnętrze i obszerny bagażnik. Pojemność bagażnika wynosi aż 365 litrów, co czyni ten samochód idealnym dla rodzin, lub osób często podróżujących z dużą ilością bagażu. Mimo dość kompaktowych rozmiarów, przestrzeń dla pasażerów jest zaskakująco obszerna.

Jeśli chodzi o dane techniczne, Mazda 323 III dostępna jest z różnymi rodzajami silników, zarówno benzynowymi, jak i dieslowskimi. Pojemność silników waha się od 1.3 do 1.8 litra. Wszystkie wersje wyposażone są w manualną skrzynię biegów, co dodatkowo podkreśla sportowy charakter tego modelu.

Dostępne silniki i ich specyfikacje

Wśród dostępnych wersji silnikowych Mazda 323 III, największą popularnością cieszyły się jednostki benzynowe o pojemności 1.3 i 1.6 litra, z których każda oferowała inny zestaw cech. Silnik o pojemności 1.3 litra, znany jako B3, dostarczał moc 75 KM, co zapewniało zadowalającą dynamikę jazdy przy jednocześnie niskim zużyciu paliwa. Z kolei silnik o pojemności 1.6 litra, nazwany B6, oferował moc 90 KM, co zapewniało niewiele większą moc, ale również nieco wyższe zużycie paliwa.

W ofercie Mazda 323 III dostępny był również silnik diesla o pojemności 1.7 litra, który charakteryzował się doskonałą ekonomicznością i trwałością. Ten turbodoładowany silnik generował moc 57 KM, ale jego największą zaletą było niskie zużycie paliwa, co czyniło go idealnym wyborem dla osób pokonujących długie dystanse. Wszystkie silniki współpracowały z 5-biegową manualną skrzynią biegów, co dodatkowo podkreślało sportowy charakter Mazdy 323 III.

Spalanie i pojemność baku

Spalanie samochodu Mazda 323 III to jedno z najważniejszych kryteriów, które przyciąga kierowców do tego modelu. Średnie spalanie wersji z silnikiem o pojemności 1.3 litra wynosi około 6.5 litra na 100 km w trybie mieszanym, co czyni ten samochód wyjątkowo ekonomicznym. Dla wersji z silnikiem 1.6 litra, spalanie jest nieco wyższe i wynosi średnio 7.5 litra na 100 km.

Z kolei wersja z silnikiem Diesla o pojemności 1.7 litra jest prawdziwym mistrzem niskiego spalania. Średnie zużycie paliwa w tym przypadku wynosi zaledwie 5.5 litra na 100 km, co czyni ten model idealnym wyborem dla kierowców pokonujących długie dystanse. Niska konsumpcja paliwa bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji samochodu.

Co więcej, Mazda 323 III posiada również rozsądnie zaprojektowaną pojemność baku. Wszystkie wersje są wyposażone w zbiornik paliwa o pojemności 50 litrów, co w połączeniu z niskim spalaniem gwarantuje długie dystanse między tankowaniami.

Odległość, którą można przejechać na jednym tankowaniu, zależy oczywiście od stylu jazdy i warunków na drodze. Niemniej jednak, dzięki niskiemu spalaniu i dużej pojemności zbiornika, Mazda 323 III jest w stanie pokonać nawet do 800 km na jednym tankowaniu przy ekonomicznej jeździe, co jest imponującym wynikiem dla samochodu tej klasy.

Ceny na rynku wtórnym

Ceny Mazda 323 III na rynku wtórnym zależą w dużej mierze od stanu technicznego pojazdu oraz jego historii serwisowej. Mimo upływu lat, ten model nadal cieszy się zainteresowaniem ze względu na swoją niezawodność i ekonomiczne utrzymanie. Dobrze utrzymane egzemplarze z niskim przebiegiem mogą osiągnąć stosunkowo wysokie ceny.

Wartość Mazda 323 III jest również uzależniona od wersji silnikowej i wyposażenia dodatkowego. Modele z bogatszą specyfikacją i silniejszymi jednostkami napędowymi są wyceniane wyżej, a ich cena może być atrakcyjna dla miłośników marki poszukujących klasycznych, ale wydajnych samochodów.

Natomiast pojazdy dostępne na rynku, które wymagają większych napraw lub renowacji, są cenione znacznie niżej. Dla hobbystów motoryzacji, którzy nie boją się wyzwań, może to być doskonała okazja do zakupu Mazda 323 III w atrakcyjnej cenie i przywrócenia jej dawnej świetności.

Ostateczna cena za używaną Mazda 323 III może być przedmiotem negocjacji, zwłaszcza jeśli potencjalny kupujący jest dobrze przygotowany do rozmów z sprzedającym. Znajomość rynku i typowych usterek specyficznych dla tego modelu może okazać się kluczowa w uzyskaniu korzystnej ceny zakupu.

Opinie użytkowników i ekspertów

Opinie użytkowników Mazda 323 III często podkreślają jej niezawodność i niskie koszty utrzymania. Dzięki temu, nawet po latach od zakupu, samochód ten wciąż pozostaje w sferze zainteresowania osób szukających ekonomicznego i solidnego pojazdu. Wielu kierowców docenia również łatwość prowadzenia oraz komfort podróżowania, nawet na dłuższych trasach.

Ekspertów motoryzacyjnych przyciąga ponadczasowy design Mazdy 323 III, który mimo upływu lat, wciąż wygląda atrakcyjnie na tle nowoczesnych modeli. Zwracają oni również uwagę na dobrze zestrojone zawieszenie i przemyślaną konstrukcję samochodu, co przekłada się na zadowalające właściwości jezdne.

Komfort jazdy i przestrzeń wnętrza to kolejne aspekty, które regularnie pojawiają się w opiniach zadowolonych posiadaczy Mazda 323 III. Użytkownicy chwalą przestronne wnętrze, które bez problemu pomieści pasażerów oraz ich bagaż – jest to nie lada osiągnięcie dla samochodu kompaktowego.

Niemniej jednak, niektóre opinie wskazują także na typowe dla tego modelu usterki i konieczność napraw, zwłaszcza w starszych egzemplarzach, które mogły być intensywnie eksploatowane. Właściciele podkreślają, że regularna konserwacja i dbałość o stan techniczny Mazda 323 III ma kluczowe znaczenie dla zachowania jej trwałości i niezawodności.

Podsumowanie

Mazda 323 III to samochód, który pomimo upływu lat, wciąż przyciąga uwagę swoją niezawodnością, ekonomicznym spalaniem oraz charakterystycznym designem. Wartościowe informacje na temat tego modelu, które przedstawiliśmy, mogą być pomocne zarówno dla miłośników klasyków, jak i osób poszukujących praktycznego i ekonomicznego auta. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tajników Mazdy 323 III, porównywania wersji silnikowych i wybierania opcji najlepiej odpowiadającej indywidualnym potrzebom. Nie zapominaj także o sprawdzaniu historii serwisowej i stanu technicznego przed zakupem, aby cieszyć się jazdą bez niepotrzebnych niespodzianek. Odkryj sam, dlaczego Mazda 323 III zdobyła serca kierowców na całym świecie!

źródło: Mazda